Pocenie się i nadmierne pocenie się (nadmierna potliwość)

Pocenie się i nadmierne pocenie się (nadmierna potliwość)

Pocenie – Najważniejszą funkcją skóry. Zmieszany z łoju, potu i tworzy cienką warstwę ochronną na powierzchni skóry. Pocenie pomaga termoregulacji ciała.

Maksymalna intensywność pocenia się ludzi może wynosić 3,5-4 litrów na godzinę przez kilka godzin, a w końcu dotrzeć do 14 litrów dziennie.

Oprócz termoregulacji, kiedy Zdrowy organizm samodzielnie psychogenne (emocjonalne) i żywności pocenie. Występuje, gdy zmęczenie psychogenne emocjonalne lub psychiczne i nie jest związane z koniecznością chłodzenia ciała. W tym przypadku, nadmierne pocenie się, mogą mieć inne natężenia, wzmacnia całe ciało, w wyznaczonych miejscach, zwłaszcza na dłoniach i stopach.

Notatki spożywcze pocenie się podczas jedzenia żadnych wzrostu temperatury z użyciem ostrych i bogatych w substancje wydobywczego, alkohol potraw. Pot ułatwia pracę nerek, body, uwalniany jest do niego za pomocą szeregu szkodliwych produktów przemiany materii.

Pocenie prowadzi się przez gruczoły potowe. Ich łączna liczba w ludzi. – Około 2 mln 1 cm2 palmowych lub jedynym około 430 gruczołów potowych i inne części – od 64 do 200. Są apokrynowych gruczoły potowe i ekkrinnye.

Apokrynowy ułożone w pachowej i odbytu strefy krocza piersi na okołotarczowej skrzydeł nosa, powiek, do przewodu słuchowego zewnętrznego. Nie biorą one znaczącą rolę w termoregulacji i reagują przede wszystkim na stres. Gruczoły apokrynowych lub funkcjonowania towarzyszy zniszczenie komórek wydzielniczych, więc pot śmierdzący i lepkie.

Gruczoły zaczynają apokrynowych funkcji w okresie dojrzewania, w podeszłym wieku ich aktywność maleje. Gruczoły Ekkrinnye znajdują się wszędzie z wyjątkiem głowy i napletka penisa, czerwieni wargowej. Wydzielina gruczołów te nie towarzyszy niszczenie komórek wydzielniczych.

W pocie obejmuje: do 99% wody; Około 1% nieorganiczne (chlorek sodu, wapnia, siarczany, fosforany, żelaza, cynku, kobaltu, cyny, magnezu, miedzi, et al.) i organiczne (mocznik, kwas moczowy i kwas mlekowy, aminokwasy, kreatynina) substancji. Gruczoły potowe ekkrinnyh przymocowana do powierzchni skóry kwaśnym (pH 3,8-5,6), a gruczoły potowe apokrynowy ma odczyn obojętny.

Pocenie (nadmierne pocenie się) jest jednym z objawów niektórych chorób układu nerwowego, organów wewnętrznych, w tym przypadku drugorzędne znaczenie. Ale czasami pocenie się tak wyraźne naruszenie, że dominują w obrazie klinicznym i prowadzić do powstawania zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych i adaptacji społecznej pacjentów.

Fizjologiczne stan pocenie jest normalny stan skóry, naczyń krwionośnych, gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zmiany tych organów może powodować zaburzenia pocenia. Tak więc, nadmierne pocenie się zwykle towarzyszy cukrzycy, choroby zakaźne, gorączka, otyłości pewnych zaburzeń sercowo-naczyniowych, ból.

Fizjologiczne nadmierna potliwość występuje, gdy nadmiar wagi przed i podczas miesiączki, w okresie menopauzy, do końca ciąży.

Pocenie się pod pachami

Często znaleziono stóp nadmierne pocenie pach (i wynik naruszenia lokalnej wymiany ciepła), wspomagane przez niewygodnych butów, płaskostopie. blisko i słabo przewodzi ciepło ubrania, podniesienie temperatury i wilgotności otoczenia. Pocenie się jest często towarzyszy zapach potu, więcej wspólnego z młodych mężczyzn i kobiet, czasami związanych z nieprawidłowościami miesiączkowania. Uważa się, że przykry zapach spowodowany obecnością potem w skład niektórych aminokwasów (leucyna, tyrozyna), tłuszczowych produktów rozkładu kwasu bakterii potowe.

Nadmierne pocenie się pod pachami jest dziedziczna, występuje u obu płci, ale głównie mężczyzn w młodym wieku, rzadziej – w starszych, a nie obserwuje się u dzieci. Uważa się, że nadmierne pocenie się jest związane ze zwiększeniem aktywności gruczołów potowych, które ekkrinnyh w każdym pachy liczba sięga 25 tys.

Pocenie się dłoni i stóp

Emocjonalnie trudne tolerowane nadmierne pocenie się rąk (dłonie) i stóp (podeszwy) – akrogidroz. Gdy pocenie palm zawsze jasno wyrażone emocjonalne i rozwojowe czynników. Nadmierne akrogidroz u pacjentów cierpiących na nerwice, alkoholizmu. polineuropatie et al.

Plamica przyczynia się do rozwoju chorób skóry – zwłaszcza grzybic stóp. Nadmierne pocenie się dłoni i stóp prowadzące do wielu chorób wrodzonych i dziedzicznych.

Share →