Geometryczne drewniana - Historia rozwoju

Geometryczne drewniana – Historia rozwoju

Potrzebujesz do dekorowania przedmiotów codziennego użytku pojawiła się w ludziach przez długi czas.

Tak się złożyło, że Rosja – kraina lasów. I taki materiał rozszczepialny, takich jak drewno, zawsze w zasięgu ręki.

Z siekierą, nożem i innych narzędzi pomocniczych osób zapewnić sobie wszystkie niezbędne do: życia: zmniejszyło mieszkaniowych i rolnych budynków, mostów i wiatraki, ściany i wieże, kościoły, produkuje maszyny i narzędzia, statków i łodzi, sanie i wózki, meble, naczynia, zabawki i wiele innych.

W czasie wakacji i czasu wolnego zabawy i porywający utworów soulowych na drewnianych instrumentów muzycznych: Balalaika „flet, skrzypce, rogów.

Drewniane głosem róg był niezbędny towarzysz wiejskiej pasterz, z rogu piosenka zaczęła życiu zawodowym rosyjskiej wsi.

Wykonana z drewna, nawet zaawansowanych i niezawodnych zamków. Jeden z tych zamków jest przechowywany w Państwowym Muzeum Historycznym w Moskwie. Wyprodukował swój główny drevodeley w XVIII wieku, pięknie ozdobione trihedrally-ząbkiem wątku! (Jest to jedna z nazw wątku geometrycznej)

W każdej mistrza produktu starał się kawałek piękno. Po pierwsze, wiele uwagi poświęcono kształt i proporcje. Dla każdego produktu drewna został wybrany ze względu na jej właściwości fizyczne i mechaniczne.

Jeśli delikatnej strukturze samego drewna może ozdobić produkty, to próby zidentyfikowania i podkreślenia.

Wyroby z drewna z lekką strukturą często malowane lub zdobione rzeźbami.

Geometryczne carving – najstarszy sposób zdobienia wyrobów z drewna. Carving zdobione drewniane statki, domy, meble, naczynia, krosna i kołowrotków.

Wykonywany jest w postaci rowków: dwu-, trój- i czworoboczną, kombinacja których daje skomplikowany wzór na powierzchni drewna.

Ozdoba (dekoracji artystycznej, wzór, składający się z serii zamówionych elementów) rytmicznie przedstawiających ciała geometryczne, archeolodzy znaleźli na ceramiki należących do epoki minojskiej (3-2 tysięcy lat pne). Jest to wszystkie możliwe kombinacje trójkąty, romby w skręcone linie, kropki, loki, itp

Każda figura geometryczna w sztuce ludowej ma swoje własne znaczenie, swoje symbole:

– Gniazdo z promieniami czy tylko koła – symbol słońca, życia;

– Spirala – wir, lęk, burza;

– drop – woda, ziarno, symbol życia;

– Komórka – pole, niektóre miejsca;

– romb – siła, wytrzymałość, szczęście;

– Krzyż – człowiek, dusza;

– punkt – podstawową zasadą wszystkich;

– Linia pionowa – wzgórze;

– Linia pozioma – Spokój, spokój;

– Falista linia – ruch;

– linia przerywana – konfrontacja.

Stosowne powiedzieć, że w naszej kulturze popularnej te symbole mają swoje korzenie w okresie przed-chrześcijańskiej, kiedy Rosja uhonorował bogów pogańskich.

Korzystanie geometryczną rzeźbę ewoluowały zaklęć, utrzymać naszych przodków z różnych dolegliwości.

Na przykład, wierzono, że obraz ptak na AGD przynosi szczęście.

Jeśli cięcia konia, to również czeka w domu Bożym. Ten koń z postaciami magicznymi nazywa talizman „Takie obiekty strzeżone osobę, zakwaterowanie w różnego rodzaju kłopoty.

W dawnych czasach uważali, że każda żywa istota ma ducha, że ​​ta istota, i zbywa. Ciasteczka były duchy, duchy lasu, wódki koni.

Aby uspokoić takiego ducha, i że chronione konia w ciągu roku, to było konieczne, aby mieć figurkę konia (idol). Ale musimy zrobić to tylko miało 365 dotknie ostrza do drzewa (liczba dni w roku), podczas wymawiania zaklęć. Jeśli się idolem dla 360 dotknięć, konia mistrza przez pięć dni w roku będzie bezbronna.

Jeśli ktoś po raz kolejny dotknąć nóż w idola, a następnie wszystkie czary wygasł. Uznano za wielki grzech ujawnić tajny spisek magiczne słowa lub poświęcić tajemnice moll.

I to jest pokazane na rysunku idol pilnuje wioski. Wykonywał swoje pięćdziesiąt dwa dotykowy narzędzie (liczba tygodni w roku) i umieszczone na wysokim słupie (4-5 metrów) od wejścia do wioski, by strzec swoich obywateli z tytułu klęsk żywiołowych, chorób, rabusiów.

Pogańska wiara (wiara w istnienie wielości bogów i duchów) odzwierciedlenie w budowie mieszkań. Tak, dach dwuspadowy słowiańskie dom symbolizuje dzienny ruch słońca na niebie. Korzystanie rzeźba przedstawiająca geometryczny ciała niebieskiego przechodzi drogę od wschodu do zachodu słońca.

