Czarna porzeczka

Czarna porzeczka

Czarna porzeczka — krzew liściasty; gatunki rodzaju Porzeczka rodzina Agrest. W całej Europie rośnie dziko na Syberii i północno-wschodniej części Kazachstanu.

Roślina ta ma ostry, świeży zapach, który jest nazywany – z czarnej porzeczki. Szczególnie młode pędy, pachnące pąki kwiatowe, młode liście i dojrzałe owoce, które zawierają duże ilości witaminy C.

Czarna porzeczka jest jednym z najbardziej ulubionych owoców. Oprócz dobrego smaku, czarna porzeczka jest zdrowy organizm. Ze względu na właściwości lecznicze, czarna porzeczka jest często stosowany w medycynie ludowej do celów leczniczych i profilaktycznych.

Nie jest przesadą stwierdzenie, że czarne porzeczki – jest skarbnicą witamin i zdrowia. Czarne porzeczki jagody zawierają witaminy VG prowitaminę A (karoten do 3 mg%), cukier, pektyna, kwas fosforowy, olejki eteryczne, garbniki, witaminy C. Jest bogaty w sole potasu. zawiera sole fosforu i żelaza. Liście zawierają lotne, magnez. manganu. siarki. srebro i miedź. ołów, olejek i witaminy C (250 mg%).

Co do witaminy C jest czarna porzeczka – liderem wśród innych roślin. Aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy człowieka co jeść 15-20 jagód. Od leku użyć jagód i liści.

Czarnej porzeczki ma działanie terapeutyczne w wrzód żołądka, zapalenie żołądka z niską kwasowość, miażdżycy, choroby nerek, choroby metaboliczne, niedokrwistość. Lotne czarnej porzeczki aktywny wobec Staphylococcus aureus, mikroskopijne grzyby, patogeny czerwonkę.

Czarna porzeczka jest przeciwwskazany u zakrzepowe ze względu na wysoką zawartość witaminy K i związki fenolowe, Długotrwałe spożywanie dużych ilości owoców może poprawić zdolność do krzepnięcia krwi.

Share →