Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Słowo „zapalenie pęcherza moczowego” pochodzi od greckiego słowa „κύστις», które jest tłumaczone jako „bańki” i Postfix «to» – «stan zapalny”. Rzeczywiście, termin, o którym mowa procesu zapalnego, który rozwija się w błonie śluzowej ściany pęcherza moczowego, który towarzyszy naruszenie tego ciała.

Zapalenie pęcherza poważnie wpływać na jakość życia człowieka. Jej główne objawy to częste oddawanie moczu, małe porcje, towarzyszy ostry ból i / lub dyskomfort w cewce moczowej (cewki), w niektórych przypadkach – ból w pęcherzu.

Niektóre statystyki

Najczęściej kobiety cierpią z powodu zapalenia pęcherza. Według obserwacji lokalnych specjalistów w Rosji są prawie 26-36 mln. Częstość występowania ostrego zapalenia pęcherza. Oznacza to, że w przybliżeniu połowa wszystkich rosyjskiej roku cierpi na tę chorobę.

A wśród zapalenie pęcherza ludzkości w różnych okresach ich życia cierpi od 20 do 40 procent kobiet.

Mężczyźni cierpią znacznie mniej i zapalenie pęcherza moczowego zazwyczaj w późniejszym wieku – 50 lat po. Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn jest zwykle wtórne.

Co to jest ostre zapalenie pęcherza moczowego?

Podstawowym pęcherza – odróżnieniu choroby pęcherza, zwykle spowodowane zakażeniem. Częściej – więcej niż 80-85% przypadków jest to spowodowane przez Escherichia coli (Escherichia coli ) Typowy mieszkaniec odbytnicy. Zapalenie pęcherza może również powodować inne mikroorganizmy z rodziny Enterobacteriaceae, St. saprophyticus, Klebsiella spp. Proteus spp ..

Bakteryjne zapalenie pęcherza się wynikiem ogromnej penetracji bakterii w drogach oddechowych i występuje zwykle droga góry, t. E. przez cewkę moczową.

Istnieje także zapalenie pęcherza nieinfekcyjny, który staje się wynik alergii, ekspozycja na środki chemiczne, toksynami, promieniowaniem i skutków ubocznych niektórych leków.

Kiedy staje się przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego?

Nawrót po ostrym zapaleniu pęcherza stawka jest bardzo wysoka – około 30-40% kobiet cierpi z powodu regularnych nawrotów. W tym przypadku 20-30% kobiet nawrót występuje w ciągu 4 miesięcy od ostrego epizodu. Zaostrzenie zapalenia pęcherza wywołać choroby zapalne narządów miednicy, niewłaściwego leczenia pierwszego epizodu choroby, nie niszczą miejsca zakażenia, złe genitaliów higieny, co prowadzi do regularnego ponownego zakażenia bakteriami chorobotwórczymi, stosowania środków plemnikobójczych, aktywności seksualnej.

Gdy zapalenie pęcherza moczowego jest uważany wtórnym?

Wtórne zapalenie pęcherza moczowego jest nazywany jeśli występuje na tle innych chorób pęcherza lub sąsiednich narządów – na przykład na tle łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, przewlekłych procesów zapalnych w narządach płciowych, kamienie nerkowe, i prawie zawsze – jeśli kanalizacji i / lub cewników pacjentów, zainstalowany w pęcherzu.

Zapalenie pęcherza moczowego i higiena

Jednym z głównych czynników ryzyka dla zapalenia pęcherza – brak higieny narządów. Tak więc, infekcja pęcherza dotyczy głównie kobiet, które, w przeciwieństwie do mężczyzn mają cechy anatomiczne, które prowadzą do łatwej penetracji zakażeń dróg moczowych – cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn – około 3,8 cm, a jego otwarcie jest zbliżony do odbytu, przy czym bakterie okrężnicy łatwiej dotrzeć do pęcherza, gdzie powodują zapalenie. Bliskość do cewki moczowej w pochwie przyciąga również penetracji bakterii w drogach moczowych, zwłaszcza w trakcie stosunku płciowego.

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na rozwój zapalenia pęcherza często zastój moczu w pęcherzu zatłoczone. Może rozwijać ze względu na naruszenie odpływu spowodowane różnymi chorobami, ale również z powodu zatrzymania. W tym przypadku, mocz stagnacji zaczyna swoją ekspansję, co daje podstawę do pozytywnej pożywce dla aktywnych bakterii.

Poza tym, rzadkie oddawanie moczu nie zapewnia wystarczającej cewkę moczową do prania i jego uwalniania z bakterii.

Co jeszcze powoduje zapalenie pęcherza moczowego?

Mnożenie bakterii w pęcherzu może również wywołać hipotermię, zastój krwi w żyłach miednicy spowodowane przez siedzący tryb życia lub ciasne ubranie, urazu błony śluzowej pęcherza moczowego, takich jak kamienie nerkowe, zaburzenia hormonalne, niedożywienie.

Bez odpowiedniej wielkości uczta zapalenie pęcherza może stać się przewlekły i spowodować komplikacje. Niektóre z nich staje pyelonephritis – zapalenie nerek spowodowanych zakażeniu mikroorganizmami z pęcherza moczowego.

Share →