Średnia pozycja słońca – południe – były większe i bardziej różnorodny. Pozioma płyta z wiszące krople oznaczało otchłań nieba.

Później, dekorowanie domu tracą mitologiczne tło. Rzeźbione szczegóły domu zaczęły nosić tylko dekoracyjne.

Dekorowanie domu z zewnątrz, rzemieślnicy nie zapomnieć o codziennych przedmiotów, które służyły za dzień stół, ławki, półki, deska do krojenia, łyżki, solniczka. Tutaj geometryczna rzeźba miała przewagę nad innymi rodzajami gwintów.

Szeroka gama elementów dekoracyjnych z różnych łyżki, a nie jest to zaskakujące. Po łyżką – głównym „narzędzia” na stole. A jeśli potrzebne na co dzień.

Nawet wtedy, gdy łyżki zostały wykonane z metalu, Kopyść zapomniano, jak miał znaczną przewagę nad ich metalu „siostrą”. A przede wszystkim, nie palą usta do jego właściciela. Każdy członek rodziny należał tylko do własnego łyżką, więc miał swój własny charakterystyczny wzór. I stało się to ze względów higienicznych – „do perleches nie wchodzą” (Zayed Called owrzodzenia w kącikach ust pojawił się w wyniku masowego użycia jedna łyżka wielu członków rodziny).

W związku z tym, będzie prawdopodobnie zainteresowany, aby wiedzieć, że Piotr I, jedzie na wycieczkę do Europy, biorąc zawsze prywatnego sztućce (łyżka, widelec, nóż). Gospodarze, którzy wystąpili z gościem honorowym jest obrażony, ale król na pierwszym miejscu umieścić swoje zdrowie i nie chcą ryzykować ich na próżno.

Po pierwsze, każdy rolnik, ale jego głównym pracy – praca na zero – był zaangażowany w budowę domu, domu poprawy, produkcja artykułów gospodarstwa domowego. Ale stopniowo dzieje podział pracy. A ci rzemieślnicy, którzy są lepsze od innych może zbudować dom, pocięte łyżkę, sprawiają, drewniane miski, opuścił swoją pracę w polu i zaczął zarabiać na chleb stolarza tak stolarki, i stał się od średnich rzeźbiarzy, którzy zjednoczyli się w gospodarstwie.

Wiadomo, że w X wieku w Kijowie rezchiskie warsztaty zajmujące się wykończeniem i domowego dekoracyjnych elementów.

Na początku XVI wieku w pałacu organizowane są specjalne warsztaty na Kremlu, która zapoczątkowała ustanowienia Armory,

W XVIII wieku, duża liczba rzeźbiarzy mistrzowskich udział w budowie Petersburgu, pracy na dekoracji pałaców.

Należy zauważyć, że rozwój techniki pominięcia nie zawsze jest obsługiwany przez państwa. W XIX wieku, kiedy Rosja wzięła na drogę rozwoju kapitalistycznego, bogatych ludzi, patronów, zobowiązały znaczne sumy na wsparcie talenty ludzi. Odpowiednio nazwano kontrolą Jarosław kolejowej genialny biznesmen, milioner Sawwa Mamontow. Wszechstronnie utalentowany był Savva człowieka; pięknie śpiewał, grał na fortepianie, był rzeźbiarzem i dramaturg, był zaangażowany w kierowanie. A wszystko to wspaniały prezent rozpoznać talent.

Można wymienić dziesiątki nazwisk reprezentujących dumę naszej kulturze XIX wieku, która pomogła materiał Mamontov podczas rozwoju swoich umiejętności i którzy byli pod jego opieką. Polenov, Repin, Vasnetsov, Sierow, Vrubel, Chaliapin, Levitan, Rachmaninow – wiele mógł sobie przypomnieć słynne nazwiska, ale są one na tyle, aby być wypełnione głębokiej wdzięczności Sawwa Mamontow.

Środki zostało utworzone i „Mamontov krąg”, których członkowie zbudował stolarni i postanowił przyłączyć się do dzieci z okolicznych wsi do nieruchomości Mamontov rękodzieła. Chłopaki byli w studio za darmo, a trzy lata później otrzymał jako dar stół warsztatowy i narzędzia, zaczął pracować niezależnie. Wśród nich nauczyli się wziąć Wasia i Misha Vornoskovy.

Następnie, Wasilij Pietrowicz Vornoskov staje znane rzeźbiarz. W czasach sowieckich, kiedy organizuje kilka wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, tworzy rezchitskuyu gang „Renaissance”, który jest teraz zamienione na Abramtsevo Szkole Sztuki Przemysłowej „, który służy mistrzów rzemiosła ludowego. Ponadto, nazwa Vornoskova związane z tworzeniem tzw wątku Kudrino, jest rodzajem ulgi rzeźba.

Obecnie sztuka rzeźby w drewnie otrzymał powszechne nie tylko w obszarach wiejskich, ale także w obszarach miejskich. Tak więc, w Moskwie i Sankt Petersburgu, istnieją grupy dziecięce i dorosłe sztuki i rzemiosła, pielęgnowanie nowego pokolenia artystów rzeźba. Fakt ten sugeruje, że w istocie sztuka ludowa nigdy nie umrze.

Ale ty, drogi czytelniku, może dokonać wkładu do rozwoju tej formy sztuki, po opanowaniu lekcji geometryczny rzeźbiarskich.

Share →