Przyczyny i objawy zapalenia mózgu

Przyczyny i objawy zapalenia mózgu

Co to jest zapalenie mózgu?

Zapalenie mózgu – Uszkodzenia mózgu, co prowadzi do jego zapalenia. Przyczyna zapalenia mózgu zakaźną, zakaźną-alergiczne, reakcje alergiczne i toksyczne czynniki. Jest podstawowym (niezależny) i wtórne zapalenie mózgu. Drugi typ występuje wobec różnych chorób (grypa, toksoplazmoza, odra, zapalenie szpiku, et al.); Pierwszy typ obejmuje epidemii, komarów, kleszczy, opryszczka enterowirusowego i zapalenie mózgu.

Gdy zapalenie mózgu wpływa na szarej mózgu, nazywany jest encefalopatia; w przypadku uszkodzeń istoty białej – leykoentsefality; zapalenie mózgu – klęska białej i szarej.

W zależności od zapalenia mózgu choroby dzieli się na ostrej, podostrej i przewlekłej.

Przyczyny zapalenia mózgu

Najczęstszą przyczyną są wirusy zapalenia mózgu – CNS, czasami zapalenia mózgu również jako powikłanie różnych chorób zakaźnych.

Etiologia zapalenia mózgu zależy od jego rodzaju i kształtu.

Podstawową przyczyną wirusowego zapalenia mózgu może się zakazić owady (komary), roztocza, wirusy Coxsackie, opryszczka. grypa lub wściekliźnie. Mikrobiologiczna zapalenia mózgu powoduje kiłę i tyfus. Wtórne zapalenie mózgu może rozwijać się w wyniku ospy, odry, różyczki, malaria, toksoplazmozy, lub jako powikłanie po szczepieniu (DTP, ospy, szczepionki wściekliźnie).

Wirus dostanie się do organizmu na różne sposoby. Przez ukąszenie komara lub zaznaczyć go przez naczynia krwionośne do narządów i mózgu. Wirus również zakaźne, odżywcze i powietrzu kropelki.

Objawy zapalenia mózgu

Objawy zapalenia mózgu zależy od wielu czynników: czynnik przyczynowy choroby, jej patologii, a także lokalizacji. Jednakże, nie są wspólne dla wszystkich typów objawów zapalenia mózgu.

Większości chorób zakaźnych, takich jak, zapalenie mózgu towarzyszy wzrost temperatury przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. Pacjent cierpi na bóle głowy, wymioty, drgawki i charakterystycznym strachu przed światłem. Gdy zapalenie mózgu występują zaburzenia świadomości o różnym nasileniu, z letargu i senności do śpiączki. Czasami choroba powoduje pobudzenie psychoruchowe (niepokój, wiercić, działania destrukcyjne) oraz zaburzenia psychosensorycznym (zaburzenia postrzegania wielkości, kształtu, lokalizacji obiektów).

Czasami zapalenie mózgu odbywa się w bezobjawowych, nieudolnych lub pioruna form. Formy bezobjawowe wystąpić z umiarkowanym ból głowy, gorączka i zawroty głowy. Formularz Nieudana przejawia objawy charakterystyczne dla ostrej niewydolności oddechowej lub infekcji żołądka. Niebezpieczna forma błyskawica mózgu. Występuje w czasie od kilku godzin do kilku dni i prowadzi do śmierci.

U pacjentów z wysoką gorączką. silny ból głowy, i wpadają w śpiączkę. Śmierć zazwyczaj następuje w wyniku ostrej niewydolności serca.

Rodzaje zapalenia mózgu

Epidemia Economo mózgu (Śpiączka) wynika z wirusem, który jest nadawany przez rozpylonych i kontaktu. Ten rodzaj zapalenia mózgu jest wspólne dla wszystkich grup wiekowych. Temperatura ciała wzrasta szybko do 39-40 ° C, pacjent ma silny ból głowy, osłabienie, bóle stawów, zaburzenia świadomości.

Ponadto, objawy są długotrwałe zaburzenia snu (nadmierna senność, bezsenność), tachykardia, zaburzenia rytmu oddychania, pocenia. Ze względu na zaburzenia okoruchowe rozwija zeza, spojrzenie porażenie, podwójne widzenie. Często zdarza się, zaburzenia psychiczne, pacjent jest delirium lub w stan euforii.

