Ostre zapalenie otrzewnej: pierwsza pomoc

Ostre zapalenie otrzewnej: pierwsza pomoc

Ostre zapalenie otrzewnej występuje wtedy, gdy uszkodzenie lub chorobę ściany brzusznej jamy brzusznej lub przejście z zapaleniem przylega narządów. Może wystąpić, jeśli krew przechodzi zakażenie organów vnebryushnyh. Najczęściej jest to poważna choroba spowodowana gronkowce, paciorkowce, E. coli.

Otrzewna – Surowiczego membrana że linie wewnętrzna powierzchnia ściany brzusznej i są umieszczone w narządów jamy brzusznej. Składa się z cienkiej przezroczystej folii, gładkie, błyszczące i mokre.

Jego całkowita powierzchnia jest w przybliżeniu równa całkowitej powierzchni skóry. Główną funkcją otrzewnej – przegroda. To ciało, filtrowania płynów ustrojowych, opóźnia różnych obcych substancji i eliminuje je.

Otrzewna zapewnia organów bezpieczeństwa jamy brzusznej, chroni je przed urazami fizycznymi.

Oprócz różnych chorób, otrzewna jest narażony i uszkodzenia: zamknięte (tępym narzędziem) i otwarte (ze zranieniami ostrymi narzędziami i piłki). Zapalenie otrzewnej lub nieciągłości może doprowadzić do zapalenia otrzewnej (zarówno ostrych i przewlekłych). Najczęstszym ostre zapalenie otrzewnej rozlane ropne.

Często jego przyczyny – perforowane wrzody żołądka i dwunastnicy, a otwarte rany otrzewnej.

Dolegliwości pacjentów są różne i zależą od położenia procesu chorobowego w jamie brzusznej. Objawy zależą również od fazy choroby.

We wczesnych godzinach bólu przeważa. Pacjenci skarżą się nie tylko rosnące bóle w jamie brzusznej, ale także nudności, opóźnione stołek i gazu. Temperatura wzrasta do 38 ° C i powyżej. Stawka do 100-110 uderzeń na minutę Puls.

Język staje się sucha. Gdy uczucie brzusznej ściany jamy brzusznej jest napięta.

Stan 2-3 dni pogarsza. Pacjent jest niespokojny, nie jest duszność. przyspiesza bicie serca, zaostrzone funkcje. Język staje się bardziej suche. Wzdęcie, że jest zwykle związane z opóźnionym stolca i gazów.

Podwyżki wymioty, wymioty nabywać kawy cień. W związku ze wzrostem funkcji naruszonych zatrucia i innych narządów, co prowadzi do zjawiska wątroby niewydolność nerek. Przyjdź zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim ze względu na wzrost kwasicy.

Oddawanie moczu jest zmniejszona.

Wraz ze wzrostem nietrzeźwości występuje wyimaginowany poprawę stanu ogólnego, które mogą wprowadzać w błąd pacjenta i jego rodziny. Chociaż ból brzucha ustępują na jakiś czas, obiektywne objawy wskazują na poważną chorobę. Rysy twarzy zaostrzone oczy tonąć. Stawiać czoła coraz bardziej bolesnym wyrazem. Pacjent jest przykuty do łóżka.

Wymioty staje się coraz częstsze. Przeważa w wymiocinach żółciowych. Zapach zazwyczaj zgniły. Zaczyna wymioty wyczerpywania charakter, co prowadzi do odwodnienia.

Jeść ani pić coś jest niemożliwe, choć pacjenta i zaniepokojony dywagacje pragnienia.

Brzuch staje się bardziej nabrzmiałe, miękkie, ale slaboboleznennaya uczucie. Powlekane język, suche. Oddychając płytko, ściany brzucha w oddychaniu nie jest zaangażowany.

Po awarii w celu zapewnienia szybkiej pomocy w pierwszych dniach choroby, śmierć następuje w 4-7 dobie. Po pierwsze objawy „ostrego brzucha” powinien być nazywany „pierwsza pomoc”.

Prawidłowe rozpoznanie ostrego zapalenia otrzewnej w trakcie pierwszego dnia, zaoszczędzisz ludzkie życie. Przy opracowywaniu reaktywną stadium choroby, należy zwrócić uwagę na głównych objawów: nagły, przewlekły ból brzucha, pogarsza zmiany położenia ciała, kaszel ruchu. Pacjent zwykle leży na plecach lub na boku z tymi podanymi na brzuchu w dół, oszczędzając żołądka, unikać zbędnych ruchów.

Wymioty, zawartość żołądka zazwyczaj nie są użyteczne. Impuls przyspieszyć do 100-110 uderzeń na minutę. Tu, w tych godzinach i należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Wymagają szczególnej uwagi, u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, ponieważ możliwe jest perforacja wrzodu. W tym przypadku, zawartość żołądka lub dwunastnicy wnika w jamie brzusznej, a to prowadzi do rozwoju zapalenia otrzewnej. Główne objawy przełomu: nagle ostre („Sztylet”), ból w nadbrzuszu. Pacjent ma przymusowej sytuacji, podnosi kolana do brzucha, starając się nie poruszać. Gdy brzuch uczucie oznaczone wyraźne napięcie mięśni (doskoobrazny brzuchu).

Pilne hospitalizacji pacjenta i przeprowadzenie zabiegu awaryjnego uratować mu życie.

Pierwsza pomoc. Co to jest pomoc pacjentowi z ostrym zapaleniem otrzewnej przed przybyciem lekarza? Nie dają leki przeciwbólowe, ponieważ będą one prowadzić do wyimaginowanej poprawy, smazhut obraz ciężkiego procesu.

Zabronione jest, aby wprowadzić antybiotyków, mimo upału: może postawić diagnozę w szpitalu i zapobiec chirurga w celu określenia charakteru operacji.

Do bólu może być umieszczony na brzuchu z cieplejszej zimnej wody lub lodu opakowanie. Pacjent musi ściśle przestrzegać leżenia w łóżku. Przed przybyciem lekarza w każdym przypadku nie karmić i nie dają pić.

Nie używać, powtarzamy, żadnych leków, nie umieścić butelki z ciepłą wodą i lewatywa. Jeśli pacjent skarży się na wzdęcia, i że nie odbiegają one gazy, umieścić rurkę pary.

Ostrzeżenie! W przypadku korzystania z materiałów odniesienia do strony internetowej obowiązkowe .

Nasza strona nie jest narzędziem do samoleczenia. Dane referencyjne, które nie mogą zastąpić porady i leczenia przez lekarza.

Share →