Berberys pospolity (Berberis) - Berberis vulgaris L.

Berberys pospolity (Berberis) – Berberis vulgaris L.

Rodzina Berberidaceae – Berberidaceae

Inne nazwy rośliny:

Berberis, Kislyanka, kwaśny kolej.

Krótki opis Berberis vulgaris:

Berberys pospolity (Berberis) – krzew ciernisty do 1,5-2 m, Berberidaceae rodziny (Berberidaceae).

Ukazuje Berberys pospolity (Berberis) w europejskiej części Rosji, na Krymie, na Kaukazie i jest powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna.

Dla celów zastosowań medycznych korzeni i liści rośliny.

Skład chemiczny Berberis vulgaris:

Wszystkie organy rośliny zawierają alkaloidy. Głównym alkaloid wyizolowano z korzeni Berberis vulgaris berberyny. Oprócz berberyny w korzeniach roślin zawierają palmatin, Leontine, kolumbamin, yatroritsin, berberrubin i oksiakantin.

W owocach berberysu znaleziono jabłkowy, cytrynowy, winowy i inne kwasy organiczne, cukry, pektynę, kwas askorbinowy.

Wszystkie te składniki czynne stanowią podstawę składu chemicznego Berberis vulgaris (Berberis).

Właściwości farmakologiczne Berberis vulgaris:

Właściwości farmakologiczne berberysu są określane na podstawie składu chemicznego.

Preparaty galenowe korzeni berberysu w dużych dawkach depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy u zwierząt, narusza koordynację ruchów i zrelaksować mięśnie, utrzymując aktywność reflex.

Preparaty z korzeni berberysu zwiększyć skurcze macicy świnki morskiej odizolowane róg, pobudzają wydzielanie żółci u zwierząt w przewlekłych eksperymentów z przetoką pęcherzyka żółciowego, powodując króliki niedociśnienie tętnicze, zwiększają krzepliwość krwi.

Nalewka z Berberis vulgaris ma właściwości przeciwskurczowe, przejawiające się w obniżenie tonu uszkodzeń pęcherzyka żółciowego i rytm bicia serca. To poprawia przepływ żółci i stwarza korzystne warunki dla eliminacji procesu zapalnego w drogach żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

W badaniach eksperymentalnych z właściwości farmakologicznych poszczególnych alkaloidów roślin – berberyna wodorosiarczanowe – okazało się, że w dawkach poniżej toksyczne to jak nalewki z berberysu, powoduje niewielki wzrost aktywności ruchowej, na przemian z czym podać całkowitą opresji.

W doświadczeniu na kotów przy podawaniu wodorosiarczan berberyny w dawkach terapeutycznych wykazały wzrost wydzielania żółci. Przewlekłych doświadczeniach na psach z przetoką pęcherzyka ze swobodnym przepływem żółci w przewodzie pokarmowym berberyny spowodowało rozcieńczeniu żółci bez widocznej utraty jego ilość, zmniejszając gęstość względną. U psów z bandażach wspólnego przewodu żółciowego iniekcji berberyny w żołądku, któremu towarzyszy znaczne zwiększenie liczby żółci jest zwolniony.

Zastosowanie w medycynie, leczenia berberys berberys:

Berberis vulgaris leki stosowane jako zapalenie wątroby, żółciopędnie, dyskinezy żółciowej gepatoholetsistitah (z hiperkinetyczny), kamica żółciowa, żółtaczka nie jest skomplikowane.

W praktyce położniczej berberys nalewki przewidziany jako środek wspomagający w atoniczny krwawienia w okresie połogu, z krwawienia związanego z procesami zapalnymi, z subinvolution macicy, endometrioza.

Zastosowanie berberyny wodorosiarczanu bez innych leków i terapii fizycznej u pacjentów z nieskomplikowaną żółciowego powoduje zmniejszenie lub zanik bólu w prawym górnym kwadrancie i objawy niestrawności, normalizacja stolca i temperatury.

W badaniu dwunastnicy treści po leczeniu wielu berberyny wydziela żółciowych wzrasta pęcherza moczowego, zmniejsza jego gęstość względną, ze względu na spadek stagnacji w pęcherzyku żółciowym. Stężenie bilirubiny w woreczku żółciowym maleje. Działania niepożądane u pacjentów leczonych berberyny nie jest oznaczony.

Pozytywne wyniki podano berberyna i zaostrzenie przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego powikłaną wtórnym zapaleniem wątroby. Poprawia funkcję wątroby, zmniejszenie liczby krwinek białych w żółci.

W przewlekłym zapaleniu wątroby o różnej etiologii terapeutycznego działania berberyny odzwierciedla zmniejszenie wielkości wątroby, poprawę w testach czynnościowych, zmniejszenie bólu.

U pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B z przejściem do marskości wątroby, a w kamicy żółciowej z wtórnym zapaleniem wątroby, toksyczne zapalenie wątroby z ciężką żółciową dyskineza berberynę nieskuteczne.

Postacie dawkowania, sposób podawania i dawki leków Berberis vulgaris:

Z korzeni berberysu są skuteczne leki i formy wykorzystywane w leczeniu wielu chorób. Rozważmy tych największych.

Napar z liści Berberis vulgaris:

Napar z liści Berberis vulgaris (Tinctura folii Berberis vulgaris). Przypisywanie alkoholu (40% alkoholu) infuzji (1: 5) do 30-40 kropli 2-3 razy dziennie. Przebieg leczenia wynosi 2-3 tygodni.

Nalewka z berberysu przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Berberyna wodorosiarczan:

Berberyna wodorosiarczan (bisulfas Berberini) tabletki o przedłużonym uwalnianiu z 0005 lek jest przyjmowany doustnie przez 5-10 0,005-0,01 g (mg) 3 razy dziennie przed posiłkami. 2-4 tygodnie przebieg leczenia.

Berberyna pozostają na liście B w ciemnym miejscu.

Napar z liści Berberis vulgaris:

Zaparzania liści Berberis vulgaris (Infusum foliorum Berberis vulgaris): 10 g (1 łyżeczka) rozdrobnionych liści rośliny umieszcza się w misce szkliwa, wlać 200 ml gorącej przegotowanej wody, w pobliżu pokrywy i ogrzewano we wrzącej wodzie (na łaźni wodnej) przez 15 minut, ochłodzono do temperatury temperatura w pomieszczeniu przez 45 minut, szczep, wykręcić. Objętość powstałego infuzji zwieńczona przegotowaną wodą do 200 ml.

Weź napar z 1 łyżce 3-4 razy dziennie jako środek przeciwzapalny w chorobach wątroby i dróg żółciowych.

Berberis vulgaris liście są dostępne w opakowaniach po 100 g, aby przechowywać je w chłodnym, suchym miejscu.

Share →