Kleszczowego zapalenia mózgu odnosi się do pierwotnego wirusowego zapalenia mózgu sezonie wiosenno-letnim. Nosicielem wirusa jest zainfekowany kleszcz, znalezionych w lesie i lasach. Wirus dostaje się do organizmu ludzkiego z ukąszeniem kleszcza. Choroba zaczyna się od silnego bólu głowy, wymioty, gorączka i światłowstręt.

Mogą wystąpić drgawki, padaczka. paraliż szyi.

Japońskie zapalenie mózgu (Zapalenia mózgu), wirusa prowadzi przez zakażone komary. Nosicielami wirusa może być też ludzie i drób. Okres inkubacji trwa od 3 do 27 dni. Wysoka gorączka choroba zaczyna (powyżej 40 ° C), dreszcze, nudności, wymioty, osłabienie mięśni i ból.

Świadomość jest uszkodzony, nie może być drgawki, skurcze kończyn, porażenie nerwów czaszkowych (paraliż) opuszkowe. Lethal wynik jest dostępny w 50% przypadków śmierci najczęściej występuje w ciągu jednego tygodnia.

Grypa (toksyczne i krwotoczny) zapalenie mózgu Powstaje powodu grypy. Objawy są nasilone bóle głowy, nudności, zawroty głowy, bóle mięśni, utrata masy ciała, zaburzenia snu. Zapalną chorobą mózgu może prowadzić do porażenia, drgawki, śpiączkę lub.

Odra zapalenia mózgu (zapalenie mózgu) może pojawić się 3-5 dni po odrze wysypki. Ogólny stan pacjenta pogarsza się, gorączka, osłabienie i senność może przejść w stan hibernacji (stan soporous) lub śpiączki. Czasami wręcz przeciwnie, pacjenci zbyt podekscytowani, sny, zdarzają się napady. Choroba dotyczy nerwów czaszkowych, zwłaszcza do oka i twarzy, być może paraliż, pląsawica, ataksja, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.

Zapalenie mózgu ospę i różyczkę pokazano na drugim i ósmym dniu choroby. Wpływa na układ nerwowy, osoba staje się ociężały, senność, drgawki, jest paraliż, zaburzenia koordynacji ruchów.

Opryszczkowe zapalenie mózgu spowodowane przez wirus opryszczki. To wpływa na korę mózgową i białej. Taki wirus może utrzymywać się w organizmie przez długi czas, tak, opryszczkowe zapalenie mózgu jest „wolna” zakażenie.

Ostrą postacią choroby charakteryzują się gorączką, ból głowy, wymioty, zaburzenia świadomości, drgawek. Ze względu na uszkodzenie układu nerwowego człowiek traci orientację w przestrzeni i czasie, jego ruchem chaotycznym, afazji i apraksji obserwowany.

Polisezonnye zapalenie mózgu zbiorowa grupa zapalenia mózgu, etiologia nie jest jasne. Choroba objawia się zmiany na twarzy, i abducens okoruchowego; Możliwe drgawki, paraliż, hiperkineza, zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki. stupor lub

Toksoplazmoza zapalenie mózgu W ostrych stanów jest bardzo rzadko i charakteryzuje się wzrostem temperatury. Na tle tego typu zapalenia płuc, zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego rozwija, zapalenie gardła, zapalenie spojówek i Monocytoza.

Leczenie zapalenie mózgu

Jeśli rozpoznano zapalenie mózgu, należy natychmiast hospitalizowany. Osoby w zakaźną lub wyspecjalizowanego działu neurologicznego i wyznaczyć ścisłe leżenia w łóżku i stały nadzór.

Kleszczowego zapalenia mózgu i japoński komarów w początkowym etapie dawcy traktowano gamma globuliny podaje interferon i inne leki przeciwwirusowe. Antybiotyki są stosowane w ropne zapalenie opon. Pacjenci spędzają detoksykacji i terapii odwodnienie, podawać kwas askorbinowy, Trental, suplementy wapnia. Obrzęk mózgu stosowany kortykosteroidami. Czasami zapalenie mózgu, prowadzi do niewydolności oddechowej i pacjentów przeniesiono do respiratora.

Również, gdy zapalenie mózgu pokazuje anty-drgawki, środki przeciwbólowe; Masaż i rehabilitacja zalecane.

Share →