Gruźlicze zapalenie opon mózgowych u dzieci

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych u dzieci 

Gruźlicze zapalenie opon u dzieci występuje w 8-10 razy częściej niż u dorosłych. Najbardziej narażone wieku od 2-3 do 5-6 lat. U niektórych pacjentów (z 10,8% do 38,4%), głównie na początku wiek zachorowania mogą być ostre, z szybkim wzrostem oponowych zjawisk i ciepła.

Ten intensywny początek gruźliczego zapalenia opon mózgowych na skutek obniżenia odporności organizmu i większą przepuszczalność bariery krew-mózg, niż w starszym wieku. Jednak małe dzieci i częściej podostre progresji choroby.

Dzieci 2-3 lat w większości przypadków choroba rozpoczyna się stopniowanie z dolegliwości. Przez rozwój objawów oponowych w ciągu dnia u dziecka oznaczone bezprzyczynowe zmęczenie, smutny nastrój, zupełną obojętność dla środowiska, urazy i płaczliwość. Ostry dźwięk, światło drażni dziecko, sen staje się niepokojąca. Zmniejszenie apetytu, są ogólnie bladość, zmniejszenie masy ciała. Temperatura wzrasta do stan podgorączkowy.

Okres prodromalny trwa około 2 tygodni lub dłużej.

Początek gruźlicze zapalenie opon mózgowych charakteryzuje się występowaniem wymioty i ból głowy, jest wskazaniem do diagnostyki punkcji lędźwiowej. Wymioty jest inna konsystencja. Występuje niezależnie od posiłku, istnieją liczne, czasem – fontanna.

Ból głowy, pojawia się wcześnie, charakteryzuje okresowych zysk jest zwykle zlokalizowane w obszarach czołowych i potylicznych.

W młodym wieku nie jest zlokalizowany ból głowy, lęk objawia, które stopniowo wzrasta. W przyszłości, zwłaszcza w późnym rozpoczęciem leczenia, są krzyki, znane jako „krzyk” hydrocephalic także bardziej powszechne w małych dzieci. W 6-8 dobie choroby przyciągnięcia uwagi vegetovascular objawów: bradykardia, który został później zastąpiony przez częstoskurcz, czerwonym dermographism, występuje szybko (5-6) i pozostaje stabilny (do 4-6 minut). W tym samym czasie na skórze plam twarzy i klatki piersiowej pojawiają wyprawkę.

Od 2 tydzień choroby charakteryzuje się oddycha głęboko, staje się okresowe. Anoreksja jest coraz bardziej uparty. Wyraźne zaparcia.

W małych dzieci, pierwsza nie może być chwilowe biegunka. Żołądek stopniowo opada, nabywanie ladeobrazny wygląd. W coraz większym stopniu występuje wzrost temperatury w wieczorem stan podgorączkowy do 38 ° C i powyżej.

W przypadku małych dzieci, gorączka czasami zaobserwować na początku choroby.

Sztywność szyi, objawy i Kerniga Brudzinskogo w początkowym okresie wyrażone łagodny, zwiększając stopniowo. Często występuje z czystym dysocjacji objaw Kerniga może nie być sztywność mięśni karku, mniej jest odwrotna. W małych dzieci już w 1. tygodniu choroby może być wypukłe ciemiączko duże. W przypadku późnego rozpoczęcia leczenia głowa pacjenta staje się coraz bardziej odrzuconą do tyłu, jest opistotonus.

Funkcje nerwów czaszkowych są podzielone na 7-10th dnia choroby. W 55-60% pacjentów z zapaleniem opon mózgowych gruźlicze w dnie obserwowanych konkretnego prosówkowej wysypka, zauważa, zapalenie naczyniówki i siatkówki, czasami zapalenie opłucnej.

Częste uszkodzenia nerwu okoruchowe, które objawiają się w postaci rozbieżnej zeza, opadanie powiek, anisocoria. To może być poprzedzona okresowe rozszerzenie źrenic („gra uczniów”), które zmieniają ograniczenie. Prędzej funkcji może nie i abducens, która przejawia się w postaci zeza zbieżnego i nerwu twarzowego z udziałem wszystkich trzech oddziałów.

Zaburzenia ruchowe w postaci niedowład i paraliż kończyn z gemisindroma rozwoju. Na wczesnym wieku, czasami występuje w początkowej fazie gruźlicze zapalenie opon mózgowych.

Wraz z centralnej paraliżu wystąpić hiperkinezą: choreoatetoza, hemibalizm i inne formy. Zaburzeń wrażliwych może objawiać się w postaci ogólnej nadwrażliwości. W procesie transformacji w błonie i rdzenia kręgowego bólu korzeniowej uzyskać charakter.

Gruźliczego zapalenia opon mózgowych w trakcie dzieci

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych w czasie może być ostre, podostre, przewlekłe i rzutowo. Ostry początek i szybkie gruźliczego zapalenia opon mózgowych przebieg jest bardziej powszechne u dzieci i występuje, gdy ogromny kontakt z pacjentem w fazie aktywnej gruźlicy. Zapalenie opon mózgowych jest szybko staje się rozproszona postać choroby trzewnej z symultaniczne. Druga opcja może być ostra przepływu intensywne zaangażowanie naczyń mózgowych, mogą być wywołane przez ekspozycji na słońce, zatrucia i innych czynników.

Choroba rozwija się obraz postaci meningovascular, z objawami opon mózgowych nie może dominować.

Podostre zapalenie opon gruźlicze -Najczęstszym rodzajem dynamiki procesu o korzystny wynik z odpowiednim czasie leczenia.

Przewlekły przebieg występuje w przypadku zapalenia opon mózgowych, występujących podczas leczenia gruźlicy narządów. Postacią choroby mogą być różne, w tym podstawnej co może prowadzić do skutecznego leczenia długoterminowego. Nawracającym przebiegu obserwowanego w obojętnie procesu bieżącego pogłębiona przez epidemii gruźlicy narządów, a także pod wpływem czynników zewnętrznych na tle obecnej utajonego zakażenia aktywacji patogenów i rozpowszechniania OUN.

Gruźliczego zapalenia opon mózgowych powikłania jest wodogłowie jest spowodowane przez blokadę przestrzeni podpajęczynówkowej. Może wystąpić w stosunkowo wczesnym procesie prąd tła. Blokada na poziomie rdzenia, są korzeniowego ból, objawy mieliticheskim.

Gdy tsisternalnyh blokada oznaczone przymusowego położenia głowy, ciężki zespół napięcia mięśni szyi, postępujące wodogłowie.

Wśród innych powikłań procesu gruźliczego należy zauważyć, wizualny i słuchu, które jednak z nowoczesnych metod leczenia i ich stosowania na początku są stosunkowo rzadkie. W długoterminowych powikłań gruźliczego zapalenia opon mózgowych u dzieci obejmują tworzenie guza, takich jak perlaka, składający się z komórek naskórka i cholesterolu. W okresie późnego u dzieci, które miały gruźlicze zapalenie opon mózgowych, można zaobserwować napady padaczkowe w EEG, które czasami są przekształcane do padaczki ogniskowej.

Gruźliczego zapalenia opon mózgowych diagnoza jest oparta na historii danych (kontakt z pacjentami, choroby somatyczne TB gruźlicze przyrody), dodatnie testy tuberkulinowe, rodzaju choroby, identyfikacja objawów oponowych i ogniskowych.

Share →