Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Jedną z najbardziej użytecznych i popularnych oleju roślinnym jest oliwa z oliwek, które kiedyś nazywane „drewno” i olej „oliwek”. Do jego przygotowania wykorzystywane są dojrzałe owoce Olive. Oliwę z oliwek, jego skład kwasów tłuszczowych jest mieszanina triglicerydów kwasów tłuszczowych bogatym w estrach kwasu oleinowego.

Pierwsze przepisy na oliwie z oliwek były znane mieszkańcom starożytnego Egiptu, starożytnej Grecji, starożytnego Izraela, a także starożytnej Fenicji.

Już w starożytnym społeczeństwie pierwotnym, ludzie zapoznali się z leczniczych właściwości oleju, jest najstarszym uprawy owoców na świecie.

Jedna z legend mówi, starożytnej Grecji, że twórca oleju była boginią wojownik Athena podczas jego sporze z Posejdona. Egipcjanie na ten wynik, nie ma innej opinii – są przekonani, że uprawiali oliwki i używać je dzięki bogini Izydy.

Ludzkość zaczęła angażować się w uprawie drzew oliwnych, około sześć czy siedem tysięcy lat temu, a na wolności, drzewa te rosną u zarania dziejów. Obecnie łączna powierzchnia gajów oliwnych, położony na całym świecie jest około miliona hektarów.

Płynne złoto nazywa oliwy z oliwek owoców słynnego poetę starożytności – Homer. W wyniku rozprzestrzenienia greckich kolonii ropy zaczęły rosnąć w południowej części Włoch i Afryki Północnej. Po chwili, drzewa oliwne i dobrze osiadł we Francji. Do aktywnego udziału w oliwek stołowych zawodowych i podejmowania oleju, mieszkańcy starożytnego Rzymu i starożytnej Grecji specjalnie zbudowane nowych statków.

Według zeznań słynnego starożytnego greckiego filozofa Pliniusz Włosi rozpoczęli przygotowania wspaniałą oliwę z oliwek, która jest bardzo ważne, naturalne źródło młodości i piękna, nawet w pierwszym wieku przed naszą erą. Arystoteles nawet poświęcony badaniu przydatnych właściwości oliwy z oliwek oddzielne nauki, Hipokrates był autorem kilku skutecznych zabiegów z wykorzystaniem naturalnej oliwy z oliwek. Słynny poeta Hiszpanii – Federico García Lorca, nawet poświęcił wiersze ropy.

Obecnie, oliwa z oliwek jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach – gotowania, kosmetyki, higieny, jak i mydła. W starożytności i średniowieczu oliwa została uznana za świętą, a produkt został wykorzystany do oświetlenia, a także różne obrzędy kultu.

Ze względu na wysoką zawartość polifenoli i mononienasyconych kwasów tłuszczowych, olej z oliwek może odpowiednio odnoszą się do dietetycznych produktów spożywczych. Bardzo doceniam to zdrowy olej w tradycyjnej kuchni z Grecji, Włoch i Hiszpanii.

Skład i właściwości przydatne

Oliwa z oliwek zawiera rekordową ilość witaminy E i K, a także bogate w naturalne tłuszcze nienasycone i przeciwutleniaczy, więc zdolność do jednoczesnego zmniejszenia ludzkiego ciała złego cholesterolu i utrzymać wymaganą ilość przydatnych informacji. W związku z tym zaleca się stosowanie dla osób cierpiących na różne choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, nadciśnienie, zaburzenia przewodu pokarmowego.

Oliwa z oliwek jest niezbędna do zapobiegania i leczenia chorób zapalnych przewodu pokarmowego.

Share →