Choroba meningokokowa

Choroba meningokokowa

Meningokokowe choroby – ostre zakażenia spowodowane meningokoków i charakteryzuje różnorodność form klinicznych: od zdrowych nosicieli zapalenia nosa i gardła i na uogólnione, występujących w postaci meningokokemia (posocznica), zapalenie opon mózgowych i zapalenie opon.

Etiologii i patogenezy choroby meningokokowej

Meningokoki – rozmieszczone parami gram edukacji sferycznej; w płynie mózgowo-rdzeniowym i są umiejscowione wewnątrzkomórkowo ziaren kawy kształtu. W otoczeniu zewnętrznym szybko giną. Mają różne serotypu wzbudnicy (A, B, C, et al.). Wrażliwe na penicylinę, chloramfenikol, tetracykliny. Gates zakażenie – błona śluzowa górnych dróg oddechowych. W większości przypadków obecność błony śluzowej meningokoków nie prowadzi do rozwoju choroby (nośnika).

W niektórych zakażonych rozwija się ostry obraz jamy nosowo-gardłowej, i tylko od czasu do czasu meningokoki wchodzi w krew, hematogenically uderzając różnych narządów i układów (meningokokemia). Czasami zmiany są zlokalizowane głównie w oponach (zapalenie opon mózgowych).

I. Zlokalizowane formy:

• meningokokkonositelstvo;

• ostre zapalenie nosa i gardła.

II. Postać uogólniona:

• meningokokemia;

• rdzeniowych.

III. Postać mieszana – zapalenie opon mózgowych w związku z bakteriemią meningokokową.

IV. Rzadkie formy:

• zapalenie wsierdzia meningokoki;

• zapalenie płuc;

• ciała rzęskowego;

• zapalenie stawów i inne.

Objawy infekcji meningokokowej

Okres inkubacji – od 2 do 10 dni. Ostre zapalenie nosogardzieli może pojawić prodromalnej ropne zapalenie opon mózgowych stadium lub niezależnej postaci choroby meningokokowej.

Charakteryzuje stan podgorączkowy temperatury ciała, łagodne objawy zatrucia (bóle głowy, osłabienie) i rhinopharyngitis.

Meningokokemia

Posocznica meningokokowa (meningokoktsemiyameningokoktsemiya) rozpoczyna się nagle i szybko przechodzi. Nie ma dreszcze i silne bóle głowy, temperatura ciała wzrasta gwałtownie do 40 ° C i powyżej.

Po 5-15 godzinach od rozpoczęcia choroby pojawia wysypkę krwotoczny. Elementy mogą być w postaci wysypki gwiazdek nieregularne, po których mogą być małe wybroczyny i poważnych krwawień do 2-4 cm średnicy. Ostatnie często w połączeniu z martwicą skóry palców. Jednocześnie z krwotoki mogą wystąpić roseolous-plamista wysypka elementy.

Objawy zapalenia opon mózgowych w tej formie nie są dostępne. Może rozwinąć się zapalenie stawów, zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia.

Gdy hiperostre posocznicą meningokokową wspaniałe dreszcze, gorączka do 40-41 ° C w ciągu kilku godzin, zmiana wyglądu obfitego wysypki krwotocznej z komórek martwiczych i jednoczesnym spadku temperatury do normy; spadek ciśnienia krwi, tachykardia, pojawia skrócenie oddechu, skóry – plamy przypominające wielkie niebieskawe ciało. Pobudzenie silnika, drgawki zastępuje się przecinkiem. Ta forma kliniczne mogą być traktowane jako wstrząsu toksycznego, z powodu masowego bakteriemii z intensywnego rozpadu bakterii i zatrucia.

W przypadku braku odpowiedniego i terminowego leczenia śmierć następuje w ciągu 12-24 godzin od wystąpienia.

Zapalenie opon mózgowych

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych zaczyna również dotkliwie. Tylko u wybranych chorych na 1-5 dni objawy zapalenia nosa i gardła oznaczone. Choroba zaczyna się dreszcze, gorączka, pobudzenie, niepokój. Prędzej pojawiają się silne bóle głowy, wymioty, nudności, bez uprzedniej ogólnej dotykowa.

Do końca pierwszego dnia choroby pojawiają się i rosną objawy oponowe (sztywność karku, objawy Kerniga-Brudzinskogo). Urojenia, zaciemnienie świadomości, drgawki, drżenie. Odruchy ścięgniste były energiczny, czasem odruchy patologiczne oznaczone (Babiński, Rossolimo). Niektórzy pacjenci dotknięci nerwów czaszkowych (najczęściej wzrokowe, słuchowe, wylot).

We krwi – leukocytoza (do 16-25 g / l), ESR zwiększona.

Przepływa płyn mózgowo-rdzeniowego pod wysokim ciśnieniem; na początku jej choroby ona opalizujący, staje się mętna, (liczba komórek do 10-103 w 1 mm) ropne. Ilość białka zwiększyła się (do 1-4.5 g / l). Zawartość cukru i chlorki w płynie mózgowo-rdzeniowym jest zmniejszona.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-

Występuje głównie u dzieci. Od pierwszych dni choroby pojawia się i dominuje mózgowa objawy: pobudzenie silnika, zaburzeniami świadomości, drgawki, utratę nerwów czaszkowych – III, IV, V, VIII, rzadko par innych. Istnieje niedowład połowiczy.

Choroba na początku często staje się trudny charakter i kończy się śmiercią.

