Orchid Vanda: Pielęgnacja i reprodukcja.

Orchid Vanda: Pielęgnacja i reprodukcja.

Storczyki są jednymi z najbardziej niezwykłych roślin. Większość z nich przychodzi do nas z tropików Azji, Australii, Ameryce Południowej.

Wszystkie storczyki sposobem na życie dzieli się na:

– epifity – załączone, jako wsparcie korze drzew

– Lithophytes – rosną na skałach

– powierzchniowych lub gruntowych storczyków

Niektóre z najbardziej niezwykłych – Vanda orchidea rodzaju. Dla niego jest ponad 50 gatunków. Wśród nich są epifity i lithophytes, co najmniej – storczyki naziemne.

Funkcje storczyków Vanda

Te storczyki mają cylindryczny trzon, gęsto pokryte Terete lub remnevidnymi skórzastych liściach zielonych. Air zielonkawo-szare korzenie są dobrze rozwinięte. Głowice mogą być małe i kwiatach.

Różne typy są pochylone lub wyprostowany, racemose, zatok.

Kwiaty w różnych rozmiarach, niektóre gatunki nawet do 15 cm średnicy, jaskrawo pomalowane w różnych odcieniach niebieskiego, fioletowy, różowy, żółty, niebieski, czerwony, brązowy i biały. Kwiaty w różnych gatunków lub gładkie lub kolorowe. Aromat nie wszystkie gatunki, ale pachnące Wand było niesamowite.

Storczyki Vanda są monopodialny. Nie tworzą one pseudobulw, a ich wzrost jest wysokie, a nie szerokości. Łodyga osiąga średniej długości i starych liści z dolnej matrycy.

Popularne i najłagodniejszych w pokoju rosnącej Vanda coerulea (Vanda coerulea). Wspaniałe Wanda Terete (teres Vanda). Vanda tricolor bardzo skuteczne (Vanda tricolor).

Jak dbać o storczyki Vanda

Wanda, jak również wszystkich storczyków – duży wybredna w uprawie pokojowej wymagają szczególnej opieki.

Te rośliny ciepłolubne, bardzo lubią światło i wymagający od wilgotności. Optymalna temperatura wzrostu – 22 – 25 ° C Wilgotność – 70 – 80%. Ponadto powietrza w pomieszczeniu powinna zawsze krążą, inaczej korzenie storczyków mogą mieć wpływ zgnilizny.

Światło powinno być dobrze, ale bezpośrednie światło słoneczne nie może się ostać.

W nocy temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 14 ° C Ciekawe jest również to, że do kwitnienia storczyki potrzebują wahania temperatur dziennych i nocnych w przedziale 3 – 5 ° C

Z tych wszystkich powodów, i trzeba zadbać o tych kapryśnych uroków. Trzeba jednak pamiętać, że różne gatunki storczyków Vanda mają swoje własne cechy. Na przykład, Vanda coerulea wymaga dobrej dopływ świeżego powietrza w zimie i tolerują temperatury do 12 ° C, podczas gdy inni nie tolerują temperatury i poniżej 15 ° C

Podłoże do uprawy storczyków Vanda

Jak w przypadku wszystkich narost muszą trafić w podłoże do korzeni zatrzymywania powietrza i wody. Jako podłoże można stosować mieszaninę kory, mech, węgiel, korka, glińca i piasku, do którego dodawany jest perlit. Gleby ogród to nie powinno być w ogóle.

Ponadto, aby przygotować grunt dla storczyków można kupić w kwiaciarni. Niektórzy fani rosną storczyki bez podłoża.

Nadaje się do uprawy w doniczkach, Wanda kosze z drutu, siatki.

Miejsce dla storczyków

Wanda można umieścić na okna z dobrym oświetleniem, ale rośliny muszą koniecznie pritenyat. Wybrana lokalizacja musi spełniać wymaganej temperatury. Aby utrzymać wilgotność powietrza wykorzystywane pojemników wypełnionych wodą lub specjalnych nawilżaczy.

Podlewanie

Wanda można podlewać tylko ciepłą wodą bez nadmiernego twardości. Woda nie powinna stagnacji, ponieważ prowadzi do zgnilizny korzeni. Podczas kwitnienia i intensywnego wzrostu i obficie podlewać storczyków często, co około 3 dni.

Zimą, w okresie względnego spokoju, ograniczyć podlewanie.

Podczas podlewania roślin o pojemności 10 – 15 minut, po zanurzeniu w wodzie lub gorącej wodzie wylana z prysznica. Woda powinna wypływać z pojemnika.

Top dressing

Odpływy odbywają się w czasie, gdy Wanda aktywnego wzrostu i kwitnienia. W tym celu specjalny nawóz dla orchidei, dodawanie ich do wody podczas zalewania. Nawozowych powtarzane co dwa tygodnie.

Rozmnażanie storczyków Vanda

Wanda orchid rośnie z nasion może być tylko w laboratorium. To jest bardzo długi i skomplikowany proces, który w domu jest mało prawdopodobne, aby dać dobry wynik.

Do odtwarzania ich domu najbardziej odpowiedni sposób wegetatywnego (dystrybucji). Podobnie jak inny storczyk Vanda dogodnie monopodialny propagowane przez sadzonek wierzchołkowych i pędów bocznych. W tym celu górna część łodygi (w połowie wysokości), która ma pewną liczbę korzeni powietrznych.

Długość łodygi posadzone w podłożu i postawić w ciepłym, ale nie słonecznym miejscu. Zakład jest spryskiwane wodą każdego dnia, aż zakorzenia. Woda nie jest to konieczne.

Cięcie na macierzystych muszą posypać sproszkowanym węglem drzewnym, a narzędzie do cięcia dezynfekować przed pracą. Matka często spryskiwane roślin. Po chwili daje pędy boczne z ubocznej pąki macierzystych.

Kiedy mają swoje korzenie powietrzne, mogą one być również oddzielone. Aby przyspieszyć tworzenie pędów bocznych jest zalecany do leczenia roślin z roztworu cytokininy (kinetyna).

Orchidee uroda warta, co jest potrzebne do opieki nad nimi. Stamtąd, dom jest rośliną, która go kochasz, opieki nad nim, a wynik nie zawiedzie!

Share →