Łuszczyca

Łuszczyca

Łuszczyca – przewlekłe choroby niezakaźne, które często objawia się w postaci wysypki i łuszczenie się skóry.

Łuszczyca dotyka około 4% populacji światowej. To może rozwinąć się w każdym wieku, od narodzin do starości, ale większość z łuszczycą «kocha» młodych. Dowodem tego jest fakt, że 70% pacjentów chorych na łuszczycę, w wieku 20 lat.

Jeśli pojawiła się wysypka, przypominające łuszczycę – Należy skonsultować się z dermatologiem. Zmiany łuszczycowe są łuszcząca się swędzące plamy różnych rozmiarach. Gdy to łuszczycy może znajduje się na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i innych części ciała.

Lekarz będzie mógł postawić dokładnej diagnozy, oraz, w zależności od jego kształtu, przepisać leczenie.

Przyczyny łuszczycy

Łuszczyca — to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na bodźce zewnętrzne, w których poszczególne części ciała, do górnej warstwy skóry umiera znacznie szybciej niż normalnie. Jeśli normalnie podział cyklu i dojrzewanie komórek skóry występuje w 3-4 tygodnie, a następnie proces, w łuszczycy jest tylko 4-5 dni.

Obecnie łuszczycę uważa wieloczynnikową chorobą dziedziczną: podstawę choroby nie jest jednak cały szereg powodów – Zmiany immunologiczne, metaboliczne, endokrynologiczne i związane z nimi zaburzenia neurologiczne. W tym przypadku możemy powiedzieć na pewno: łuszczyca — Niezakaźne, a zatem nie choroba zakaźna.

Przyczyny łuszczycy nie jest jeszcze znaleźć. Z tego powodu, istnieją różne teorie.

Zgodnie z teorią, istnieją dwa rodzaje łuszczycy:

  • Łuszczyca jest spowodowane odziedziczoną immunologicznej typu I awarii systemowych. Ta postać łuszczycy cierpi około 65% osób z choroba rozwija się w młodym wieku od 18 do 25 lat.
  • Typ II łuszczyca pojawia się u osób starszych niż 40 lat.

    Z tego typu łuszczycy jest dziedziczna i nie jest związane z podziałów komórek układu odpornościowego. Ponadto, w przeciwieństwie do typu I, łuszczyca, który preferuje skóry, łuszczyca, typ II paznokcie i często wpływa na stawy.

Według innej teorii, przyczyny łuszczycy jest zaburzenie bardzo odporny powodowane przez różne czynniki: może być stresu lub choroby zakaźne lub zimny klimat lub niezdrowe diet. Na przykład, stwierdzono, że alkohol może powodować zaostrzenie łuszczycy — jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do piwa, szampana, wódki. Korzystanie z produktów zawierających ocet, pieprz, czekoladę, i pogarsza choroby i może powodować zaostrzenie łuszczycy.

Zgodnie z tą teorią, choroby ogólnoustrojowe jest łuszczyca. Oznacza to, że poważne zaburzenia w układzie immunologicznym, proces może przenosić do innych tkankach i narządach, takich jak stawy. Wynik może rozwinąć łuszczycowe zapalenie stawów. który charakteryzuje się klęską małych stawów rąk i stóp.

Objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy jest stan zapalny, czerwona łuszcząca, towarzyszy silny świąd. Takie plastry (blaszki) często umieszcza się na skórze głowy, kolana, łokcie, opuść z powrotem i na obszarach fałdy skóry. O czwartej pacjentów dotkniętych paznokcie.

W zależności od sezonu (nasilenie nawrotów), trzy rodzaje łuszczycy: zima, lato nie jest zdefiniowana. Najczęstszym rodzajem łuszczycy zimie.

W okresie ostrych objawów łuszczycy na rękach, klęcząc, na czele, a także w dolnej części pleców i na obszarach fałdów skóry pojawiają się tablice czerwono. Ich rozmiary wahają się od główki szpilki do większych obszarów o wielkości dłoni, i więcej.

Wysypka zwykle towarzyszą bolesne swędzenie i łuszczenie. W procesie obierania płatki powierzchni łatwo obrać pozostają gęstsze, znajduje się w tylnej (stąd druga nazwa łuszczycy — łuszczyca). Czasami w chorobowo skórę występują pęknięcia i jątrzyć.

Łuszczycy charakteryzuje się postępującym tzw Objaw Köbnera: Rozwój łuszczycowych w obszarach uszkodzenia ciała lub drapanie skóry.

O czwartej pacjentów dotkniętych paznokcie. Prowadzi to do punktu do pogłębienia i plamienia płytki paznokci. Ponadto, paznokcie mogą zagęścić i kruszyć.

Lato, słońce, zima pacjentów formą łuszczycy objawy ustępują, a czasami nawet zniknąć. Formularz Lato chorych na łuszczycę, wręcz przeciwnie, wskazane jest, aby unikać ekspozycji na słońce, gdyż pogarsza chorobę.

Rozpoznanie łuszczycy

Diagnozowanie łuszczycy dermatologa. Do tego należy obchodzić się z pojawieniem się zmian chorobowych podobnych do łuszczycy — tablice w różnych rozmiarach, czerwone, swędzące i łuszcząca. Aby wyjaśnić diagnozy może wymagać biopsji skóry.

Leczenie łuszczycy

Jeżeli lekarz stwierdził łuszczycę na początkowym etapie, jest całkiem możliwe, zostanie przydzielony głównie zapobiegawczy, a nie środkiem leczniczym.

Z istotnych przejawów choroby stosowano takich metod leczenia łuszczycy:

  • krioterapia — metoda na zimno ekspozycji;
  • plazmaferezy – oczyszczanie krwi,
  • Traktowanie UV — Leczenie składa się z procedur krótkoterminowych podobnych do solarium.

    Aby być najbardziej skuteczne leczenie łuszczycy, metoda ta jest często w połączeniu z przyjmowaniem leków (specjalnej terapii PUVA).

W żadnym wypadku nie próbuj radzić sobie z leczenia łuszczycy z promieniowaniem ultrafioletowym, bez zalecenia lekarza. W łuszczycy, małe dawki promieniowania ultrafioletowego są uzdrowienia, oraz zwiększenie — wręcz przeciwnie, może pobudzać rozwój choroby. To samo odnosi się do kąpieli słonecznych.

Niestety, nikt nie wie, jak leczyć łuszczycę całkowicie, ponieważ ciała «zachowuje pamięć» postać choroby w biochemicznych, immunologicznych i funkcjonalnych zmian. Nawrotu łuszczycy, mogą pojawić się w dowolnym czasie, tak że pacjenci z tym rozpoznaniem musi być stale obserwowany przez dermatologa.

Kliniki w tej kwestii (patrz ich)

Share →