Postać mieszana – meningokokowe zapalenie opon mózgowych w związku z bakteriemią meningokokową – jest najczęściej. Wysypka pojawia się kilka godzin dziennie, rzadko – dwa-dni wcześniej niż klęsce opon mózgowych. W objawów klinicznych mieszanych form może dominować jako przejaw mózgowo-rdzeniowych i meningokokemia manifestacji.

Dla mieszanych form choroby meningokokowej są bardziej korzystne niż „czystych” form meningokokemia, zapalenie opon mózgowych lub zapalenie opon.

Komplikacje:

• wstrząs toksyczny;

• ostra niewydolność nadnerczy;

• obrzęk i obrzęk mózgu.

Diagnostyka różnicowa meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Zakażenie meningokokowe, wpływy jak bakteriemią meningokokową, różnicowanie chorób zakaźnych, wraz z wysypką (odra, szkarlatyna, Jersinioza), zapalenie naczyń, krwotocznym z posocznicą, małopłytkowości i innych państw.

Choroba meningokokowa z ośrodkowego układu nerwowego jest to konieczne w celu odróżnienia od toksycznych grypa i SARS przystąpieniem oponowych i mózgowa zjawisk z innych chorób zakaźnych (ciężkie zakażenie pałeczkami Shigella, salmonellozy, dur brzuszny), wraz z objawów oponowych.

Dzieci w pierwszym roku życia, w wielu przypadkach meningokokowego zapalenia opon mózgowych być odróżnione od spazmofilii, a także z organicznymi zmianami w centralnym układzie nerwowym, które mogą być znakowane drgawki.

Leczenie meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Wszyscy pacjenci z infekcji meningokokowej lub podejrzenie, że jest obowiązkowe natychmiastowa hospitalizacja w wyspecjalizowanych działów lub oknie diagnostycznym.

Najbardziej skuteczne wcześnie rozpoczął intensywne leczenie penicyliną. Penicylina mianowany bezpośrednio po diagnozie lub podejrzenia meningokokowe zapalenie opon mózgowych.

Lek podaje się z szybkością 200000 IU / kg na dobę. -. 40000 IU / kg dziennie. Dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy – 400-500 tys.

U / kg. Przerwy między administracją penicyliny nie powinien przekraczać 4 godzin na dobę bez przerwy. Przebieg leczenia – 5-8 dni. Wskazaniem do odejmowania jest zmniejszenie liczby komórek w płynie mózgowo-rdzeniowym do 100 komórek i obniżyć limfocytową charakter.

Skuteczne antybiotyki ampicylinę i oksacylinę – 200-300 mg / kg na dzień, na meningokokowe zapalenie opon mózgowych, 400-500 mg / kg, – z zapaleniem opon i mózgu w 6 etapach.

Nietolerancja penicyliny można przypisać chloramfenikol bursztynian sodu, w dawce 50-100 mg / kg wagi ciała na dzień. Dawka dzienna jest podawana w 3-4 dawkach podzielonych, dożylnie lub domięśniowo.

Jeżeli można zastosować niezbędne, inne antybiotyki: stopa karbenicyliną 400-500 tys jm / kg dziennie, gentamycyna – 5,6 lub nawet 8 mg / kg domięśniowo lub dożylnie 3-4 godzin, cefalosporyny. Tsefobid, lendatsin, Rocephin – 50-100 mg / kg, raz dziennie przez 5 dni.

Wraz z leczenia przyczynowego do zapalenia opon powinien być zestaw środków mających na celu zwalczanie toksykozę i normalizacji procesów metabolicznych.

W meningokokom dzieci zapalenie nosogardzieli wskazań hospitalizowanych epidemiologicznych. Są one leczenie objawowe, a w ciężkiej zatrucia i gorączki stosuje chloramfenikol lub rifampinę przez 3-5 dni w dawce życia.

Zapobieganie meningokokowe zapalenie opon mózgowych

System środków zapobiegawczych jest zakażenie meningokokowe kluczowe wcześnie izolacja pacjentów lub bacillicarrier.

Izolacja wykonana kontakt w celu uzyskania jednego negatywnego wyniku śluzu z nosa i gardła. Kontakt z nośnika meningokokowej nie odizolowania. W zespole – ogniska zakażenia ustalono nadzoru lekarskiego przez 10 dni.

Oświadczenie warunki: po klinicznym odzysku i ujemnego wyniku jednego bakissledovaniya śluzu z nosa i gardła, odbędzie się nie wcześniej niż po 3 dniach od zakończenia leczenia przyczynowego.

Wstęp do zespołu. Rekonwalescentów dozwolone w drużynie po raz bakissledovaniya ujemny wynik śluzu z nosa i gardła, odbędzie się nie wcześniej niż 5 dni po wypisie ze szpitala. Przewoźnicy meningokoków dozwolony w zespole po zabiegu, a ujemny wynik bakissledovaniya śluzu z nosa i gardła, odbyć nie wcześniej niż 3 dni po zakończeniu rehabilitacji.

Badanie kliniczne z meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Cierpiał zapalenie opon bez następstw obserwowanej przez 2 lata z psychoneurologist turystycznej w pierwszym roku obserwacji 4 razy, a drugi rok 1-2 razy. W obecności resztkowych efektów – aktywnego leczenia i kontroli przez co najmniej 3-5 lat.

Artykuły z infekcji na ten temat:

Krztusiec

Share →