Rak jajnika

Rak jajnika

Rak jajnika

Rak jajnika jest siódmym w ogólnej strukturze patologii nowotworowej (4-6%) i jest trzecim co do wielkości (po raka endometrium i raka szyjki macicy) wśród nowotworów złośliwych w ginekologii. Najczęściej rak jajnika dotyczy kobiet premenopauzalnego i okresie menopauzy, chociaż nie jest wyjątkiem wśród kobiet w wieku poniżej 40 lat.

Klasyfikacja raka jajnika

W miejscu występowania pierwotnego ogniska raka ginekologii wyróżnia pierwszo-, drugo- i jajnika przerzuty.

Pierwotnego raka jajnika rozwija się prostaty natychmiast. Według gistotipu guzów pierwotnych jest formacje brodawkowate struktury nabłonka lub gruczołowej, rzadko rozwijają się z komórek nabłonka powierzchniowego. Pierwotne nowotwory jajnika często dwustronne lokalizacja; posiada gęstą konsystencję i falistą powierzchnię; występuje głównie u kobiet poniżej 30 roku życia.

Udział raka jajnika wtórnym w ginekologii do 80% przypadków klinicznych. Rozwój tej formy raka wystąpić surowiczego, teratomatous torbieli jajnika lub pseudomucinous. Surowiczy torbielakogruczolakorak rozwijać się w wieku 50-60 lat, śluzowy – po 55-60 lat.

Liceum endometrialnego tsistadenokartsinoma występują u młodych kobiet zwykle cierpią na bezpłodność.

Przerzutami niewydolność jajników jest spowodowany krwiopochodnej rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych, implantacji, limfatycznych ścieżek z ogniw galwanicznych w raku żołądka. raka sutka. macicy, tarczycy. Przerzutowych guzów jajnika mają szybki wzrost i niekorzystny przebieg, zazwyczaj dotyczą obu jajników, prędzej z otrzewnej miednicy rozpowszechniana przez. Makroskopowo przerzutowego raka jajnika ma białawy kolor, pagórkowaty powierzchnię, gęste lub testovatoy spójności.

Rzadsze typy raka jajnika przedstawiono brodawkowatego cystadenoma, ziarnistych ze swoim funkcjonalnym (mezonefroidnim) raka adenoblastoma, Brenner nowotwór, nowotwory podścieliska, rozrodczak, potworniaka i innych.

W praktyce klinicznej, rak jajnika jest oceniane zgodnie z kryteriami FIGO (etap I-IV) oraz TNM (częstość występowania nowotworów pierwotnych, regionalnych i odległych przerzutów).

I (T1) – Częstość występowania guzów ogranicza się do jajników

    IA (T1a) – raka jajnika bez jego kapsułek kiełkowania i proliferację komórek rakowych na powierzchni raka IB (T1b) – raka obu jajników bez kapsuł kiełkowania i proliferację komórek rakowych na powierzchni gruczołu IC (T1C) – raka jednym lub dwoma jajników z kiełkowania i / lub rozerwania kapsułki, narośli nowotworowych na powierzchni raka, obecność komórek nietypowych w puchlinowy lub płukania

II (T2) – Porażka jednego lub obu jajników z rozprzestrzenianiem się guza do struktury miednicy

    IIA (T2a) – raka jajnika przerzuty lub rozprzestrzenia się do jajowodów lub macicy IIB (T2b) – raka jajnika rozprzestrzenia się do innych struktur miednicy IIC (T2C) – proces nowotworowy jest ograniczona do zmiany chorobowe w obrębie miednicy jest określona przez obecność nieprawidłowych komórek wysięku lub płukania

III (T3 / N1) – Utrata jednego lub obu jajników z przerzutami raka jajnika lub otrzewnej w regionalnych węzłach chłonnych

    IIIA (T3a) – mikroskopowo potwierdzono obecność dootrzewnowo przerzutów IIIB (T3B) – makroskopowo określony przez dootrzewnowymi przerzutów do 2 cm średnicy IIIC (T3c / N1) – makroskopowo określony przez dootrzewnowymi przerzutów większych niż 2 cm średnicy lub przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych

IV (M1) – Rak jajnika przerzuty do odległych narządów.

Przyczyny raka jajnika

Problem raka jajnika, jest rozpatrywany z punktu widzenia trzech hipotez. Uważa się, że podobnie jak inne guzy jajnika, rak jajnika rozwija się w warunkach długotrwałego hyperestrogenia, co zwiększa prawdopodobieństwo transformacji nowotworowej w estrogenchuvstvitelnyh gruczołów tkanek.

Inny wygląd w genezie nowotworu jajnika opiera się na koncepcji ciągłej owulacji początku miesiączki, późne menopauzy niewielkiej liczby ciąż skróconego laktacji. Ciągłe owulacji przyczynić się do zmiany podścieliska jajnika nabłonka, tworząc tym samym warunki do uszkodzenia DNA nieprawidłową i aktywacji onkogenów.

Hipoteza genetyczna wyróżnia się w grupie potencjalnych zagrożeń kobiet z rodzinną raka piersi i raka jajnika.

Według obserwacji, zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika związane z obecnością bezpłodności, dysfunkcji jajnika. rozrost śluzówki macicy. częste i jajników adnexitises. mięśniaki macicy. łagodne nowotwory i torbiele jajników. Stosowanie hormonalnej antykoncepcji przez 5 lat przeciwnie, zmniejsza ryzyko raka jajnika, prawie o połowę.

