Objawy zatrucia

Objawy zatrucia

Zatrucie – Całokształt działań niepożądanych wynikających z uwolnienia substancji toksycznych w przewodzie pokarmowym i oddechowym lub kontaktu ze skórą, oczami i błonami śluzowymi (ustnej, pochwy, i inne.).

Większość zatrucia przypadkowe i celowe związane z narażeniem na mniej niż 3000 z 12 milionów znanych chemikaliów. Efekty toksyczne mają jednak prawie każda substancja spożywana w dużych ilościach. Toksyczne substancje zawarte w lekach, artykuły gospodarstwa domowego, produkty rolne, rośliny, chemikalia przemysłowe i produkty spożywcze.

Definicja (identyfikacja), jad i prawidłowa ocena zagrożeń – kluczem do skutecznego leczenia. Informacje o leczeniu zatrucia różnych substancji można uzyskać od najbliższego centrum kontroli zatruć, którego numer jest w książce telefonicznej, lub można je znaleźć w usłudze katalogowej.

Zatrucie może nastąpić w wyniku wypadku lub umyślnego usiłowania popełnienia morderstwa lub samobójstwa. U dzieci, zwłaszcza tych młodszych niż 3 lata to najczęściej przypadkowe zatrucie. Przypadkowe zatrucie są często w podeszłym wieku (z powodu naruszenia leku) u pacjentów szpitali (o pomyłki pielęgniarki pracujące w przemyśle) (wpływ toksycznych substancji chemicznych).

Objawy

Objawy zatrucia zależy od rodzaju i ilości trucizny, dostał się do środka, a poszczególne cechy ofiary. Niektóre trucizny przyczyną niskiej toksyczności lub tego naruszenia dopiero po długotrwałe lub wielokrotne narażenie na spożywana w dużych ilościach. Inne substancje są tak toksyczne, że nawet się jedną kroplę trucizny na skórę może prowadzić do poważnych konsekwencji. Toksyczność substancji w każdym przypadku zależy od cech genetycznych człowieka.

Niektóre substancje toksyczne normalnie nonpoisonous dla osób z pewnym genotypem (zestaw genów).

Dawkę substancji, która powoduje objawy zatrucia, jest również zależne od wieku. Na przykład małe dziecko wsiada do ciała bardziej prawdopodobnej przyczyny wystąpienia objawów zatrucia paracetamolem niż w tej samej dawce u dorosłych. Dla starszej osoby uspokajający z grupy benzodi-azepiny (seduksen, Relanium, Phenazepamum) mogą być toksyczne w dawkach, które osoba w średnim wieku nie powoduje żadnych zakłóceń.

Objawy zatrucia mogą być niewielkie, ale nieprzyjemne, takie jak świąd, suchość w ustach, zaburzenia widzenia, ból, i mogą być zaburzenia rytmu serca zagrażające życiu, np dezorientacja, śpiączka,, duszność i wyraża emocje. Niektóre trucizny w życie po upływie kilku sekund, podczas gdy inne – w ciągu kilku godzin lub nawet dni po ekspozycji na organizm.

Są to trucizny, które nie powodują wyraźnych objawów, aż to się stanie nieodwracalnej dysfunkcji narządów życiowych, takich jak zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Tak więc, objawy zatrucia są niezliczone jak liczba trucizn.

Diagnostyka i leczenie

W oczekiwaniu na „maszyna” awaryjnych krewnych lub kolegów ofiary zatrucia należy rozpocząć pierwszej pomocy. Jeżeli poszkodowany przestał oddychać lub brak bicia serca, zacząć resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR).

Leczenie jest bardziej skuteczne, gdy trucizna jest znany, więc pakiet (lub inne leki mogą trucizny), a także wymioty ofiarą chcesz zachować przed przybyciem lekarza.

Jeśli nieznanego jadu, można określić (identyfikowane) przez jego laboratorium. Czasami przypisane badanie krwi, ale zwykle analizę większej ilości informacji moczu. Popłuczyny lekarz wpływ żołądka za pomocą sondy i wysyła zawartość żołądka w laboratorium w celu określenia trucizny.

