Białko w moczu w czasie ciąży: normalnej lub zwiększonej?

Białko w moczu w czasie ciąży: normalnej lub zwiększonej?

W analizie białka w moczu stwierdzono przyszła mama. Jaka jest dopuszczalna wartość zawartości białka i jak to jest uzasadnione, co grozi białkomocz i kiedy zacząć się martwić – odpowiedzi na te pytania w tym artykule.

Wynik analizy oznacza liczbę białek mikroalbuminuria moczu znaleźć w miligramach. Z reguły:

  • mniej niż 30 mg jest uznawany za normalny;
  • od 30 do 300 mg wskazuje wczesnym stadium niewydolności nerek (mikroalbuminuria);
  • 300 mg wskazuje bardziej ciężką chorobę nerek (makroalbuminurii);

  W trakcie ciąży, poziom wydzielania białka wynoszącą powyżej 300 mg w ciągu 24 godzin jest często związane z przedrzucawkowego. Tak u kobiet ciężarnych Całkowita zawartość białka w 12-godzinnej próbki moczu jest silnie skorelowany z codziennych wartości. Jednak niektórzy lekarze i naukowcy mają tendencję do wzrostu tego progu.

  Na przykład, grupa naukowców z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii badano związek pomiędzy poziomem białka w moczu i ryzyka klinicznego w 197 kobiet w ciąży cierpiących na wysokie ciśnienie krwi. Udowodniono, że alokacja 300 mg białka w ciągu 24 godzin nie jest wiarygodnym wskaźnikiem wzrostu ryzyka klinicznego w czasie ciąży (takich jak ciężkie nadciśnienie tętnicze, przedwczesnego porodu lub masą urodzeniową poniżej 10-percentyla). Naukowcy proponują przesunięcie krytyczne taśmy, ewentualnie aż do 500 mg dziennie.

  Przygotowując ten artykuł czerpie z zasobów:

  Share →