O ciśnienia śródczaszkowego u dzieci

O ciśnienia śródczaszkowego u dzieci

Na istnienie ciśnienia śródczaszkowego teraz wiem, chyba wszystkie matki i ojcowie z małymi dziećmi. Porozmawiaj o tym w poczekalni do lekarza-neurologa nie jest niczym niezwykłym, ponieważ po inspekcji i przeglądu kid wielu rodziców, lekarze twierdzą, że ich dziecko podwyższone ciśnienie śródczaszkowe, ICP. Ale lekarze właściwie oznacza ten termin?

Po tym wszystkim, taka diagnoza: "podwyższone ciśnienie śródczaszkowe" nie istnieją. Zwiększenie ciśnienia w jamach mózgu (komór) – jest po prostu wynikiem, jak również jeden z objawów diagnostycznych innych chorób, np okołoporodowa encefalopatia (PEP) i wodogłowie.

Co to jest ICP?

Ciśnienie wewnątrzczaszkowe mogą być porównane z krwią. Jest ona obecna we wszystkich ludzi i mogą być podnoszone przez krótki okres czasu z oczywistych powodów. Na przykład, przy wypróżnieniu lub stres psychoemocjonalnym.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy dziecko ssie mleko z piersi matki (i stąd proces wymaga wielkiego wysiłku). Oczywiście taki wzrost krótkoterminowych nie wymaga specjalnego traktowania. Ogólnie ICP – płyn ciśnienia w komorach mózgu i rdzenia kręgowego w kanale, a także przestrzeń pomiędzy zleceniodawcą, rdzenia kręgowego i kości czaszki i kręgosłupa.

Płyn ten jest nazywany mózgowo-rdzeniowego. Jego wielkość zależy od wieku ubezpieczonego i zmienia się bardzo niewiele. Ponadto, około 15% płynu mózgowo-rdzeniowego jest uaktualniany co godzinę. Patologicznie podwyższonego ICP występuje z różnych powodów.

Na przykład, w okresie niemowlęcym, może być związane z wadami guzy mózgu, w szczególności czasowego koalescencji kości czaszki (gdy Fontanelles "blisko" wyprzedzeniem), po chorobie zapalnej w mózgu i opon (opon mózgowych) albo uraz. W ten sposób zwiększone ciśnienie śródczaszkowe – objawów, a nie odrębną choroby.

Kiedy i jak mierzyć ciśnienie śródczaszkowe?

Objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego mogą stajni jest zupełnie inny dla niemowląt i starszych dzieci. Ale wszystkie z nich są dość typowe.

  • Niemowlęta jest to zwykle przerost głowy, niechęć do picia, gałki oczne typu roll-out, dotknij je w dół (tzw objawem "słońce") Okresowo, wymioty i częste zarzucanie, występ (wybuch) duże ciemiączko, rozbieżność szwów czaszkowych, żylna przepełnienie sklepienia czaszki, zez.
  • Dla dzieci charakteryzują wymioty, uporczywe bóle głowy, zmęczenie i częste zmiany nastroju, upośledzenia umysłowego, zaburzenia motoryki, skłonnością do drgawek, zeza, itp

Ale objawy same do ustalenia zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego nie wystarczy. Potrzebujesz dodatkowych badań diagnostycznych w celu wspierania tego i pomóc ustalić przyczynę zwiększonego ciśnienia. Taka diagnoza u niemowląt jest wykonywane za pomocą ultradźwięków czaszki (neurosonography) za pośrednictwem niezabezpieczonego przedniej Fontanelle i starszych dzieci, za pomocą tomografii komputerowej i badania dna oka. Przy okazji, dzieci dorosły znak zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego. które może zobaczyć lekarza oko jest papilledema.

Więc nigdy nie odmawiają okulisty konsultacji – jego słowo w diagnostyce może być decydujący. Bezpośredniego pomiaru ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego jest możliwe tylko wówczas, gdy operacja jest wykonywana po dokomorowe lub punkcja lędźwiowa. Rodzice powinni mieć świadomość, że jest to nadal popularne w naszym kraju metody "pomiary" ICP używając Echo-encephalography nie jest ważny.

Gdy wzrosła ICP?

Często po ankiet dzieci w diagnostyki klinicznej – "Zespół nadciśnieniem hydrocephalic", Co to jest? Jest połączona nazwą kompleks objawów soprovozhdayushihsya zwiększone ciśnienie śródczaszkowe z rozwojem komór mózgu.

To może towarzyszyć najwięcej choroby. Co do zasady, rodzice tych dzieci przychodzą do lekarza z zaburzeniami snu skarg zaburzeń żywieniowych, dziwne, wymioty, drżenia, nogi i uchwyty brodę dziecka. W badaniu, że (zwłaszcza wcześniaki lub uniknąć innych problemów związanych z ciążą lub porodem mama) widać oznaki niestałego wzrost ciśnienia śródczaszkowego.

