Objawy zapalenia opon mózgowych surowicze, diagnostyka, leczenie

Objawy zapalenia opon mózgowych surowicze, diagnostyka, leczenie

Surowiczego zapalenia opon mózgowych Jest to choroba, w której występują zmiany zapalne surowicze w mózgowych. Etiologia wyróżnić następujące rodzaje surowiczego zapalenia opon mózgowych: (. Syfilitycznej, gruźlicze i innych) grzybicze, wirusowe i bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Ponadto wyróżnić formy pierwotne i wtórne.

Podstawowym meningitis spowodowany pierwotnym uszkodzeniem opon mózgowych, które nie jest poprzedzony przez czynniki zakaźne. Ponownie porażka opon mózgowych występuje po poprzedniej infekcji jako powikłanie.

Głównymi patogenami pierwotnego surowiczego zapalenia opon mózgowych jest enterowirusa Echo i Coxsackie, zapalenia opon mózgowych; Wirus polio wtórne. śwince (świnka), odra, i tak dalej. n. Przebieg wirusowego zapalenia opon mózgowych jest zwykle surowiczy łagodne i nie prowadzić do poważnych powikłań, w przeciwieństwie do form ropnych. Jednakże, w dowolnej postaci choroby leczenie powinno być natychmiast inicjowany.

Tryby transmisji

Istnieją dwa źródła zakażenia. To jest człowiek, który ma już chory surowiczego zapalenia opon mózgowych i jeden, który jest zdrowy, ale niesie ze sobą wirus.

Sposoby zakażenia są zróżnicowane. Wirus może być przenoszony przez brudne ręce, źle umyte warzywa, owoce, poprzez żywność. W zatłoczonych miejscach i zakażenia może dojść poprzez rozpylonych.

W basenach i zbiornikach jest możliwe „złapać” wirus, który wywołuje zapalenie opon mózgowych.

Pozostaje najbardziej narażone część populacji dzieci w wieku sam immunonezaschischennaya 3 do 6 lat. Uczniowie znacznie zmniejszoną wrażliwość na te wirusy. Surowiczego zapalenia opon mózgowych u dorosłych w ogóle jest niezwykle rzadkie.

Niemowlęta poniżej 6 miesięcy, nie chorują, ponieważ w tym wieku nadal są pod ochroną otrzymane od matki odporności wrodzonej.

To był okres letni jest szczytem występowania surowiczego zapalenia opon mózgowych, więc możemy mówić o nim w sezonie.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych

Początek choroby charakteryzuje się bardziej ostrego przedmiotu. Temperaturę ciała wzrasta do 38-40 ° C. Pacjenci zaniepokojeni uporczywe bóle głowy. ból mięśni. Często wszystko towarzyszy wymioty i biegunka. Częste objawy surowiczego zapalenia opon mózgowych ogólnego niepokoju, bóle brzucha i majaczenia przed sądem. Ale po 4-7 dniach nie jest spadek temperatury ciała do normy, a 7 dni znikną wszystkie objawy oponowe.

Jednak trzeba być ostrożnym i monitorowanie stanu pacjenta, ponieważ po pewnym czasie nawrót występuje często. Ponadto objawy mogą pojawić się wskazanie zmian patologicznych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wirusologiczne i metody serologiczne badania pomaga ustalić czynnika sprawczego.

Bakteryjne (gruźlica) zapalenie opon mózgowych

Choroba jest znak podostre. W okresie prodromalnej pacjenta obserwuje się zmęczenie, ból głowy, osłabienie, pocenie się, brak łaknienia. Dzieci często przejaw zmieniającej się natury choroby.

Dziecko staje się płaczliwy, obraźliwe, wśród zwiększonej słabości ciągle chce spać, zmniejszenie jego aktywności umysłowej. Gdy temperaturę ciała utrzymuje się na niskim poziomie gatunku. Na tle częste bóle głowy mogą wystąpić wymioty. Okres ten trwa od 2 do 3 tygodni.

Po stopniowo zaczynają się pojawiać objawy oponowe (sztywność mięśni karku, objaw Kerniga i in.). W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na pogorszenie widzenia, niewyraźne widzenie obiektów. Jeśli czas nie zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie, objawy mogą pojawić się, że wskazują ogniskowej uszkodzenia mózgu: niedowład, afazja z kończyn i innych.

Jak nie zachorować surowicze zapalenie opon mózgowych?

 • Małe dzieci i młodzież zabroniona jest kąpiel w wodach otwartych.
 • Pić tylko przegotowaną wodę.
 • Dokładnie umyć i polać warzywa, owoce i owoce przed jedzeniem.
 • Ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej. Z pewnością po każdej toalety i przed jedzeniem umyć ręce wodą z mydłem.
 • Jeśli to możliwe, utrzymanie zdrowego stylu życia, stosować się do prawidłowego i zrównoważonego systemu władzy, hartowanego, ćwiczenia, przyjmują witaminy, w pełni się zrelaksować.

Najczęściej korzystne. W-pacjent Leczenie trwa 2-3 tygodnie. Dzieci, które odzyskać od surowiczego zapalenia opon mózgowych są neurolog z przychodni.

Jest to bardzo ważny czas i prawidłowo zdiagnozować. To rozpoznawano na podstawie historii (kontaktów), główne objawy kliniczne (gorączka, objawy oponowe) oraz charakterystyczne zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Leczenie surowiczego zapalenia opon mózgowych

Miarę możliwości leczenia w fazie ostrej powinna rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe. Odbywa się w szpitalu pod stałym nadzorem specjalistów. w ostrym okresie należy rozpocząć jak najszybciej i spędzić w szpitalu pod nadzorem lekarza. Formy i czas trwania leczenia zależy od postaci klinicznego choroby, jak również w obecności powikłań. To zawsze przestrzegać podstawowych zasad leczenia:

 • Antybiotykoterapii;
 • Terapia Dezintaksikatsionnaya (pacjent przypisane i podawano dożylnie albuminy, osocze krwi, roztwór Ringera, itp.);
 • Witaminy (witaminy B2, B6, kokarboksilaza, kwas askorbinowy);
 • Powołanie w indywidualnych przypadkach glikokortykosteroidy;
 • Powołanie diuretyki (w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego i zmniejszyć szanse na obrzęk mózgu);
 • Jako terapii dodatkowej procedury tlenu.
Share →