Pierwotniaki pasożytami człowieka. Kim oni są?

Pierwotniaki pasożytami człowieka. Kim oni są?

Mikroorganizmy są pierwotniak pasożyty człowieka?

Pierwotniaki pasożyty człowieka i zwierząt należą do klasy najprostszych – organizmów, składający się z pojedynczej komórki. Pierwotniaki, istnieje około 15000 gatunków. Niektóre z nich żyje w morzu lub świeżej wody, mokry gleby inne części dostosowane do pasożytniczej sposób życia, stosując jako gospodarze roślin, zwierząt i ludzi.

Pasożytnictwo najprostsze choroby przyczyny protozoonozov są czasami bardzo poważne konsekwencje, w tym śmierci.

Opis biologiczna pasożyty pierwotniaki.

Ciało po prostu może być stała i symetryczne (w flagellated, orzęsków), i może być zmienne (jak ameby). Ich rozmiary wahają się od kilku mikrometrów do 1,2 milimetrów. Komórka może mieć wielu rdzeni, narządów ruchu w formie wici, rzęski lub prolegs.

Powielanie nich zwykle połowę (rozmnażanie bezpłciowe), ale może to być bardzo trudny proces seksualnego.

W celu ochrony przed niekorzystnymi warunkami i dystrybucji do pasożytnictwa po prostu zdolność do wcielania się torbieli – komórek zaokrąglonymi pokrytych gęstą powłokę. Kiedy warunki stają się korzystne ponownie torbiel staje się aktywnym organizmem.

Z biegiem czasu, organizm gospodarza może dostosować się do pasożytnictwa z najprostszych, a od nich krzywdy nie zauważył. Na przykład w Afryce, wysysające krew muchy tse-tse pasożyty pierwotniaki przenoszone flagellate trypanosomatids. Pasożytujące krew niektórych gatunków antylop, nie przynoszą wiele szkód dla tych zwierząt.

Ale jeśli to wchodzi w krew ludzką one powodować rozwój śmiertelnej śpiączce.

Jaki rodzaj pasożytniczych pierwotniaków ludzi i zwierząt?

Pasożyty pierwotniaki zwierząt i ludzi są podzielone na wiciowce sarkodovyh, Sporozoa i orzęsków.

Przedstawiciele flagellated pasożytów: leiszmania, Giardia. Trichomonas, trypanosomatids.

Spore: coccidia, pasożyty malarii.

Orzęsków: balantidiums.

Sarkodovyh: ameba czerwonki.

Leiszmania – To jest najprostsze pasożyty wewnątrzkomórkowe kręgowców, przenoszone przez komary, niektóre gatunki Leishmania są przyczynowe czynniki ludzkiego leiszmaniozie.

Giardia – Większość pasożyty jelitowe kręgowców, przenoszone przez żywność, woda, itd. Intestinalis Giardia lamblia są czynniki wywołujące giardiazy u ludzi, to zaburzenia czynnościowe jelita cienkiego. Dla większości ludzi, giardiasis występuje jako bezobjawowy karetkę.

Trichomonas – Ten pierwotniaki pasożytnicze patogeny rzęsistkowica u ludzi. Trichomonas istnieje kilka rodzajów:

  1. Trichomonas E. – Pasożytnictwo występuje w okrężnicy, znaczne szkody dla człowieka przynosi;
  2. Trichomonas moczowo- – Pasożytnictwa występuje w układzie moczowo-płciowego, infekcje zwykle przenoszone drogą płciową; jest czynnikiem sprawczym rzęsistkowicy osoby – choroby infekcyjne, klinicznie manifestuje procesów zapalnych w różnych częściach układu moczowo-płciowego;
  3. Trichomonas ustnej – Parasite w ustach, niepatogenne dla ludzi.

Trypanosomatids – Pierwotniak ten pasożytami roślin i zwierząt transportowanych przez owady, patogeny trypanosomatoza – choroby pierwotniakowe, które charakteryzują się długim czasem trwania; porażka przechodzą różne narządy i układy ciała, w zależności od rodzaju trypanosomatids.

Kokcydia – Ten oddział pasożytnicze pierwotniaki, które żyją w nabłonku jelitowym wielu zwierząt, niektóre gatunki są sprawcze kokcydii agentów kokcydiozy – chorobą inwazyjną, która wpada na osoby z objawami zapalenia czy zapalenia żołądka i jelit z łagodnego zatrucia.

Plasmodium falciparum – Jest to najprostszy organizm pasożyta w ludzkiej krwi, przenoszony przez komary i powodujący malarię – choroba zakaźna charakteryzuje gorączkowych napadów, Niedokrwistość niedobarwliwa, powiększeniem wątroby i śledziony.

Balantidiums – Ten pasożytnicze orzęsków, które żyją w jelicie grubym kilku gatunków zwierząt patogennych – aktywatory Balantidioza – pasożytniczych chorób infekcyjnych, z powstaniem owrzodzeń w tkance okrężnicy, często bezobjawowe w postaci wózka.

Czerwonka ameby – Ten typ ameby, pasożytów w jelitach człowieka i autonomicznych form precystic i inwazji na jego quad w torbieli formie; powszechne, często w krajach o gorącym klimacie; w psy, szczury, małpy; czynnik przyczynowy ludzkiej amebiaza – pasożytniczych chorób zakaźnych, które charakteryzuje się wrzodziejące zapalenie jelita grubego, o przedłużonym wynikających zaostrzeń i nawrotami; pozajelitową amebiaza od czasu do czasu wytworzenia, co jest związane z przenikaniem patogenów z jelita do różnych narządów i tkanek, takich jak skóry, amebiaza – powikłań amebiaza, znamienny martwicze zjawisk na pośladkach i na obszarze krokowym.

Share →