Jakie są stereotypy?

Jakie są stereotypy?

Jako istota społeczna, człowiek przez większość czasu jest otoczony przez innych ludzi. W podejmowaniu decyzji, w myśleniu, w każdym z jej działalności osoba pracuje trochę istniejącej wiedzy o rzeczywistości. Zazwyczaj, ludzki mózg jest tak skonstruowany, że informacje są przetwarzane przez bardzo proste, że jest sam mózg wyszukuje najbardziej prosty sposób myślenia i rozwiązań. Masz człowieka do życia kilku opcji informacji o wszystkim, analizowane, syntetyzowane w ogóle, o sumę i stworzyła uproszczoną wersję w swoim myśleniu. Więc mimo wszystko, łatwiej zapamiętać.

Właściwie to, co jest w tym wszystkim chodzi? Czytaj dalej.

Stereotypy w życiu człowieka

Teraz, nadal ich poprzednią rozmowę. Jakie są stereotypy, z którego powstał i rolę, jaką odgrywa w naszym życiu?

Nie pójdziemy do głębokich korzeni tej koncepcji i zastanowić się, jak stereotyp jest rozumiane w socjologii i psychologii.

Stereotyp jest uproszczona, uogólnione przedstawienie niektóre wydarzenia, zjawiska, działania itp Stały się nimi.

Najprostszym przykładem jest uchwycić istotę: albo głupia blondynka jazdy niebezpieczne. Brak logiki dźwięku i rozum w tym, ale są stereotypy. Pomyśl tak wielu innych wspierać.

Początki stereotypów

Po pierwsze, musimy powiedzieć, że człowiek jest bardziej wygodne, aby myśleć proste. Charakter osoby ubiegającej się do oszczędzania energii, w tym psychicznego. Często nawet zdarza się, że osoba dostaje ten sam uproszczoną reprezentację nie na własnym doświadczeniu, a ze słów innych. Cóż, kiedy ta informacja jest potwierdzona tylko raz w życiu człowieka, wszystkie – jednoznacznie tak. Kobieta jazdy na drodze zapobiec – tylko dlatego, że jest kobietą (prawdopodobnie nigdy nie przejechał człowieka, ustawa zostałaby nadana innych przyczyn).

Tylko tak łatwo.

Inny przykład: Włosi – z pasją i tylko jeść spaghetti (i inne rodzaje makaronu) i pizzy. Jak wielu ludzi, że tak. A ilu z nich kiedykolwiek widziałem włoski lub rozmawiał z nim?

Prawdopodobnie masz zdjęcie z nich, i może mieć pomysł, co – Rosjan.

Funkcje stereotypów

Na jednej z funkcji mówimy całej rozmowy. Pochodzi z samego pojęcia jaki stereotyp. Zapisywanie starań, aby uniknąć nadmiernego zmęczenia.

Inną funkcją stereotypu – niektóre znaczniki świecie, rodzaj stereotypu, uogólniony obraz świata. Ponownie, dla najbardziej uproszczonym. Wszystkie osoby, przedmioty, zdarzenia mają miejsce w naszej świadomości, tworzy w nas jakiś model, rdzeń tego świata.

Każda próba w tym modelu jest postrzegane jako zagrożenie.

Na przykład, najsilniejsze uznane stereotypy związane z płcią (gender identity). Co to jest stereotyp płci? Są pewne uogólnione w świadomości społeczeństwa zrozumienia zachowań i cech osobowych mężczyzn i kobiet, ich ról społecznych.

Na przykład: wszyscy ludzie muszą zarabiać pieniądze i kobiety do rodzenia i wychowywania dzieci; pracy w domu – przyczyny kobiet; mężczyzna – właściciel domu; silnych i aktywnych mężczyzn, kobiet – opiekuńczy, delikatny i wrażliwy, etc.

Niektóre z tych stereotypów w dzisiejszych czasach są różne.

Share →