Choroby nerek, zapalenie nerek, powstawania kamieni - żywienie w chorobach

Choroby nerek, zapalenie nerek, powstawania kamieni – żywienie w chorobach

Zapalenie nerek zakłócony zdolność nerek do wydalania moczu toksycznych produktów przemiany materii. Prowadzi to do zatrucia organizmu, podwyższenie ciśnienia tętniczego, obrzęk i pojawienie się białka w moczu i erytrocytów.

Podstawową przyczyną kamieni nerkowych jest zmiana składu chemicznego moczu i jego reakcji.

W obecności kamieni fosforanowych (mocz ma odczyn zasadowy, widać dużą ilość wapnia) pacjenci potrzebują diety przeznaczony do zakwaszania moczu. Przypisać głównie mięso jedzenie. Mleko jest wykluczone z diety. Ale mięso, zaleca się stosowanie gotowane ryby, potrawy z mąki, tłuszczu, tłuszczów roślinnych. W ograniczonej liczbie można wykorzystać warzywa, ubogie w substancje wapniowe i alkalicznych (dyni, fasola, brukselka, szparagi), jak również jagody i owoce zawierające substancje kwaśne (czerwone porzeczki, borówki, żurawiny, kwaśne jabłka).

Zestaw zalecanych produktów, w tym przypadku odpowiada terapeutycznej diety numer 14.

Gdy kamienie szczawianu dietolechenie jest ograniczenie wprowadzania do organizmu kwasu szczawiowego. Są wyłączone ze spożycia produktów bogatych w kwas szczawiowy (szczaw, sałata, szpinak, rabarbar, fasola, rzodkiewki, buraki, agrest, żurawiny, jabłka, figi Antonow, czerwone porzeczki, jagody, pietruszka, kakao, mocnej herbaty, czekolada). Wydalanie soli kwasu szczawiowego w diecie przyczynia się do wprowadzenia gruszki, pigwy, jabłko, derenia, infuzji liści czarnej porzeczki, winogrona, owoce, drzewa gruszy skórki.

Użytkownik może korzystać z czarno-białego chleba (bez skórki), tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych, dania na bazie zbóż, ciasta, cukier, miód, warzywa (ziemniaki, kalafior i kapusta, marchew, ogórki, rzepa, pieczarki, pomidory, zielony groszek, arbuzy, melony wegetariańskie zupy), owoce (morele, brzoskwinie, winogrona, dzikiej róży, wiśnie, czarne porzeczki, itp ..), w ograniczonej ilości -. gotowane mięso, ryby, drób, jaja, liść laurowy, cebula i czosnek.

W przypadku wszystkich typów powstawania kamieni zaleca się ograniczyć spożycie pokarmu soli, ponieważ ogranicza nasycenia moczu i zmniejsza rozpuszczalność innych soli. Wprowadzenie płynu zmniejsza stężenie soli w moczu, przyczynia się do poprawy rozpuszczalności substancji tworzących kamieni. W przypadku braku zaburzeń czynnościowych układu sercowo-naczyniowego i nerek zaleca się pić dużo płynów: wrzącej wody, słonawej wody mineralnej.

Działanie moczopędne jest buliony mącznicy („opatrzone uszy”), skrzyp, znamiona kukurydzy, arbuzy.

Zwiększenie przepływu moczu i zmienić swoje wody mineralne reakcji.

W przewlekłej niewydolności nerek w stadium, gdy nie jest zakłócony produktów metabolizmu białek wydalania, zasada mocy jest ograniczona do podstawowych przepisów, które są przewidziane przez liczbę diety 7.

Ilość białka w diecie podlega ograniczeniu w zależności od stopnia zaawansowania niewydolności nerek (do 0,4-0,6 g na 1 kg masy ciała na dzień). Zaleca się używać głównie roślinne białka, produkty przemiany materii, które są łatwo otrzymane. Ponadto, produkty roślinne przyczyniają się do alkalizacji ciała.

Wystarczy kaloryczna dieta zapewnia zwiększoną codziennie w zawartości węglowodanów i tłuszczów.

W przypadku braku obrzęku wolno używać 4-5 g dziennie żywności soli. Nie ograniczone przyjmowanie płynów i zwiększone wydalanie moczu o zwiększonej nawet – w objętości odpowiadającej codziennego uwalniania dodatkowe 500 ml. W celu zapobiegania niedokrwistości, często związane z tą chorobą, zaleca się włączenie do diety sałatki, ziemniaki, jabłka, pomidory, owies i kaszy jęczmiennej.

Dieta dla choroby nerek

Share →