Najlepszym źródłem witaminy D

Najlepszym źródłem witaminy D

Witaminy D, znana również jako kalcyferol, odnosi się do grupy rozpuszczalnych w tłuszczu prohormonów, zaangażowanych w absorpcji wapnia i fosforu .

Ludzie którzy są regularnie narażone na działanie światła słonecznego, nie wymaga dodatkowych źródeł witaminy D, jak światło słoneczne dostarcza syntezę witaminy w skórze.

Istnieje pięć podstawowych typów witaminy D: D1, D2, D3, D4 i D5. Dwie główne formy tej witaminy dla zdrowia – jest ergokalcyferol (witamina D2) i cholekalcyferol (witamina D3). Niedobór witaminy D może być wypełnione przy pomocy niektórych produktów, leków i suplementów diety przepisanych przez lekarza.

Rola witaminy D w korpusie

Wysoki poziom witaminy D we krwi prowadzi do zmniejszenia ryzyka rozwoju raka, chorób autoimmunologicznych, sercowo-naczyniowych i chorób zakaźnych.

Witaminy D pozwala przyswajanie fosforem żywności i wapnia, jak również do ponownego wchłaniania wapnia z nerki. Proces ten jest niezbędny do mineralizacji kości i zapobiegać kryzysowi (tężyczka hipokal-), choroby spowodowane brakiem wapnia w organizmie, dzięki którym pacjent cierpi na neurologiczne nadpobudliwe odruchów i wyroku w rękach i stopach.

Objawy niedoboru witaminy D

  • Opóźnienie powstawania zębów i kości, kruchość kości. Powoli rośnie razem.
  • Krzywicy u dzieci i osób w podeszłym wieku bóle stawów i złamaniach kości miednicy.

Niedobór niedoborem witaminy D obejmuje wchłanianie wapnia, co prowadzi do demineralizacji kości, a także innych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, nowotworu, gruźlica, stwardnienie rozsiane, ból zębów i chorób psychicznych (depresja, zaburzenia dwubiegunowe, schizofrenia).

Korzyści zdrowotne wynikające z Witamina D

Powodem, dla którego wiele produktów są wzbogacone w witaminę D, jest fakt, że wzrost konsumpcji kalcyferol jest niezwykle ważne dla zdrowia. W szczególności pozwala na:

— w celu zapobiegania chorobom przewlekłym (wiele form raka, cukrzycy, osteoporozy, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi);

— chroni kości, zęby i włosy;

— regulują wzrost komórek i ich normalnych czynności;

— kontrolowania odpowiedzi zapalnej;

— zmniejszyć ryzyko nowotworów sutka u kobiet przed menopauzą;

— znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Źródła witaminy D

Witaminy D mogą być wytwarzane przez organizm z dowolnego źródła, czy to z narażeniem na działanie światła słonecznego lub dodatków. Dzienna dawka witaminy D, niezbędne dla osoby, jest obliczana w jednostkach międzynarodowych (IU), w zależności od wieku:

— Dzieci w wieku 0-13 lat – 200 IU;

— Młodzież 14-18 lat – 200 IU;

— dorosłych w wieku 19-50 lata – 200 IU;

— dorosłych w wieku 51-70 lat — 400 IU;

— osoby starsze, niż ’71 – 600 IU;

— kobiety w ciąży – 200 IU;

— karmienie piersią – 200 jm.

Witamina D jest brane pod nadzorem lekarza. Pacjenci z chorobami nerek, choroby układu krążenia, niedoczynność przytarczyc lub sarkoidoza powinny być przestrzegane przez specjalistę.

Ponadto, ludzie, którzy cierpią na choroby autoimmunologiczne, padaczki, gruźlicy, astmy, wysoki poziom cholesterolu może nie zwiększyć spożycie witaminy D, z zastrzeżeniem z lekarzem.

Najlepsze naturalne źródła witaminy D są zalecane do umieszczenia w codziennej diecie:

Olej z ryb – najlepiej w diecie źródłem witaminy D. Jedna łyżka tranu pokrywa 300% dziennego zalecanego kalcyferol uprawnieniami.

Niezbędne tłuszcze w mięsie łososia znalezionych łosoś musi uczynić produkt ze zrównoważoną dietą. Jedna porcja łososia pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Inne gatunki ryb, które dostarczają znacznych ilości witaminy D, – tuńczyk, sardynki, makrela i sumów.

Mleko – kolejny doskonałym źródłem witaminy D. Szklanka mleka zawiera czwartej dziennej dawki witaminy D.

Wiele zbóż są bogate w witaminy D. Sprawdź informacje o wartościach odżywczych uzyskanych na polach zbóż, które zawierają wykazy witamin i minerałów.

Żółtko jaja zawiera pewną ilość witaminy D, ale dla znawcy jest polecany do spożywania całego jaja, dla wszystkich zawierają witaminy i minerały.

6. Sok pomarańczowy.

Sok pomarańczowy wzbogacony jest sprzedawany głównie w witaminę D. Szklanka soku pomarańczowego wzbogaconego daje 50% RDA na witaminę D.

Grzyby zawierać znaczne stężenie witaminy D, ilość zmienia się w zależności od gatunku.

Liczne rodzaje margaryny wzbogacone kilku rodzajów witaminy D. Jedna łyżka margaryny zawiera około 60 jm witaminy D.

9. Wołowina wątroby .

Wątroba wołowa odnosi się do produktów ubocznych, co prowadzi do dziennego przyjmowania około 15 MO (na 100 g produktu) witaminę D.

Soi źródło witaminy D, niezależnie od postaci, w jakiej jest on zużytą (tofu, mleka sojowego, etc.).

Przedawkowanie witaminy D może wystąpić z powodu zbyt długiej ekspozycji na słońce lub nadużywania pokarmów bogatych w witaminę D.

( 6 głosów: 4.83 5)

Share →