Rozpoznanie biegunki. Jak leczyć biegunkę?

Rozpoznanie biegunki. Jak leczyć biegunkę?

Diagnostyka i leczenie biegunki

W leczeniu biegunka Istnieje kilka obszarów priorytetowych: adresowania przyczyn biegunki, zapobiegania powikłaniom i odzyskiwania zasobów organizmu po biegunce. Nowoczesne podejście do leczenia biegunki obojętny równoczesne rozwiązanie tych trzech problemów.

W wcześnie, aby spróbować ustalić przyczynę biegunki. Jest to bardzo ważne w celu tzw Leczenie przyczynowe (Oznacza to, że leczenie, które eliminuje przyczynę choroby). W wielu przypadkach przyczyną biegunka może być trudne.

Określenia charakteru biegunka (krwawych lub wodnistych stolców) znacznie upraszcza zadanie rozpoznania i określenia najbardziej odpowiedniego leczenia. Jeśli jest to możliwe, diagnoza może być ulepszana poprzez zastosowanie mikroskopia stolca (Tak to jest możliwe do stwierdzenia obecności w kale niektórych bakterii chorobotwórczych). Uprawy na pożywkach. jako metodę diagnostyczną stosowane znacznie rzadziej, a przede wszystkim dla celów epidemiologicznych. Poniżej rozważymy główne rodzaje biegunki i zasad ich przetwarzania:

1. Wodnista biegunka występuje głównie w klęsce jelita cienkiego toksyn bakteryjnych (ostrych infekcji jelitowych lub zatrucie pokarmowe). Tak więc, w niektórych przypadkach, ilość siebie bakterie chorobotwórcze w znacząco jelit. Ponadto, w okresie zimowym, charakteryzują się występowaniem ciekłej naturze wirusa biegunki.

W takich przypadkach, podawanie antybiotyków i innych typów środków przeciwbakteryjnych, nie pokazane. Wyjątkiem jest ciężka biegunka podejrzewa cholery lub salmonelli. W takich sytuacjach, pacjent nie może być traktowane w domu, i pilnie do szpitala.

Głównym celem leczenia cieczą biegunka łagodne lub umiarkowane nasilenie jest, aby zapobiec odwodnieniu i napełnianie równowagi wody z solą. Dla tych celów, zaleca się użyć typu rozwiązań Rehydron lub Ustny. W przypadku braku tego ostatniego roztworu soli może być wykonane w domu przez rozpuszczenie w 1 litrze przegotowanej ciepłej wody 1 łyżeczka soli, 1 łyżka cukru. łyżeczka sody oczyszczonej.

Po wyeliminowaniu pragnienia (3-5 szklanki rozwiązanie w krótkim czasie), rozwiązanie musi być podjęta przez pół szklanki po każdym stolcu lub 3-4 filiżanek do 12:00 do ustania biegunki. Podczas rakiety nie są zalecane jest trudne do strawienia żywności lub produktów bogatych w błonnik (takich jak surowe owoce i warzywa), produkty mleczne, soki owocowe (zwłaszcza jabłek i winogron), słonych i słodkich – takie pokarmy mogą pogorszyć biegunka. Odwrotnie, można jeść owoce i warzywa pieczone, herbatniki, picia mocnej herbaty.

Szczególnie przydatne herbata z dziurawca (pozharnitsa).

Leków w ostrej biegunki (dorosłych!) Można zaakceptować Loperamid lub Nospanum. Loperamid ostrożnie należy podjąć (do 8 mg. Dziennie!). W przypadku przedawkowania może loperamidu zaburzeń oddychania i świadomości – w dużych dawkach, lek ten hamuje aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Jeżeli odbiór Loperamid był nieskuteczny lub tło biegunka temperatury pojawił, natychmiast skontaktować się z lekarzem. Loperamid do leczenia biegunki u dzieci, które nie jest pożądane.

2. Leczenie krwawa biegunka opiera się głównie na eliminacji przyczyn choroby (różne rodzaje mikroorganizmów) z antybiotykami i przeciwdrobnoustrojowych pochodzenia syntetycznego. Ważne jest, aby pamiętać, że sam fakt posiadania krwawą biegunkę mają wskazania do hospitalizacji, więc próbuje traktować ten rodzaj biegunki w domu, bardzo niepożądane. Terapia nawodnieniu w ramach opisanego powyżej. Gdy ta linia krwawej leczenia biegunki jest również bardzo ważne, ale w porównaniu do leczenia przeciwbakteryjnego drugorzędne znaczenie. Leczenie biegunki o etiologii posiadanych przez znany lekarz chorób zakaźnych na podstawie wrażliwości danego drobnoustroju na pewnego rodzaju antybiotyków.

W większości przypadków, jednakże dokładne określenie czynnik wywołujący nie jest możliwe. W takich przypadkach, a także w leczeniu krwawej biegunki w domu (nie polecam!) Czy empirycznie traktowane, dla których środki przeciwdrobnoustrojowe stosowane są szerokim spektrum. W związku z rozwojem odporności wielu bakterii w stosunku do „klasycznych” antybiotyków w ostatnich latach w leczeniu krwawej biegunki, zaleca się stosowanie leków na fluorochinolony (norfloksacyny, cyprofloksacyna, ofloksacyna).

W niektórych przypadkach może być stosowany Metronidazol i Biseptol. W każdym przypadku, przed zastosowaniem każdego leku należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania i skonsultować się z lekarzem.

W niektórych przypadkach, pilnie do lekarza?

Chociaż leczenie nieskomplikowane biegunka łagodne lub umiarkowane nasilenie odbywa się głównie w domu należy pamiętać, że w niektórych przypadkach biegunka może być objawem poważnej choroby, których leczenie wymaga natychmiastowej hospitalizacji i wykwalifikowanej opieki medycznej. Dzieci i osoby starsze sama biegunka mogą być groźne dla życia. Dlatego też, musimy udać się do lekarza, jeśli:

  1. – Ostra biegunka rozwijać dziecko w wieku do jednego roku, lub osoby w podeszłym wieku;
  2. – Tle biegunki jest wzrost temperatury ciała powyżej 38? C;
  3. – Stołek są czarne (jak smoła) lub wymioty pojawiły ciemną masę brązowe z odrobiną świeżej krwi (mogą to być objawy krwawienia z wrzodu żołądka lub wrzód dwunastnicy);
  4. – Jeśli tło ostrej biegunki występują bóle brzucha lub wymioty;
  5. – W przypadku ostrej biegunki rozwija nagłe odwodnienie lub zaburzenia świadomości pacjenta;
  6. – Pomimo rozpoczęcia leczenia biegunki trwa dłużej niż 3 dni;
  7. – Jeśli biegunka występuje okresowo, bez wyraźnego powodu;
  8. – Wystąpienie niepożądanych reakcji na lek przeciw biegunce leczenia wysypki alergiczne skóry (, nudności, bóle brzucha, drażliwość, zaburzenia snu, pojawienie się żółtego zabarwienia skóry lub oczu, ciemny mocz, itp).

Na potrzeby lekarza, aby powiedzieć mu o całej historii choroby, lub prądu chirurgii (w tym leczenie stomatologiczne u dentysty), a także leczenie zrobić.

Share →