Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka - objawy i leczenie

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka objawy i leczenie

Przewlekły nieżyt żołądka – choroba, która charakteryzuje się nawracającymi zapalenie błony śluzowej żołądka, który objawia się objawowe. Klęska wewnętrznej wyściółki żołądka może być podstawowym (niezależny choroby) i wtórne, spowodowane innymi chorobami.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka. Czynniki zewnętrzne to:

 • naruszenie reżimu i diety, jak również ciągłego stosowania szkodliwych żywności;
 • stałe stosowanie żywności bardzo zimnych lub bardzo gorących;
 • naruszenie czynności narządu żucia;
 • regularne spożywanie alkoholu;
 • palenia;
 • stałe stosowanie niektórych leków, które mają wpływ na wewnętrzną warstwę żołądka.

Czynniki wewnętrzne:

 • przewlekłe choroby zapalne jamy ustnej;
 • choroby endokrynologiczne (cukrzyca, choroby tarczycy);
 • choroby metaboliczne;
 • naruszenie nerek;
 • przewlekłe choroby układu pokarmowego (zapalenie trzustki, marskość wątroby, zapalenie wątroby).

Objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

Objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka w dużym stopniu zależy od tego, jak zakłócony secretory funkcji gruczołów błony śluzowej żołądka w żołądku (zmniejszenie lub wręcz przeciwnie amplifikowanego). Jednakże, istnieje wiele typowych objawów charakterystycznych dla każdego typu przewlekłego nieżytu żołądka, kiedy pojawiają się, to konieczne jest sprawdzenie lekarza do dalszego diagnozowania.

 1. Pobolewania w nadbrzuszu, podczas lub bezpośrednio po posiłku, czasami ból może nosić skurcze w naturze. Rzadziej mogą powodować ból w 1,5-2 godziny po posiłku, na czczo lub w nocy. Ból symptom występuje więcej niż połowa pacjentów.
 2. Objawy niestrawności – Najczęstszym objawem przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka. W chorobach o wysokiej kwasowości żołądka u pacjentów kwaśne odbijanie, zgaga i zmartwiony wymioty tuż po posiłku.

  Zapalenie błony śluzowej żołądka z niską tajemnicy nudności, zaburzenia trawienia, takie jak zaparcia lub biegunki, pacjenci zauważyć spadek apetytu.

 3. Wraz z rozwojem choroby w przypadku pacjentów, u wielu innych objawów związanych z zaburzeniem wchłaniania substancji odżywczych oraz witamin. Pacjentów obserwowano bladość skóry, łamliwe paznokcie i włosy, Zayed kącikach ust. Wielu pacjentów wystąpić utrata masy ciała, zwiększone krwawienie z dziąseł.

Leczenie przewlekłego zapalenia żołądka

Leczenie tej choroby obejmuje zestaw procedur i leczenia wybiera się indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie typu wykrytego żołądka, stadium choroby i obecności chorób towarzyszących. Zazwyczaj pacjenci są leczeni ambulatoryjnie, ale czasami, w występują ciężkie zaostrzenia i powikłania, może trzeba hospitalizacji.

Pierwszym krokiem jest, aby wyeliminować wpływ czynników zewnętrznych, których doprowadził do rozwoju choroby, takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, złe odżywianie.

Podstawę leczenia dowolnego typu przewlekłego nieżytu żołądka terapia diet. and diet wybrany również w zależności od rodzaju złamania wydzielania soku żołądkowego. Dieta powinna być kompletna i zbilansowana, ale okres ostrej choroby może być ograniczone w diecie, aż do strajku głodowego na kilka dni.

Niezależnie od typu przewlekłego nieżytu żołądka, żywności, jadalne należy ciepła, nie gorąca i zimna. Przygotuj je lepiej pieczenia w piekarniku na kilka lub otvarivaya. Posiłki powinny być regularne, ułamkowe, jeść 5-7 razy dziennie w małych porcjach, to nie powinno przejedzenia. Żywność należy żuć, jeśli to konieczne, jego potrzeby do siekania.

Farmakoterapia przewlekłego nieżytu żołądka, a także diet zależy od rodzaju niewłaściwego wydzielania gruczołów żołądkowych i fazy choroby.

W leczeniu choroby, w następujących grup leków:

 1. Leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. Należą do nich antagoniści receptora H2 (famotydynę, ranitydynę), inhibitory pompy protonowej (Nexium, omez).
 2. Środki zobojętniające kwas są przypisane do zgaga ulgę, ponieważ mają zdolność do wiązania kwasu solnego i zmniejszenia aktywności enzymów żołądkowych. Należą Almagell, Fosfalyugel, Gaviscon.
 3. Leki z gastroprotekcyjnych działania, aby chronić błonę śluzową żołądka przed agresywnym kwasem solnym i soku żołądkowego. Mają działanie ściągające i ochronną.

  Produkty z tej grupy są gdzieś nol, Vikalin. Oprócz tych efektów leków Venter ma zobojętniające i działanie przeciwwrzodowe.

 4. Preparaty enzymatyczne są potrzebne do normalizacji trawienia. Należą Mezim, Kreon, Pankreatyna.
 5. Normalizacji perystaltyki i wyeliminowania skurcze osiągnięte za pomocą rozkurczowe leki (no-spa, papawerynę) i leki – sterowniki silników (trimedat).
 6. Środki antybakteryjne są przewidziane dla określenia, czy zakażenie żołądka pacjenta H. pylori. Po ich zniszczeniu, może mieć różne grupy antybiotyków, które są dopasowane tylko przez lekarza.
 7. Leki, które stymulują wydzielanie żołądkowe (sok z babki lancetowatej, limontar), wyznaczonych w przewlekłym zapaleniem żołądka z niską czynności wydzielniczej żołądka.
 8. Witaminy zawarte w terapii w przypadku, gdy w wyniku zapalenia długoterminowej w żołądku, niedobór witamin oraz niedokrwistość. Zazwyczaj pacjenci, lekarze żelaza (Sorbifer-durules, Ferlatum), witaminy B12 i kwasu foliowego.

Wykorzystanie środków ludowej do leczenia przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka powiedzieć, ale przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Share →