Plus zwiększenie systemu żołądka mózgu bez jego wad i zapalnych zmian.

Może to być jeden z objawów okołoporodowym zntsefalopatii (PPG). Rozwija u dziecka pod wpływem niekorzystnych czynników przed narodzinami i przez 28 dni po tej dacie. Późne zatrucia, infekcje, niekorzystne warunki środowiskowe mogą spowodować niedotlenienia płodu. Rozwój dziecka w chronicznym brakiem tlenu (lekarze nazywają ten stan wewnątrzmacicznego niedotlenienia) jest hamowany, a niektóre struktury mózgu po urodzeniu nie są jeszcze w pełni dojrzałe. W celu zdiagnozowania i prawidłowo leczyć choroby PEP wymagają dodatkowego postępowania wyjaśniającego.

Dla dzieci – jest USG mózgu przez Fontanelle. pomiary tempa wzrostu obwodu głowy, dynamiczna (ponownie) zbadana przez neurologa, neurochirurga i być może doradztwo.

Jeśli dziecko jest stabilny i stale rosnący w płynie mózgowo-rdzeniowym, które towarzyszy wzrost komór mózgowych, nazywany wodogłowie i wymagają szybkiego i poważne leczenia. W tym przypadku, środek moczopędny – Diacarbum, czasem w dość złożone z dużej dawki innych leków. Jeśli jest to niemożliwe do wyleczenia wodogłowiem konserwatywny sposób (a to zależy od przyczyn jego przyczyny), lekarze mogą uciekać się do zabiegu operacyjnego. Większość rodziców starszych dzieci, u których zdiagnozowano "Zespół nadciśnieniem hydrocephalic"Przyjdź do lekarza ze skargami, że ich dziecko nie może siedzieć długo w jednym miejscu (lekarze nazywają to nadpobudliwość), chwiejność emocjonalna, łatwo się rozprasza, impulsywny, szybko się męczy, cierpi na bóle głowy, które czasami towarzyszą wymioty, nie śpi i tak dalej.

Badając neurologa badanie dna oka zazwyczaj powołuje, EEG. A jeśli patologia ujawnił tarczy nerwu wzrokowego jest wymagane rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Ale częściej (i najprawdopodobniej) objawy te mówić o tym, zbyt powszechne, stan dysfunkcji mózgu i różnych wersji jej manifestacji.

Jak leczyć choroby ze zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego?

W leczeniu encefalopatii okołoporodowej, nie towarzyszy stały wzrost objętości płynu mózgowo-rdzeniowego, diuretyki ogólnie nie są stosowane, dzieci przeszły leczenie, poprawia ukrwienie i odżywienie mózgu. W leczeniu skutków okołoporodowym encefalopatii się z wyjątkiem leków i innych metod – masaż, ćwiczenia terapeutyczne, pływanie. Jeśli dziecko zdiagnozowano PEP, starszy wiek dzieci te często mają niewielką dysfunkcji mózgu (MBD).

Z leczenia są także stosowane leki, które zwiększają siłę mózgu (tak zwane nootropics). Oraz, jeśli to konieczne, przepisać anty-lęk i leków sercowo-naczyniowych, witaminy.

Leczenie jest wybrany indywidualnie jako objawy mogą być różne w różnych dzieci. Często używany masaż. fizjoterapii. akupunktura. intensywna terapia muzyki. Czasami podłączony do leczenia i fizjoterapii: laser. elektroforezy. suche zanurzenia. Dobry efekt terapeutyczny osiąga się poprzez współpracę neurologa i psychologa (lub neuropsycholog), co więcej, to dziecko jest absolutnie konieczne, aby utrzymać miłość i opiekę rodziny, życzliwości, dobroci i uwagi.

Bez tych istotnych warunków leczenia jest mało prawdopodobne, aby osiągnąć dobry wynik. Więc wszystko zależy od Ciebie.

Czy są jakieś skutki uboczne leczenia?

Z reguły, w leczeniu chorób towarzyszą zwiększone ciśnienie śródczaszkowe diuretyki, naczyniowych i stosowania. Niestety, wszelkie nowoczesne leki mają skutki uboczne. Oczywiste jest jednak, preparaty podane są jedynie w przypadku, gdy ryzyko efektów ubocznych poniżej (lub objawem jej zapalniczki) niż nietraktowanego ciężkości albo skutków choroby.

Elena Zhidkova, lekarz -nevropatolog

Magazyn "Lisa. Moje dziecko" Numer 1 na 2002 r.

Share →