Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Informacje ogólne

Nasza krew zawiera trzy rodzaje komórek: krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) oraz płytki krwi. Czerwone krwinki zawierają hemoglobinę — pigment zawierający żelazo, które daje czerwony kolor krwi i transport tlenu z płuc do tkanek ciała.

Anemii wywołanej zmniejszeniem stężenia hemoglobiny lub czerwonych krwinek, co prowadzi do upośledzenia funkcji układu oddechowego i rozwój tkanki niedotlenienia krwi. Przez zmniejszenie stężenia czerwonych krwinek zwiększa obciążenie serca — ma «pompa» dużo więcej krwi zapewnienia normalnego dostępu tlenu do tkanek.

Najczęściej niedokrwistość z niedoboru żelaza (około 90%), rzadko występują w chorobach przewlekłych, są jeszcze mniej związane z niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego i hemolityczno i ​​aplastyczna.

Nasilenie niedokrwistości z niedoboru żelaza:

 • Łatwy — Poziom hemoglobiny poniżej normy, ale przede 90 g / l.
 • Centralny — Hemoglobiny w zakresie od 90-70 g / l.
 • Waga — Poziom hemoglobiny poniżej 70 g / l.

Żelazo jest nie tylko pierwiastek śladowy udział w hematopoezy. Rola i inne witaminy i pierwiastki, takie jak miedź, mangan, cynk, cyjanokobalamina, kwas foliowy, askorbinowy, retinol, ryboflawina, pirydoksyna, i inne śladowe.

Kto i niedokrwistość, jak chory?

Hemoglobina działa jako cząsteczek transferu tlenu do narządów i tkanek w całym organizmie. Jest to możliwe ze względu na obecność w cząsteczce hemoglobiny atomem żelaza.

Tak więc, anemia, niedobór żelaza rozwija (niedokrwistości z niedoboru żelaza), a także dwie niedoboru witamin, które odgrywają ważną rolę w syntezie hemoglobiny — witaminy B12 i kwasu foliowego (witaminy B12 foliowego anemia).

Przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza:

 • słabe wchłanianie żelaza przez organizm;
 • niewystarczające spożycie żelaza;
 • ciąża;
 • zryw wzrostu w okresie dojrzewania;
 • utrata krwi z powodu ciężkiego miesiączki lub krwawienia wewnętrznego;
 • zwiększyła się krwinek;
 • menopauza;
 • choroby przewodu pokarmowego, wątroby, nerek;
 • po infekcji;
 • dziedziczność;
 • procesy autoimmunologiczne.

Przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza u dzieci

 • jednostronne zasilanie (dominacja produktów mlecznych);
 • brak witamin;
 • nieregularne posiłek;
 • ostre choroby układu oddechowego
 • infekcje wieku dziecięcego.

Wegetarianie są zagrożone «dostać» anemia, ponieważ głównym źródłem żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego — mięsa i wątroby. Wyjście — wzbogacona dieta odpowiednia liczba naturalnych źródeł żelaza.

Zwiększone spożycie żelaza w czasie ciąży prowadzi do anemii. Dlatego ważne badania na anemię podczas pierwszego badania jest. Jako wymóg wzrostu dla płodu wzrasta żelaza.

Gdzieś w 20. tygodniu ciąży zapasów żelaza są wyczerpane kobiety. I to nie tylko odbija się na zdrowiu matki oczekującej, ale także zdrowie dziecka.

Objawy niedokrwistości zhelezodifitsitnoy

Są pewne objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza: ogólne osłabienie, częste bóle głowy, zawroty głowy, duszność wysiłkową, szum w uszach, migotanie «muchy» przed oczami, kołatanie serca, osłabienie mięśni, słaba smak i zapach, utrata apetytu. Na niedobór żelaza niedokrwistość charakteryzuje się bladością, suchej i łuszczącej się skóry, łamliwe i wypadanie włosów, separacji, pasm ścinania i łamliwe paznokcie, które mogą być łyżka kształcie, «perleches» w kącikach ust.

Pacjentów z anemią z niedoborem żelaza są często w pełni świadomi zimno przez długi czas nie można uzyskać ciepło. Ponieważ żelazo odgrywa ważną rolę w regulowaniu temperatury ciała, a więc jego niedobór prowadzi do niemożności utrzymania ciepła.

W diagnostyce niedokrwistości z niedoboru żelaza jest niezbędna do analizy krwi żelaza w surowicy, transferyny i wysycenia transferyny współczynnika żelaza. Oprócz hemoglobiny jako parametr do funkcji Funduszu, ustala inne parametry hematologiczne: liczbę krwinek czerwonych i hematokrytu (Ht).

Co może być przyczyną anemii?

Niedokrwistość jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, jak to wpływa na rozwój fizyczny dziecka. W dzieciństwie i wczesnym dzieciństwie, może to spowodować opóźnienia rozwojowe.

Naruszenie metabolizmu żelaza w organizmie może prowadzić do poważnych chorób (np hemosyderoza — nadmierne odkładanie żelaza w tkankach i narządach z naruszeniem swoich obowiązków).

W niektórych przypadkach, niedokrwistość jest trudne dla choroby podstawowej. Bardzo ciężkiej niedokrwistości lub w przypadku choroby współistniejące może wystąpić niewydolność serca.

Jak chronić się przed anemią?

Niedokrwistość z niedoboru żelaza można zapobiec poprzez utrzymanie zrównoważonej diety bogatej w żelazo.

Musimy unikać pokarmów zawierających witaminy C i B. to jabłka, czarnej porzeczki, truskawek, kapusty, dzikiej róży, papryka, pomidory, bakłażan, cukinia, melon, dynia, rokitnika, jeżyny, truskawki, żurawiny, borówki, brzoskwinie, śliwki, głóg, agrest, cytryna, pomarańcza, morela, wiśnia, gruszka i inne. «Rekordzista» Zawartość żelaza wśród jagód — malinowy. 100 g owoców zawiera około 1200 mg żelaza.

Niezbędne, aby ograniczyć lub wyeliminować stosowanie herbaty i kawy.

Anemia: Leczenie ludowe środki

Leczenie niedokrwistości środków ludowej posiłki bogate w białka zwierzęcego, witamin i obniżonej zawartości tłuszczu. Dieta powinna być świeża ovoshami, owoce, jagody, zwłaszcza świeże warzywa. Przy anemii zaleca bogate w jagody kwasu askorbinowego z czarnej porzeczki, jarząb, dzikiej róży, poziomek — Kwas askorbinowy sprzyja absorpcji żelaza.

W diecie musi zawierać cebulę, czosnek, sałata, koperek, gryka, agrest, truskawki.

Kwas askorbinowy i witaminy z grupy B należą: kapusta, ziemniaki, dzikiej róży, kruszyna, bakłażan, squash, melon, dynia, cebula, czosnek, jeżyna, truskawka, żurawina, żurawina, głóg, cytryna, pomarańcza, morela, wiśnia, kukurydza, gruszka.

Oceny skuteczności leczenia odbywa się po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Share →