Nauka Biologia "DRZEWA"

Nauka » Biologia » PALM

Drzewa rodzinne jest około 3400 gatunków. Wśród wielu drzew majestatyczne palmy – ich wysokość czasem sięga 60 m W tym Carl Linneusz nazwał je „. Książęta świata roślin.” Powiedzieć krótko o niektórych drzew.

Coco. Palmy kokosowe (Cocos nucifera) zwykle rosną na wybrzeżach i zawsze skłaniają się ku fal morskich. To nie przypadek: morze im przynosi owoce, które spadły do ​​wody, Russell dłoni na całym świecie, do najmniejszych wysp. Nawet po 110 dni z wędrówki w fale słone kokosów pozostać przy życiu. W tym czasie, prądy morskie mogą je nosić do 5 tys.

Km od domu.

Już na 6-8 km od wybrzeża sadzone dłoni czuje się „niewygodne” i rośnie słabo.

Główną wartością drzew – owoce pestkowe („kokos”). W niedojrzałych nasion orzechów odżywczych (bielmo) – jest oczywiste, witaminy ciecz, dobrze gasi pragnienie. Jak dojrzewania to zamienia się w „mleko kokosowe” jest również bardzo smaczne, a następnie „mleko” stanie się biały pulpy – kopry, dla których przetwarzane palmy kokosowe.

Wysuszono kopry zawiera do 65% oleju.

W kokosowe palmy osoba korzysta wszystko – z liści do korzeni. Bez konieczności stosowania specjalnych kosztów pracy, to daje człowiekowi materiałów żywności, napojów, odzieży, budowlanych. Dlatego misjonarze chrześcijańscy na Filipinach nazywa ją „leniwe drzewo” i uczyć tubylcy „w pocie jadł chleb”, nawet zmusiła ich do ściąć drzewo przydatne.

Odważyć kokosy do 2 kg każdy. Można sobie wyobrazić, trudności w ich zbieraniu często na wysokości 30 metrów! W Tajlandii i Malezji kolekcjonerów spośród sytuacji przez małpy szkoleniowych – Lapunder – zbierają nakrętki. Istnieje całe „Małpa” uniwersytety „kompletną” rocznie tysiące naczelnych. 6-miesięcznych zwierzęta pierwszy pokazać, jak włączyć nakrętkę rozciera szypułki.

Następnie odkręcić nakrętki zrobić małpa z specjalnej ramie, a „egzamin” wydaje się już na szczycie drzewa palmowego. Gospodarstwa na pniu przednich łapach, tylne nogi małpa ściąga.

Normalny „Absolwent” zbiera 500 nakrętek dziennie, „Excellence” – do 800, a szczególnie uzdolnionych

Data palmowego i struktura jego owoców.

zbiorów z 25 palm -. t e około 1400 orzechów dziennie, i pomóc właścicielowi załadowany na ciężarówkę..

Data palmami.

Można powiedzieć, że palma daktylowa (Phoenix dactylifera) opiekowała się wiele starożytnych cywilizacji. Monety i uszczelnienia starożytnego Egiptu, a później – Sumeru i Asyrii jego obraz z IV tysiąclecia BC znaleziono;.. daty w dużych ilościach występują w grobowcach faraonów. Dla Fenicjan – ludzie, który dostał swoją nazwę od tytułu tej dłoni – suszone daty były pożywieniem w swoich długich podróży morskich.

I zbudowali statki z pni drzew palmowych. Wiele krajów w regionie daty dłoni jest nadal uważane za święte.

Data palmy możliwe życie człowieka na pustyniach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W cieniu swoich oaz stało się możliwe wyhodowanie inne rośliny. Termin nazywa chleb ludności pustyni. Są bardzo pożywne: suszone w Fenicji 70% cukru, 3% białka i 2,5% tłuszczu.

Wyrażenie „Szczęśliwy Saudyjska” powstał właśnie z powodu palmy daktylowej i jej owoców.

Arabowie mówią, że palmy „Głowa powinna być w ogniu, a jego stopy w wodzie.” W związku z tym, że umieszcza się w lejkowaty studni, głębokość od 7,12 m, tak, że korzenie mogą dotrzeć do wód gruntowych. Później, gdy palma rośnie (a czasem jej wysokość 30 m), lejek zaravnivaetsya.

