5 pytań na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A

5 pytań na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jak niebezpieczne jest zapalenie wątroby typu A?

Zapalenie wątroby typu A – poważne choroby wątroby. Po zetknięciu się z wirusa choroby człowieka powstaje w 95% przypadków. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wirus jest naprawdę niebezpieczne. I jeśli choroba nie była natychmiast wykrywane, może to prowadzić do poważnych następstw. Choroba jest szczególnie dotkliwe w dorosłych, ale małe dzieci może prowadzić do smutnego końca. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku przez zapalenie wątroby zmarł 1 200 chorych dzieci w wieku do 5 lat.

Jego główną cechą – wysokiej zakaźności. Każdego roku, zapalenie wątroby chorych o pół miliona ludzi na świecie.

Kto jest zagrożony?

Objawy zapalenia wątroby rozwija się w ciągu około trzech tygodni. Jest szczególnie baczną uwagę na następujące objawy:

– osłabienie i zmęczenie

– bóle mięśni

– bóle głowy

– ból brzucha

– brak lub utrata apetytu

– nudności

– światło kolorowe stolce

– ciemne zabarwienie moczu

Jeśli zauważysz u siebie lub swojego dziecka, objawy te natychmiast udać się do lekarza. Uwaga: Nie zawsze towarzyszy zapalenie wątroby żółtawe zabarwienie skóry i twardówki.

Jak wirus jest przenoszony?

Wirus zapalenia wątroby typu – wystarczająco silny wirus może przetrwać długo w różnych ustawieniach. Najczęściej jest ona przekazywana przez kontakt z osobą zakażoną. Również wielkie ryzyko zachorowania, spożywanie zakażonego jedzenia w restauracji lub na ulicy.

Nawiasem mówiąc, wirus może się utrzymywać nawet w żywności mrożonej.

Wirus ten jest często określany "choroba brudnych rąk", Rzeczywiście, nie zważając na zasady higieny – na przykład, zapominając o myciu rąk po skorzystaniu z toalety, – ryzykujesz swoje zdrowie. I wirus może być transmitowany przez kontakt z różnymi powierzchniami.

Na przykład, dziecko może się zarazić po gry z brudnej zabawka.

Niestety, obliczenia wszystkich wariantów jest prawie niemożliwe. Według statystyk, około połowa pacjentów nie wiedzą, gdzie mogą się zarazić.

Jak chronić się przed chorobą?

Niezawodna metoda zapobiegania jest szczepienie nadal. Składa się z dwóch szczepionek, które wykonują z przerwą 6–18 miesięcy. Jednym z najbardziej skutecznych szczepionek lekarzy uważa obecnie lek USA "Waqt", Był badania kliniczne na dużą skalę, w pełni potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo.

Ponadto świecie już użyty więcej niż 16000000 dawki szczepionki.

Szczepionkę można podawać nawet dzieci w wieku od dwóch lat. W ciągu 10 dni po pierwszej dawce jest nie mniej niż 99% zaszczepionych rozwinął odporność na wirusa. Szczepienie można uzyskać w ośrodkach szczepień, w klinice (receptę pediatry) dla dzieci lub poprzez organizowane kampanie szczepień w niektórych szkołach.

I oczywiście, w celu ochrony przed chorobą należy ściśle przestrzegać zasad higieny. Wszystkie owoce i warzywa powinny być dokładnie umyte. Jeśli znajdujesz się w kraju, w którym zapalenie wątroby typu B jest wspólny, pić tylko wodę butelkowaną i nie kupić jedzenie z nim.

Również nosić roztwór dezynfekujący do mycia rąk.

Share →