Petunia - uprawa i konserwacji

Petunia – uprawa i konserwacji

Rodzina znane wielu florystów Petunie – Ameryka Południowa. Petunia należy do rodziny psiankowatych (ziemniaki i pomidorów). W kwiaciarstwa jest wieloletnie zioło jest używany jako roczna.

Petunia, która wymaga opieki, przede wszystkim wymogi jakościowe dla światła, idealne do dekoracji okna i balkony, ale w pokoju hodowlanym prawie nigdy nie jest używany.

Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwa liści petunii i liści tytoniu (ref. Petunia zdjęcie). Dlatego nazwa korzenia "Petunia" istnieje portugalski słowo petun (tytoń).

Całość, na krótkich szypułkach lub siedzące, różnych w kształcie i wielkości, liście są ułożone naprzemiennie petunii na łodygach. Łodyga rozgałęziona, zielony, rozprowadzania, obwisłe lub stojące, w zależności od odmiany.

Petunia kwiaty, podobne kształtem do leja, są podwójne i proste, małe – i na dużą. Schemat kolorów płatków zróżnicowane – od śniegu – biały, żółty i różowy – jasny i nasycony czerwony, fioletowy i niebieski. Bardzo często łączy kwiaty petunii odcieni i kolorów.

Płatki krawędzie są gładkie lub frędzlami.

Owoce – kapsułka z małych nasion (w jednym gramie do 10 000 sztuk nasion).

Odmian petunii

W kulturze domu jest uprawiana wyłącznie odmian hybrydowych, ale pierwsze hybrydy były hodowane stosunkowo niedawno – w połowie XIX wieku. "Rodzic" dla wszystkich odmian wyhodowanych z odmian, petunie rozpoczął dwie odmiany: czerwony petunii – purpurowa (P.violaceae) i biały petunii (P.Axillaries).

Dziś, dzięki staraniom hodowców w kwiat sklepie można znaleźć wiele odmian mieszańcowych petunie. Istnieje dużą różnorodność (do 10 cm.). – «Hit Parad F1», «P.Grandiflora», «Limbo F1» i inne. Z kolei wśród tych gatunków występują petunia różowy, czerwony, biały, niebieski, dwukolorowy (czerwony z białym gwiazdy, niebieski z białym, różowym i cienkie ciemne smugi, itp).

Wśród wielu odmian petunii popularne-krótka i zwarta «P. multiflora nana compacta», Wysokość 20 – 35 cm, z gładkimi kwiatów na 5 – 6 cm średnicy. petunii frotte – «P. multiflora nana pleno»Petunia hybryda «Merlin F1»,

Dwarf petunii przyciąga unikalną kombinację dekoracyjne i zwartości. Brzegi płatków «P. Merlin F1» i «P. Erfurt Dwarf F1» frędzlami kwiaty gładkie lub mieszane kolory (ciemne -. fioletowy, biały, i inne)

Ale niekwestionowanym liderem popularność – petunii hang-Downing z łodygami, które rosną do długości 1 m Pięknie wygląda w tego rodzaju wiszących doniczkach: pędy zwisają ze skrzynek kwiatowych, tworząc wodospady kolory.. «Wonder Wave F1», «Lawina F1»Petunia – Surfinii – to tylko kilka odmian, plantatorzy ulubione.

Petunia, uprawa jest obecnie dość dobrze opanowane, wymaga jednak ścisłego przestrzegania kilku prostych zasad. Roślina lubi dobrze oświetlone miejsce, i brak światła traci jego dekoracyjne, kwitnienie osłabia. Jeśli balkon jest zorientowana na południowy-zachód lub południe, petunii – idealne kultury jego dekoracji.

Petunia ogród będzie czuć się komfortowo w hojnie nasłonecznione obszary.

Petunia tyle miłości i ciepła, odporna na suszę, ale w czasie upałów zwiększa ryzyko zakażenia roztoczy rośliny pająka.

Dla pełnego rozwoju roślin i obfitego kwitnienia wymaga regularnego podlewania. W gorącym sezonie – dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Nie wolno dopuścić wody stojącej.

petunii, rodziny psiankowatych

Share →