Katar i nieżyt nosa: przyczyny i objawy. Metody leczenia ...

Katar i nieżyt nosa: przyczyny i objawy. Metody leczenia nieżytu dzieci i dorosłych

Zatkany nos jest powszechnym zjawiskiem, które stale obserwować i często odczuwane przez nie biorąc pod uwagę, że należy zwrócić szczególną uwagę na niego. Oczywiście, katar u dziecka lub osoby dorosłej jest obarczona zbyt komfortowe uczucie: czerwony nos, ból głowy, trzeba ciągle zmieniać chusteczkę i warować na skośnych widokiem kolegami i kolegów z klasy, którzy boją się łapanie wirusa.

Dlaczego nie ma zatkany nos?

Tradycyjnie, doszliśmy skojarzyć wygląd wydzieliny z nosa z zimna, ale nie zawsze jest to prawda. Medyczna nazwa zjawiska, powszechnie określane jako „glut” nieżyt nosa i rozumie się przez to określenie zapalenie błony śluzowej jamy nosowej. Rzeczywiście, zapalenie, często powodują różne wirusy, ale nie są z innych przyczyn; muszą być brane pod uwagę, aby dokonać właściwego wniosku, jak leczyć katar. A zatem, rozwój zapalenia śluzówki nosa może powodować:

 • w niskiej temperaturze otoczenia, ekstremalne temperatury „skacze”;
 • pikantne jedzenie i przyprawy w menu;
 • wzrostów migdałków migdałki (to dość częstą przyczyną przeziębienia u dzieci);
 • podrażnienie błon śluzowych nosa, występują pod wpływem dymu tytoniowego, zwłaszcza w tak zwanych „biernych palaczy”;
 • nosa obecność ciał obcych;
 • każde naruszenie o charakterze strukturalnym, jak nieprawidłowej konfiguracji przegrody nosowej;
 • wszelkiego rodzaju alergie;
 • owrzodzenia błon śluzowych (polipy);
 • nowotwory jamy nosowej różnych etymologies.

Dokładny powód, dla którego powstał nieżyt nosa. w stanie zidentyfikować tylko lekarza; więc nie zwlekaj wizytę w klinice: skuteczne leczenie przeziębienia jest możliwe tylko wtedy, gdy prawidłowa diagnoza.

Jak w większości innych chorób, nieżyt nosa Istnieją dwa rodzaje strumienia: ostre i przewlekłe.

Ostra postać zapalenia błony śluzowej nosa

W 70% przypadków zdiagnozowanych katar u dziecka lub nastolatka, odbywa się w formie ostrej – objaw grypy lub SARS; charakteryzuje taki przejaw ostrych zakażeń układu oddechowego i dorosłych pacjentów.

W rozwoju choroby obejmuje trzy etapy:

 • Pierwszy – reflex, zwane czasem „na sucho”. Na tym etapie, wykonuje przechłodzenie ciała, co przyczynia się do zmniejszenia poziomów ochrony immunologicznej. Jest tam ostre rozszerzenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa; Najpierw jest pokazany wyraźny suche, a następnie – nadejście obrzęku błony śluzowej, która jest przyczyną niedrożności nosa.
 • Po drugie – Choroba niebieskiego języka. Etap ten jest znamienny poprzez aktywację wirusów, zakotwiczony w błonie śluzowej.

  Pęcznienie powoduje zwiększony przepływ krwi w tkance, co z kolei prowadzi do wydłużenia czasu pracy nosa aktywne gruczoły wydzielania śluzu. Pacjent skarży się na ciężkim separacji cieczy, zmniejszone poczucie węchu, uczucie zatkanego nosa. To jest w drugim etapie objawy, które sugerują, że rozprzestrzenianie do sąsiadujących narządów porażka w kontakcie z jamy nosowej:. Nie łzawienie, chrypka, osoby „uszy pop”

 • Trzeci – okres, kiedy obrzęk błony śluzowej jest, oddech staje się łatwiejsze, powraca zdolność do odróżniania zapachów. Wydzielina z nosa mają gęstą konsystencję. Które przystąpiły do ​​przeziębienia infekcji charakter wtórny (zwykle bakterii), doświadczony lekarz może określić wydzieliny zmian koloru, które są żółto-zielony lub ciemny żółty.

Przewlekła forma nieżytu nosa

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa u dziecka lub osoby dorosłej jest najczęściej wynikiem niewłaściwego lub niedostatecznego leczenia choroby w ostrej formie. Ponadto, przewlekły nieżyt nosa może wywołać regularnych alergie, wpływ zagrożeń w miejscu pracy, przerw w normalnym obrocie w obszarze śluzówki nosa.

Nieżyt nosa, które występuje w postaci przewlekłej, podzielone na kilka typów: hiper- i zanikowych, alergicznych i naczynioruchowych.

 • Przerostowa. Pacjenci z rozpoznaną aktywnego wzrostu obserwuje się śluz znacznie zwiększa objętość; jeżeli działa sytuacji proces może rozprzestrzeniać się do kości.

  Najczęstszą przyczyną choroby jest regularnie występuje w ostrych nieżytów nosa; nadmiernego polegania zakropleniu do preparatów do nosa skurcz naczyń również może prowadzić do przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa przerostową.

Obraz kliniczny objawów takich, jak utrzymująca się absolutorium z nosa, ból głowy; Pacjent nie może „oddychać przez nos.” Nie było naruszenie smaku i zapachu, zmiany głosu (chrypka, brzdęk). Człowiek dręczony przez ciągłe pragnienie: zmuszony do oddychania przez usta, prowadzi do ciągłego suszenia błony śluzowej jamy ustnej.

