Ostre zapalenie oskrzeli - objawy i Zapobiegania

Ostre zapalenie oskrzeli – objawy i Zapobiegania

09 listopada 2010

Oskrzeli – jest chorobą, w której występuje stan zapalny oskrzeli – głównie błony śluzowej. Choroba występuje najczęściej u wszystkich chorób układu oddechowego. Nie są ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli – dwa różne choroby, ale mogą się różnić w przejściu ostrego zapalenia oskrzeli i przewlekłych przypadków zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Anatomia i fizjologia oskrzeli:

Oskrzela – jest częścią układu oddechowego, zapewniając wycieczkę pomiędzy powietrzem atmosferycznym a powierzchnią oddychanie płucami. Anatomicznie jest rozgałęzione drzewa jak system dróg oddechowych. Zapewnia funkcje: oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, ocieplenia i nawilżania wdychane powietrze.

Tchawicy rozdwajaniu oskrzeli płuc (1st zamówienia), a następnie do oddziału oskrzeli prywatnej segmentalnego, subsegmental i mniejszej zrazikowego. Te rozgałęzienia end end (terminal) oskrzelików napływają do pęcherzyków płucnych (pęcherzyki, gdzie występuje workowate wymiana gazowa). Cały system jest nazywany rozgałęzienia drzewa oskrzelowego oskrzela.

Struktura oskrzela:

Aby zrozumieć mechanizm rozwoju zapalenia oskrzeli trzeba krótki wstęp do anatomii i struktury oskrzeli.

Duże oskrzela składają się z trzech warstw warstw:

• Slimy

• Chrząstka

• zewnętrzna przydance

Mniejsze oskrzela zamiast chrząstki w warstwie środkowej zawierają włókna mięśniowe.

Przyczyną zapalenia oskrzeli

 • Zazwyczaj przyczyną infekcji jest:

  wirusy – grypy. paragrypy, adenowirusy / rinowirusy

  Rzadziej jako przyczynę zapalenia oskrzeli czynu grzybami

 • Alergiczne charakter – nadmierną reakcją systemu odpornościowego w kontakcie z substancją obcych (antygenem)
 • Po wystawieniu na działanie toksycznych substancji drażniących

  Drogi zakażenia:

  Najczęstszym sposobem zakaźne zapalenie oskrzeli jest w powietrzu (zakażenia dochodzi poprzez wdychanie cząsteczek wody znajdujących się w tych patogenów).

  Alergiczne i toksyczne zapalenie oskrzeli – występuje, gdy kontakt z alergenem powietrza lub substancji toksycznych do drzewa oskrzelowego.

  Jak zapalenie oskrzeli rozwija?

  Wirusy, lotne substancje chemiczne lub alergeny, gdy uwalniane do oskrzeli wpływa śluzu, powodując klęskę ścianach błony śluzowej dróg oddechowych i prowokując rozwój lokalnego zapalenia. Mogą zostać naruszone w dużej oskrzeli – 1., 2. i małych, aby gałęzi końcowych (oskrzelików) – w tym samym czasie rozwija zapalenie oskrzelików. W przypadku wystąpienia w zeszłym czas trwania i intensywność dotkniętych komórek śluzowych śmierci, które stwarza sprzyjające warunki do mocowania bakteryjnego (zwykle Streptococcus pneumoniae i gemmofilnaya coli) lub zakażeń grzybiczych. Zazwyczaj ostre zapalenie oskrzeli ma korzystne zapalenie techenie- znika, uszkodzona śluzówka oskrzeli jest przywracany.

  Zazwyczaj proces ten utrzymuje się przez wiele tygodni. U niektórych pacjentów nie ma pełnej sprawności – choroba staje się przewlekłe. Zwykle ogranicza się do zapalenia błon warstw powierzchniowych – w przypadku niekorzystnego rozwoju zmian dotyczących wszystkich sektorów ścian ściany oskrzelowej.

  W tym przypadku prawdopodobieństwo przejścia do postaci przewlekłej choroby, rozwój astmy. rozstrzeni oskrzeli lub zapalenie płuc.

  Objawy zapalenia oskrzeli

  Oskrzeli zazwyczaj rozwija się w wyniku infekcji wirusowej lub ostrego zapalenia migdałków, zapalenia krtani, zapalenia tchawicy, który go poprzedzał. Czas ostrego zapalenia oskrzeli jest zazwyczaj około 10 dni.

  Objawy zapalenia oskrzeli:

 • Początek choroby jest zwykle wykrywane przez pojawienie kaszlu – często napadowe, wysuszono (bez plwociny)
 • Zwiększenie temperatury – podniesienie temperatury zależą całkowicie od reaktywności układu immunologicznego i czynnik sprawczy (infekcja wirusem większe wartości niż w bakteryjnych lub grzybowych). Alergiczne lub toksyczne zapalenie oskrzeli nie jest zwykle towarzyszy gorączka.
 • Zespół Upojenie – osłabienie, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, itp

 • Plwociny – występuje zwykle kilka dni po wystąpieniu choroby. Często kolor żółto-zielonkawy, gęsta konsystencja, czasem smugi krwi.

  Diagnoza:

 • Proste – zwykle ograniczone do klinicznych badań lekarskich
 • Osłuchiwanie płuc – słuchać hałasu i grypa występuje podczas oddychania odbywa Stetofonendoskopy.
 • Radiologia łatwe – zdjęcie przedstawia powielony obraz drzewa oskrzelowego.
 • Być może badanie bakteriologiczne plwociny pacjenta + antybiogramu.

  Badania te pozwalają na zapoznanie się z zapaleniem oskrzeli sprawcy (w celu identyfikacji czynnika sprawczego) i ustawić lepszy antybiotyk wpływa na niego.

  Zapobieganie zapaleniu oskrzeli

 • Odmowa złych nawyków – palenia tytoniu, alkoholizmem, narkomanią
 • Tryb racjonalne pracy i odpoczynku

 • Stosowanie leków immunostymulujące (żeń-szenia nalewki. Metiluratsil prodigiozan)
 • Konieczne jest, aby kontynuować leczenie ostrego zapalenia oskrzeli z powodu jego całkowitym utwardzeniem (antybiotyków co najmniej 7 dni)
 • Zajęcia sportowe przyczyniają się do bardziej intensywnej wentylacji – to pomaga oczyścić do drzewa oskrzelowego patologicznych bakterii i substancji toksycznych.
 • Hartowanie, przyczynia się do lepszej adaptacji do zmian temperatury, zapobiega hipotermii i hipertermii, zmniejszenie właściwości ochronne.

 • Potrzeba czasu, aby wyeliminować kieszenie przewlekłego zakażenia (zapalenie błony śluzowej nosa. Zapalenie zatok. Zapalenie migdałków.

  Polipy, migdałki)

 • Share →