Melissa (Matricaria recutita)

Melissa (Rumianek apteczny )

Roślin do 120 cm.

Kłącze rozgałęzienia.

Łodyga jest czworokątny, rozgałęziony włosy okresem dojrzewania lub prawie nagiego domieszki żelaza.

Liście są odwrotnie jajowate, petiolate w rombowy – zaokrąglone, piłkowany-karbowane, owłosione.

Kwiaty są zebrane w ringu do 12p; Puchar dlinnovolosistaya i zhelёzistaya z szydłowaty zębów; corolla blado fioletowy lub niebieski-biały. Cztery pręciki, słupek z długą stylu i jajnika chetirёhrazdelnoy.

Owoce – składa się z 4 dużych orzechów, jajowate, błyszczące, czarne. Ciężar 1000 ziaren – do 0,62, nasiona są odpowiednie do sadzenia 3 lat.

Melissa Kwitnie w czerwcu – sierpniu. Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia – początek września.

Melissa – bylina z rodziny jasnotowatych. Wymienione w czasach starożytnych. Popularne w Ameryce i Europie. W sumie jest pięć rodzajów roślin, ale zarejestrowano tylko Melissa officinalis.

W młodych Melissa zawiera do 7 mg% karotenoidów, aż do 15 mg% witaminy C i prawie 0,3% olejku, kwas kawowy, 5% taniny, kwas oleanolowy i ursulovaya, gorzkie substancji, substancje mineralne i śluz. Nasiona zawierają olej tłuszczowy o 20%.

W przeciwnym razie, to się nazywa myatochnik, cytryna mięta czy trawa cytrynowa.

Kwitnie przez całe lato, z białym lub biało-różowe kwiaty ułożone w zatoki, zebranych w spiralami liści.

Słowo „balsam”, z języka greckiego na język rosyjski oznacza pszczołę. Pszczelarze zapach melisy zatarł ręce i pszczoły ich nie gryzą, a zapach kojące.

W celach leczniczych użyć podziemnych części rośliny z kwiatów, bez suchych części trzpienia. Żniwa balsam przed kwitnieniem.

Niektóre odmiany melisy są zawarte w kompozycjach kąpieli aromatycznych, jak również poprawić metabolizm organizmu.

Przydatne i terapeutyczne właściwości melisy

Uważa się, że roślina ta jest przydatna w leczeniu nadciśnienia, choroby sercowo-naczyniowe, astma, bezsenność, nerwobóle, dna i niedokrwistości. Melisa ma działanie moczopędne, napotne, przeczyszczające i pobudzającym.

W chorobach żołądka, niektóre formy astmy, nerwicy serca, układu oddechowego i jako środek wzmacniający.

Aby uspokoić i łaknienie Zaburzenia układu nerwowego przygotować herbatę z melisy. Dzięki zwiększonej pobudliwości nerwowej, histerii, nerwic i depresji za pomocą infuzji ziół.

Migrena i ból głowy leczonych wlewu tego zioła. Pomaga również w leczeniu zaburzeń rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienie i miażdżyca tętnic, astmę i zapalenie górnych dróg oddechowych. Napar płukać gardło zapalenie migdałków, ból zęba, zapalenie dziąseł i jamy ustnej zdrowia zły.

Nalewka na wódkę Melissa jest stosowany w szum w uszach, kapanie kilka kropli do ucha.

Zaleca się również, napar z melisy z zwiększona pobudliwość seksualną, zapalenie przydatków i jako leków przeciwwymiotnych u kobiet w ciąży z toksemii, klimakterium nerwicy i bolesne miesiączki.

Niebezpieczne i szkodliwe właściwości melisy

Przedawkowanie może powodować senność, niskie ciśnienie krwi, senność, wolne tętno i oddech.

Share →