Marskość wątroby: leczenie i rokowanie

Marskość wątroby: leczenie i rokowanie

Marskość wątroby jest długo istniejące przewlekłe procesy wpływające na miąższ organu, którego efektem staje się jej zastąpienie tkanki łącznej funkcjonalnie czynnej, co prowadzi do znacznej zmiany funkcji. Z długoterminowego istnienia marskości komórek wątroby umiera, a na ich miejsce jest utworzony blizny, więc nie ma niewydolność wątroby.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i stopnia marskością czytać w osobnym artykule.

Cele i zadania lekarza i pacjenta w leczeniu marskości wątroby

Należy rozumieć, że leczenie marskości wątroby, niestety nie pozwoli pacjentowi odzyskać, lecz w czasie rozpoczęciem leczenia pomaga spowolnić zmian patologicznych – będzie niezawodne gwarancja głównych funkcji wątroby (oczyszczanie hematopoetyczne metaboliczne).

Pacjent powinien zrozumieć, że początkowe stadium marskości wątroby, co daje mu minimalną niedogodności, pozwala aktywnie podejmować środki terapeutyczne i przynoszą pożądanego efektu.

Jeżeli istnieją oznaki niewydolności wątroby, nowoczesne techniki i drogie leki nie mogą osiągnąć poprzedni stan ciała, bo nikt nie metoda leczenia marskości nie może skręcić w tkankę łączną w normalnych hepatocytów.

W przypadku ciężkiej niewydolności wątroby, występuje na tle marskości wątroby, tylko skuteczne leczenie staje się przeszczep wątroby od żywego dawcy – Tylko w takim przypadku można spodziewać się ożywienia pacjenta, ale tylko wtedy, gdy wypowiedzenie czynników prowokować rozwój choroby (alkohol, toksyny, procesów metabolicznych).

Nie leczenie marskości wątroby nieuchronnie prowadzi do śmierci, a termin terminalnej fazie choroby u różnych pacjentów znacznie się różnią i zależą od wieku pacjenta, obecność chorób współistniejących, trzeba stale brać leki, które wpływają na wątrobę, zagrożeń zawodowych.

Kluczem do sukcesu w leczeniu tej choroby staje terminowe rozpoznanie marskości – zależy od programu leczenia. Program diagnostyczny musi zawierać:

    Narządy ultradźwiękowe umieszczone w jamie brzusznej; Skanowanie radionuklidów; Doppler naczyń narządów (tętnicy wątrobowej i żyły); Rentgenowskie wątroby; rezonans magnetyczny; laparoskopia diagnostyczna.

Te same techniki są wykorzystywane do monitorowania skuteczności terapii i dynamicznego monitorowania pacjenta – w marskości może zawiesić proces, który niszczy organizm, ale nie ma go wyleczyć, więc prędzej czy później pojawią się pytania nie tylko na stosowaniu sparing diety i farmakoterapia, chirurgii (wyeliminowanie powikłań i przeszczepiania narządów)

Program leczenia marskości wątroby

U każdego pacjenta z marskością wątroby, należy:

    zmiany stylu życia, do porzucenia przeciążenie fizyczne i psychiczne; wyrzekają się korzystania z wszelkich napojów alkoholowych; zmienić dietę; przestrzegać reżimu pracy i wypoczynku; należy podjąć lekarz zalecił badania i nie narusza warunków jego gospodarstwie.

Żywienie w marskości wątroby

Dieta w marskości leczenie choroby wątroby wymaga porzucenia duże ilości tłuszczu i białka w diecie, słone, smażone i marynowane żywności. Ograniczone spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz oleju roślinnego. Z diety należy wykluczać pikle, konserwy, wędliny, marynaty. Żywność powinna być bardzo małe, małe porcje, od 4-5 do 7 razy dziennie – pacjent nie może przejadać.

Objawowe leczenie marskości

Stosowanie leków polega na stosowaniu marskość wątroby – leki chroniące komórki wątroby przed działaniem czynników, które wywołują choroby. W leczeniu choroby mogą być stosowane wątrobę pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Ponadto, może być konieczne powołanie leków, które hamują rozwój tkanki łącznej (sterydy i leki immunosupresyjne są przypisane wyłącznie pod stałym nadzorem).

Do leczenia można podawać jako leki w celu utrzymania prawidłowych procesów trawiennych światła przewodu pokarmowego, hamują tworzenie amoniaku w jelitach (leki te mogą być wymagane w leczeniu stopniach końcowych choroby, w którym nie jest ostra lub przewlekła niewydolność wątroby).

Ważne jest w leczeniu choroby podstawowej, która spowodowała marskość – obróbka wymagana jest nie tylko procesy patologiczne w wątrobie, ale także leczenia chorób układu krążenia, chorób metabolicznych, chorób krwi.

Chirurgiczne leczenie marskości wątroby

Techniki takie są poszukiwane, w przypadku gdy pacjent posiada powikłań marskości poddawane korekcji chirurgiczne – krwawienia z żylaków przełyku i hemoroidalnego splotu lub wolnego płynu gromadzi się w jamie brzusznej, który wymaga paracentezy.

Do leczenia chirurgicznego choroby jest przeszczep wątroby od żywego zdrowego dawcy – często w rodzinach wybrane zdrowe dawcy, z których przeszczepy wziąć lewy, dolny płat wątroby.

Ponadto, zdolność do działania w przypadku, gdy choroba przejawia się potencjalnie niebezpieczny w odniesieniu do rozwoju marskości wątroby, które mogą być utwardzana z operacją – usuwanie kamieni z pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, rozwarstwienie zrostów w dróg żółciowych.

Rokowanie

Ostateczna Rokowanie zależy od terminowości rozpoznania marskości – wczesne leczenie może niezawodnie hamuje proces patologiczny w komórkach wątroby i zapobiec powstawaniu tkanki łącznej. Jeśli to się uda, choroba przez długi czas być w stosunkowo bezpiecznej początkowym etapie, co pozwoli osoba prowadzić normalne życie i zachować pracę.

Share →