W data dzikiej palmy nie znaleziono. Być może jego przodkowie zapylają kilka wymarłych owady, więc teraz sam jest zapylane złe. Nawet ogrodnicy Starożytna Asyria zaczął robić sztuczne zapylanie palm daktylowych, wiążąc w koronach męskich kwiatostanów.

Tymczasem nauka odkryła, rozmnażanie płciowe u roślin dopiero pod koniec XVII wieku.

INNE PALM. Data i kokos – najsłynniejsze palmy kulturowe, ale są jeszcze inne bardzo cenne gatunki. W tropikalnej Afryce rośnie oleju palmowego, co daje dwa rodzaje oleju – technicznych (z miąższu owocu) i żywności (z nasion).

Na bagażniku niej cięć i uzyskać słodki sok, z którego wykonany jest wina palmowego.

A głównym „chleb” mieszkańcy Moluki i Nowa Gwinea od dawna sago palm. Ta roślina-Roślina monokarpiczna, kwitnienia i owocowania raz w życiu. Po tym, palmy umiera. 15-20 lat cierpliwie gromadząc siły dłoni do tego rozkwitu. Na rdzeń beczki gromadzić zapasy skrobi – cały cetnar. Ale tuż przed kwitnieniem ludzie ścinali drzewa i skrobię natarcia wypadową do wypieku ciast i gotować sago owsiankę.

I od sadzonek tej palmy mieszkańców budują szałasy, pokrycie dachu z jego liści.

W palm rosnących w tropikalnych cukru Azji, przed kwitnieniem ścinać gałęzie boczne, oraz syrop cukrowy, który jest przygotowany do jego dłoni kwiaty płynących w podstawionych zbiorników. Z akrów palmami zebranych 20 ton cukru rocznie.

Ogólnie słodkie grog (palmowy inaczej, takie jak kokos) zebrano wiele narodów. Starożytni Egipcjanie, na przykład, istnieją dwa główne słodycze. „Go” (40% cukru), został wykonany z ziaren kawy na stole i poszedł do faraona i wyższe tylko księży.

Tańsze „DIPS” (15% cukru), mogli sobie pozwolić tylko bogaci ludzie. „Dipy” otrzymał właśnie z soku palmowego.

Więcej kwiatostan

Więcej kwiatostan rozwija się na tallipovoy dłoni. Ta palma – Roślina monokarpiczna, czyli kwitnie i owocuje tylko raz w życiu, a następnie umiera. Kwiatostan do 14 metrów długości i 12 metrów szerokości!

MOST NASIONA

Od czasów starożytnych, ludzie znajdują się na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego dziwnych orzechów – do pięciu metrów średnicy, podobne kształtem do ogromnego serca, podzielono na dwie wąskie zwężenie. W Europie były w XVI wieku. i tu magiczne talizmany uznano, chronić przed uszkodzeniem. W „morze orzech” mógł się statek załadowany towarów.

Przez długi czas nikt nie wiedział, gdzie rośnie morze „” nakrętkę, a niektóre nawet uznać go stworzenie diabła.

Ale tutaj, w 1743 roku otworzył Seszelach, a na nich – „. Orzechy morskie” lodoitsei palmy wentylatora, które dorastało i tajemnicze Owoce waga – 10-25 kg, a wewnątrz jest tylko nasiona (w największym owocem waży do 18 kg). Jest to największe ziarno na świecie. Dojrzewające owoce 8-10 lat.

Na tym samym drzewie może być do 70 owoców.

Morze nie pomoże lodoitsee przesiedleń jako palmami kokosowymi, t. Dla nasion w fale umrzeć. Dlatego ta palma nie jest nigdzie indziej na świecie.

Długie liście

Największe liście w świecie, mają Rafia rodzajową z Ameryki Południowej. Docierają do 19,8 m długości, a długość ogonków – 4 m.

Długie ROŚLINY

Wśród palm i winorośli tam, a nie zwykle i najdłuższych na świecie. Mówimy o Calamus, który nazywany jest również rattan. Rosną w tropikach Azji i Afryki, a ich pędy są przemieszczane z drzewa na drzewo.

Pnie 70-metrowe w Calamus – nie są rzadkością. Grubość pędy 2-3 cm. Aby dokładnie zmierzyć długość jednego Calamus osiągnęła 240 m.

Share →