 • Zanikowe. W tym przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, błony śluzowej nosa, wylewa tworzenia nieprzyjemnego odczucia i poczucie suchości w jamie nosowej ciała obcego. Izolacja jest bardzo gruba, nie za ciężki, wysychając tworzy skorupę, w której zakażenie bakteryjne może rozwijać etymologię. Najczęściej ta forma przewlekłego nieżytu nosa u osób pracujących w trudnych warunkach przemysłowych. Jak leczyć zapalenie błony śluzowej nosa, w tym przypadku, lekarz może zalecić, ale zazwyczaj leczenie nie przebiega zbyt rokowanie.
 • Alergiczny nieżyt nosa.

  Powstałe alergie nosowe jest zwykle chroniczny i zgodnie z częstotliwością zaostrzeń dzieli się na stałym i sezonowym formy. Pokoje dla alergików, osób na tyle mały kontakt z alergenem, który miał silne przekrwienie błony śluzowej nosa z obfite i napady kichania; i przekrwienie nosa występuje, nie towarzyszy wydzielin. Jeśli czynników powodujących alergie obrębie ręki nie – ludzie nie narzekają na zdrowie.

 • Naczynioruchowego.

  Gdy forma naczynioruchowe przewlekłego nieżytu nosa, patologii naczyniowych śluzówek nosa wynikać z ewentualnych typowych zaburzeń w organizmie, na przykład, wahania stężenia hormonu. Nic dziwnego, że kobieta nosi dziecko często pytają lekarza, jak leczyć katar nieznanego pochodzenia, nie punktualnie.

 • Leczenia przeziębienia jest konieczne!

  Sama katar nie zagraża zdrowiu człowieka, ale w przypadku braku leczenia lub złym podejściem, ryzyko zakażenia z jamy nosowej do okolicznych narządów i tkanek. To właśnie w tych sytuacjach, istnieją poważne powikłania, takie jak zapalenie zatok szczękowych (zapalenie zatok), płycie Kość sitowa (ethmoiditis) lub ucha (ostre zapalenie ucha środkowego), jak również śluzowej gardła i krtani (zapalenie krtani i gardła).

  Jest przysłowie, że „w przypadku podjęcia leczenia przeziębienia – to odbędzie się na tydzień, a jeśli tego nie zrobisz – to siedem dni.” Takie podejście do zdrowia jest fundamentalnie złego! Po pierwsze, osoba traci tygodniu życia przekazał nieprzyjemnych dolegliwości, a po drugie, nie możemy zapominać o możliwych powikłań.

  Leczenie należy rozpocząć przekrwienia nosa na najwcześniejszych etapach. Praca domowa zadania reżim w ścisłej formie daje pacjentowi osoby na relaks i jednocześnie chroni innych przed ryzykiem zakażenia, jeśli katar jest pochodzenia wirusowego.

  Jak leczyć katar: Metodologia i zalecenia

  Na pierwszym podejrzeniu katar powinny rozpocząć leczenie bez leków. Będzie obowiązywać następujące działania:

  • sparowane kąpiel stóp;
  • herbata konwencjonalnych gorące;
  • Różne drogi oddechowe, w tym olejki eteryczne z mięty pieprzowej, eukaliptusa, drzewa herbacianego (oczywiście, jeśli pacjent ma skłonność do alergii). Taka inhalacja łatwo przeprowadzić bez specjalnego sprzętu: wziąć mały pojemnik, wlać do niego 1 litr gorącej wody, dodać 2-3 kropli olejku, okładek i Terry wdychać oparów.

  Przedmiotem szczególnej uwagi podczas nieżytu nosa powinny być higieny jamy nosowej, że musi być regularnie i odpowiednio oczyszczone śluzu; szczególnie gdy błony śluzowej nosa u dzieci. Uwaga: vysmarkivat śluzu z dwa nozdrza nie do przyjęcia! Należy oczyścić nozdrza przemian, lekko otwarte usta w tym samym czasie; inaczej, nadciśnienie nosa, w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych.

  Ponadto, nie należy używać chusteczki wykonane z tkaniny, i jednorazowe: zmniejsza ryzyko ponownego samozarazitsya.

  Lek jest przypisany wyłącznie lekarz. które biorą pod uwagę przyczynę przeziębienia, jak również w formie i etap choroby. Na przykład, środki zastosowane do racjonalnego skurcz naczyń krwionośnych w życie dopiero na początku choroby i w krótkim okresie nie może przekroczyć pięciu dni – lub zamiast utwardzania środki prowadzą do struktury patologii naczyniowych.

  Leczenie przeziębienia w drugim etapie obejmuje mycie wywar nos ziół (nagietek, rumianek), solanki: dużą związane z tym etapie choroby, organizm pozbywa się szkodliwych bakterii.

  Gdy alergiczny nieżyt nosa, charakter, musi podjąć działania: w celu wyeliminowania czynników alergizujących kontakt z zażyciem narkotyków i działania antyhistaminowe przepisane przez lekarza.

  W każdym razie, jeśli jest przekrwienie błony śluzowej nosa u dzieci i dorosłych członków rodziny – pierwszym krokiem powinno być, aby skontaktować się z lekarzem! Zlekceważenie wyzwania stojące przed siebie ignoruje traktowania osób cierpiących na katar alergiczny, może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

  Share →