Seler

Seler

Rodzaj roślin baldaszkowatych (Apiaceae), rośliny strączkowe. Istnieje około 20 gatunków selera, wspólne w prawie wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Najsłynniejszy Seler, czy kulturowych (Apium graveolens) – roślina dwuletnia wysokości 1 metra.

W pierwszym roku tworzy rozetę liści i korzeni, w drugim roku Roślina kwitnie. Seler – odporne na zimno i woda-kochający rośliny, nasiona kiełkują nawet w temperaturze 3 ° C (optymalna – 15 ° C), kiełki znosi przymrozki do -5 ° C

Seler naciowy pochodzi z dzikich roślin rosnących w Europie i Azji, w rejonie bagnistym. Początkowo był stosowany jako roślina lecznicza i służył również do dekoracji stołu. Dopiero w XVII wieku zaczął jeść.

W Ameryce, seler było na początku XIX wieku. Obecnie jest uprawiana w dwóch odmianach: pedicellate i korzeń.

Najcenniejszym elementem selera – elastyczne chrupiące mięsiste łodygi i korzeni. Nasiona selera są również wykorzystywane do gotowania jako przyprawa. Ponadto, nasiona selera zawierać użyteczną olej, który jest szeroko stosowany w kosmetycznych i farmaceutycznych. Sól Seler przygotowany z korzeni selera.

Seler sól – bogate źródło organicznego sodu, zwiększa przyswajalność składników odżywczych.

Przydatne właściwości selera

Seler jest w stanie spowolnić proces starzenia, jak również unikalny zestaw nie zawiera białka, witaminy, minerały i kwasy zapewnia stabilność komórek ciała. Seler ma działanie uspokajające – zielony seler jest stosowany w leczeniu chorób układu nerwowego wynikające z przepracowania. Olejek z korzeni i łodygi selera, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Seler to menu z cukrzycą.

Poprawia metabolizm soli w wodzie, dlatego jest szczególnie polecany dla osób starszych.

Kumaryna, która jest bogata w seler, pomaga migreny.

Seler jest przydatna dla osób cierpiących na artretyzm, reumatyzm i podagrę. Jego właściwości przeciwzapalne, pomaga zmniejszyć obrzęk i ból w okolicy stawów. Seler zawiera substancje moczopędne pomaga usunąć kryształy kwasu moczowego, które tworzą wokół stawów.

Seler naciowy normalizuje przemianę materii i korzystne dla diabetyków.

Seler ma antyalergiczne, przeciwzapalne, antyseptyczne właściwości leczące rany. Środki przeczyszczające znane właściwości selera i jego zdolności do poprawy ogólnego brzmienia ciała i zwiększenia wydajności fizycznej i psychicznej.

Regularne spożywanie soku z selera oczyszcza krew i pomaga pozbyć się wielu chorób skóry (dla większej wydajności zaleca się wymieszać sok z pokrzywy i mniszka lekarskiego soku selera). Jeśli założymy, świeży zielony seler przez maszynkę do mięsa i wymieszać w równych proporcjach z roztopionym masłem. masz narzędzia, które może uleczyć wszystkie rany, rany, oparzenia i stany zapalne.

Nasiona selera pomóc wyeliminować kwasu moczowego. Tak więc, seler jest użyteczna dla ludzi cierpiących na choroby pęcherza, zapalenie pęcherza moczowego, w przypadku problemów z wątrobą itd Nasiona selera również pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych u kobiet.

Przetwory z selera są używane do regulacji aktywności wątroby i nerek, wzmocnienie funkcji seksualnych. Są one również wykorzystywane jako środki nasenne, środki przeciwbólowe, środki gojenia się ran, przeciw otyłości, w zapobieganiu miażdżycy, normalizacji metabolizmu, takich jak alergia. Sok seler jest stosowany do leczenia kamicy moczowej, choroby żołądkowo-jelitowe, jako środek na alergie, skazy, pokrzywka.

Niebezpieczne właściwości selera

Przeciwwskazania – Ciąża. Nasiona selera zawierają substancje, które powodują obkurczania, a zatem może prowadzić do poronienia u kobiet w ciąży.

Nie zaleca się korzystania z selera dla osób cierpiących z powodu choroby wrzodowej lub zapalenie błony śluzowej żołądka. i mające nadkwaśność żołądka, w tym soku roślinnego ma stymulujący wpływ na przewód pokarmowy. Nie jest konieczne stosowanie seler i żylaki, zakrzepowe zapalenie żył i laktację.

Share →