Faza cyklu miesiączkowego

Faza cyklu miesiączkowego

Co miesiąc, pod wpływem hormonów w układzie rozrodczym, regularnie i w pewnej prawidłowości jest cykl wydarzeń (cyklu lub cyklu miesiączkowego). Cykl miesiączkowy u kobiet – to okres od pierwszego dnia jednej miesiączki do pierwszego dnia następnego.

Faza cyklu miesiączkowego

Faza miesiączkowego (miesiączki)

Faza pęcherzykowa

Faza owulacyjne

Owulacji – to faza cyklu miesiączkowego, w którym dojrzałe jaja (female gamet) wychodzi pęcherzyka do najbliższego jajowodu do niego. Czasami w ciągu miesiąca może dojrzewać dwa jajka.

Jajeczkowania następuje w wyniku zwiększenia poziomu LH. Jaja przemieszcza się do macicy.

Jeśli masz regularne 28-dniowy cykl miesiączkowy, owulacja występuje zwykle na 14 dni. Jednakże większość kobiet ma inny czas trwania cyklu menstruacyjnego. Zwykle owulacja występuje na 11-16 dni przed następną miesiączką.

Owulacja zachodzi, gdy dojrzałe jaja jest uwalniany z jednej z jajników. Jaj jest uwalniany z komórek jajnika i przylegających do jajowodów przemieszcza macicy. Podczas gdy kilka dni jaj porusza się w dół jajowodu, warstwa macicy podszewka gęstnieje coraz bardziej.

Od uwolnienia komórki jajowej z jajnika do macicy coraz to działa około trzy lub cztery dni. Jeżeli kobieta planuje ciążę, nawożenie musi nastąpić w ciągu 24 godzin od początku owulacji. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, jajka degeneruje.

Po owulacji występuje fazy lutealnej.

Fazy ​​lutealnej

Po owulacji, pęcherzyk zaczyna produkować hormony i przekształciła się w ciałko żółte. Komórki ciałka żółtego wytworzenia dużych ilości estrogenów i progesteronu, które stymuluje wzrost linii warstwa macicy, w przygotowaniu do wszczepienia zapłodnionych jaj. Jeśli ciąża nie wystąpi, ciałko żółte degeneruje się po około dwóch tygodni po owulacji. W rezultacie zmniejsza się poziom progesteronu i wzrost warstwy nie liniowane stymulowane.

Prowadzi to do odrzucenia warstwy wyściełającej początku następnego cyklu menstruacyjnego.

Jeśli jesteś w ciąży, w tej fazie cyklu miesiączkowego, jaja przenosi się do macicy i dołącza do linii warstwy. Jeśli ciąża nie występuje, śluzówka macicy zostaje odrzucony i jest wydalana przez zewnętrzny otwór pochwy. Następnie nowy cykl menstruacyjny.

Share →