Koper

Koper

Dill śmierdzący lub ogród — krótkotrwałe roczna roślina zielna z rodziny parasol. rośnie w południowo-zachodniej i środkowej Azji.

Koper — Jednym z najbardziej powszechnych i stałego trawy na naszym stole. Rzeczywiście, z wyjątkiem wyjątkowych smak, koperkiem i ma wiele przydatnych i terapeutyczne korzyści dla zdrowia. W koperkiem zawierają witaminy C. karoten. niacyna kwas foliowy. jak również wiele cennych składników mineralnych, takich jak sole wapniowe. potasowego. żelaza. fosforu.

Z powodu tej konstrukcji, koper skutecznie reguluje przewodu pokarmowego, obniża ciśnienie krwi, ma korzystny wpływ na czynność serca. Poprzez właściwości użytkowe, koper w stanie złagodzić objawy choroby zapalenie pęcherza moczowego i nerek. Dill moczopędnie i żółciopędny właściwości, a także stosowane jako środek do zwiększenia wydzielania mleka u matek karmiących piersią.

I natychmiast łagodzi ból głowy koperek i pomaga radzić sobie z bezsennością.

W liście do Dilla jest askorbinowy i kwas nikotynowy. karotenu. tiaminy. ryboflawiny. i flawonoidy — kwercetyna, kemferol i izoramnetyna, węglowodany, pektyny, zestaw soli mineralnych. W owoców kopru zawierał 15—18% olej tłuszczowy, który składa się z: kwasu petroselinowego, kwasu oleinowego, kwasu palmitynowego i kwasu linolowego.

We wszystkich częściach rośliny zawierają olejki eteryczne, nadając im specyficzny zapach, flawonoidy. Szczególnie dużo olejku z owoców kopru (2,5—4%). Olejek — Ciecz jasnożółta barwa i przyjemny, bardzo delikatny zapach przypominający kminek.

Ze względu na obecność olejku i różne układy witamin i minerałów zwiększa zużycie koper gałęzi wydzielania gruczołów trawiennych, perystaltyki przewodu pokarmowego, zwiększa apetyt, przyczynia się do normalizacji metabolizmu w organizmie. W związku z tym pożądane jest stosowanie koper otyłości pokarmowego, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, żołądka, anatsidnyh wzdęcia.

Świeże i marynowane zielenie, nasiona, koper olejek jest stosowany zarówno w przemyśle jak iw kuchni we wszystkich krajach.

W przemyśle spożywczym koper stosuje się do wytrawiania i wytrawianie ogórków. pomidory. squash. do produkcji marinadnyh wypełnia, pikantne i marynowane śledzie. twarogu i śmietany ser. Przyprawa jest częścią wielu związków aromatycznych. Za granicą, nasiona kopru są używane do wyrobów cukierniczych smakowego, wypełnień, ciastka, herbata, ocet.

W kuchni, masa naziemny jest najczęściej używany w suszone lub świeże. Dill dodany do mięsa, ryb, grzybów, zimne przekąski, sałatki, vinaigrettes. Subtelny odcień nadaje mu aromatyczny gorące i zimne zupy, dobrze łączy się z gorących potraw z wieprzowiny, jagnięciny, cielęciny, kurczaka, indyka, kaczki, dziczyzny, ryb.

Dill przyprawione potrawy mleczne, wypełnień pie.

Share →