Jeśli trucizna dostaje się do żołądka, należy natychmiast wywoływać wymiotów, z wyjątkiem przypadków, w których może pogłębić obrażenia. Tak więc, nie wywoływać wymiotów po połknięciu ostrych przedmiotów, oleju, zasad i kwasów, a także, jeśli ofiara oznaczone senność, utrata przytomności i drgawki od wymiotów mogą być wdychane. Nie zaleca się również spowodować wymioty u małych dzieci (poniżej 2 lat). Aby spowodować

wymioty, syrop ipecac powszechnie stosowane; Instrukcje użytkowania są drukowane na etykiecie fiolki. W przypadku braku ipecac można używać wody z mydłem. Wymioty spowodowane podrażnieniem palców i podstawy języka i tylnej ściany gardła. W szpitalu stosować inne metody, aby usunąć truciznę z żołądka.

Lekarz wkłada się rurę w żołądku (sonda) przez usta lub nos i przemyto wodnym roztworem (tak zwane płukanie żołądka). Narażone aktywowane wydajności węgla – lub przez zgłębnik w postaci zawiesiny do połykania. Węgiel aktywny wiąże dużą ilość trucizny, zapobiegając jego absorpcji do krwi.

W razie wdychania toksycznych ofiary gazu, należy natychmiast wycofać (lub zrobić) na świeże powietrze. Doktor „pierwsza pomoc” zazwyczaj wytwarza tlen.

Po kontakcie z chemikaliami skóry zanieczyszczoną odzież, buty, skarpetki, itp .. Natychmiast zdjąć. Skóra powinna być dokładnie oczyszczone; Jeśli trucizna dostanie się do oczu, należy je myć wodą.

Ratownicy powinni być podjęte w celu uniknięcia kontaktu z substancją chemiczną.

Poison jest wchłaniany przez przewód pokarmowy, na skórę lub w płucach i szybko rozprzestrzenia się w całym ciele. Większość trucizny stopniowo neutralizowane przez wątrobę i wydalany z moczem. Zadaniem lekarza – przyspieszyć ten proces i jednocześnie zapobiec toksycznych skutków trucizny.

W celu zachowania niezbędnej równowagi wody w organizmie i zapewniają wystarczającą skażoną oddawanie moczu, zwykle dożylnie podawane płyny. Aby dodać płyny czasami słaby kwas lub zasadę, aby zwiększyć ilość trucizny jest wydalany z moczem. Do neutralizacji i szybszego wycofania niektórych trucizn, szczególnie metali ciężkich (np, prowadzić), podaje się substancje chemiczne, które są w stanie powiązać te trucizny.

Niektóre trucizny słabo zneutralizowane i usunięte z krwi i ich usunięcie może wymagać dializy. Szeroko stosowane do dializy i innych metod usuwania trucizn z organizmu: plazmaferezy (oczyszczanie plasma) hemosorbtion (krew przechodzi przez kolumnę wypełnioną materiałem sorpcyjnej, głównie węgiel drzewny). Jeśli nie ma specyficznego antidotum (odtrutki), powinno być wprowadzone tak szybko, jak to możliwe.

Na przykład, przedawkowanie digoksyny lub innych glikozydów nasercowych wyznaczonych przeciwciała antidigoksinovie, a przedawkowanie morfiny heroina – nalokson narkotyków. W przypadku zatrucia często konieczne leczenie objawów bezpośrednio niebezpieczna dla życia. Jeśli jest zaprzestanie oddychania (po przedawkowaniu morfiny, heroiny lub barbituranów), być może trzeba wentylację sprzętu.

Po uspokajających zatruć, tlenku węgla, ołowiu i wielu innych substancji chemicznych, które hamują układ nerwowy, często rozwija się obrzęk mózgu.

Aby zmniejszyć skutki obrzęku przepisać kortykosteroidów i mannitol. Zatrucie może towarzyszyć niewydolności nerek spowodowanej co jest czasami konieczne są w dializie.

Share →