Objawy raka jajnika

Objawy raka jajnika są zróżnicowane ze względu na różnorodność form morfologicznych choroby. Gdy miejscowe formy objawów raka jajnika zazwyczaj nieobecny. Młodych kobiet z rakiem jajnika może manifestować klinicznie z nagłym bólem spowodowanym przez nowotwór lub zniekształcone nogi perforacji swoją kapsułę.

Aktywacja tych objawów raka jajnika rozwija się w rozprzestrzenianiu raka. Jest to wzrost o złe samopoczucie, osłabienie, zmęczenie, stan podgorączkowy; słaby apetyt, funkcji przewodu pokarmowego (wzdęcia, nudności, zaparcia); wygląd dizuricheskih wydarzenia.

Z klęsce otrzewnowych wodobrzusze rozwija; w przypadku przerzutów do płuc – wysięku nowotworu. W późniejszych stadiach uprawy niewydolności sercowo-naczyniowego i układu oddechowego. obrzęki kończyn dolnych, zakrzepicy. Rak jajnika z przerzutami zazwyczaj są w wątrobie, płucach, kościach.

Wśród nowotworów złośliwych jajnika występuje hormonalnie aktywną edukację nabłonka. Rak jajnika warstwy ziarnistej – femeniziruyuschaya guza, co przyczynia się do przedwczesnego dojrzewania dziewcząt i wznowienia krwawienie z macicy u kobiet po menopauzie. Maskulinizacyjnych tumor – adenoblastoma przeciwnie, prowadzi do nadmiernego owłosienia. zmodyfikować kształt, zmniejszenie piersi, zaprzestania menstruacji.

Diagnozy raka jajnika

Skomplikowane metody diagnostyczne raka jajnika obejmuje przeprowadzenie fizycznej, ginekologiczne, badanie instrumentalne.

Recognition of wodobrzusze nowotworów, i można je wytwarzać już podczas obmacywanie brzucha. Badanie ginekologiczne choć ujawnia obecność edukacji jajnika jednostronnym lub obustronnym, ale nie daje jasnego obrazu sytuacji w zakresie jego czystości. Z odbytniczo badania określiły inwazję raka jajnika w parametrach adrectal włókna.

Dzięki ultrasonografii (USG przezpochwowe), MRI i tomografia komputerowa miednicy jest mała objętość nieregularny kształt bez wyraźnego kapsułki z wyboistych konturów i nierównej strukturze wewnętrznej; szacuje jego wielkości i liczby.

Laparoskopia diagnostyczna w raku jajnika jest potrzebne do wykonywania biopsji guza i determinacja gistotipa ogrodzenia wysięku w otrzewnej lub płukanie do badania cytologicznego. W niektórych przypadkach można uzyskać płynu puchlinowego przez nakłucie tylnego sklepienia pochwy.

W przypadku podejrzenia raka jajnika wykazały badania markerów nowotworowych, a związane w surowicy (CA 19.9, CA-125, itp).

Leczenie raka jajnika

Kwestia wyboru taktyki medycznych w raku jajnika jest rozwiązany z uwzględnieniem etapu procesu, struktury morfologicznej guza, potencjalną wrażliwość tego gistiotipa w chemioterapii i promieniowania efektów, obciążające czynniki somatyczne i wiekowych. W leczeniu raka jajnika połączeniu podejście chirurgiczne (pangisterektomiyu) z prowadzenia chemioterapii i radioterapii.

Leczenie zlokalizowanych postaci raka jajnika (I-II w.) Jest przeprowadzenie pangisterektomii z resekcją sieci większej. U pacjentów osłabionych lub w podeszłym wieku mogą być wykonywane supravaginal histerektomii z przydatków i subtotalną resekcji sieci większej. Podczas pracy zawsze okołoaortalnych węzłów chłonnych rewizji śródoperacyjnej ich pilnego badania histologicznego.

Na przestrzeni wieków III-IV. rak jajnika prowadzone cytoredukcyjnego interwencje mające na celu maksymalizację usunięcie masy guza przed chemioterapią. Gdy proces jest ograniczony działać biopsji tkanki guza.

Chemioterapii w przypadku raka jajnika mogą być wykonywane w fazie przedoperacyjnej, pooperacyjnej lub może być samo traktowanie w zaawansowanych nowotworów złośliwych. Chemioterapii (leki platyny, hloretilaminami, taksany) pozwala na tłumienie mitozy i proliferacji komórek nowotworowych. Efekty uboczne działanie cytostatyków nudności, wymioty, hamowanie nerwowo i nefrotoksyczność funkcji układu krwiotwórczego.

Radioterapią w leczeniu raka jajnika, ma małą sprawność.

Rokowanie i profilaktyka raka jajnika

Całkowite przeżycie w przypadku raka jajnika są spowodowane stadium choroby nowotworowe morfologicznej i różnicowanie. W zależności od nowotworu gistotipa pięcioletniego przeżycia pokonuje próg 60-90% pacjentów z I w. rak jajnika, 40-50% – z drugiej. 11% – w III;. 5% – z IV.

Bardziej korzystne rokowanie raka jajnika surowiczego i śluzowego; mniej – mezonefroidny, zróżnicowana i inni.

U pacjentów pooperacyjnych wymaga systematycznej obserwacji -onkologa ginekolog, zapobiegając rozwojowi zespołu postcastration. W profilaktyce raka jajnika znaczącą rolę dla wczesnego wykrywania łagodnych gruczołów, onkologicznych profilaktycznych opinii, ograniczenie wpływu niekorzystnych czynników.

Share →