Struktura i działanie na skórę

Struktura i działanie na skórę

Funkcje skórę. Skóra jest jednym z największych narządów w organizmie ludzkim, jego masa dorosłej do 5 kg, a obszar 1,5-2 m2. Nie jest to zaskakujące, ponieważ jest powłoką, która oddziela się prawie całą ludzkiego ciała od środowiska zewnętrznego. Skóra chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami na skutek penetracji różnych substancji i mikroorganizmów, przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Z tajnych gruczołów potowych skóry emituje wody i niektórych produktów przemiany materii.

Skóra i pracuje jako organu zmysłowego. Zmysł dotyku, ciśnienia, wibracje, ból masz w wyniku podrażnienia odpowiednich neuronów, zakończenia nerwowe są obecne w skórze. Dzięki Termoretseptornim neurony skóry postrzegasz zmiany temperatury otoczenia.

Skóra odgrywa ważną rolę w termoregulacji: przezeń występuje prawie 82% całego ciała ciepła.

Zajezdnia skóry i przechowywanie substancji rezerwowych. Jego rozległa sieć naczyń krwionośnych, które może pomieścić do 1 litr krwi, w podskórnej tkanki tłuszczowej gromadzi się tłuszcz. Rolę w metabolizmie skóry jest wyjątkowa: tylko w komórkach pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego jest syntetyzowana witamina D. Jakie cechy struktury nadaje skórze zdolność do wykonywania wszystkich tych funkcji?

Struktura skórę

Struktura skórę. Skóra składa się z trzech warstw tkanki: zewnętrzna warstwa naskórka, skóry właściwej znajduje się pod, głęboka warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej. Naskórek jest rodzaj tkanki nabłonkowej. Zewnętrzną warstwę naskórka martwe komórki martwe. Oni ciągle oddzielane: co minutę stracić około 50 tys Te napalone wagi..

Jednakże, grubość naskórka nie jest zmniejszona.

Górną warstwę naskórka jest stale aktualizowana przez dolną warstwą komórek, które mają kształt sześcienny i zawsze podzielonych. Część komórek pozostaje w dolnej warstwie i, tworzące górną warstwę. Te komórki tracą zdolność do podziału, coraz bardziej gęste, gromadzić keratynę białka, i, w konsekwencji, grubsze, mertveyut i skórki.

Dolna warstwa naskórka co raz nowe komórki wyprodukowane. Więc przez 10-30 dni to pełna aktualizacja. Typowo, grubość naskórka 0,03-1,5 mm.

Ale w częściach ciała, które doświadczają silnego tarcia (dłonie, stopy), to jest kilka razy grubsze.

Skóra właściwa. Zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, która tworzy skóry właściwej zawiera kolagen i włókna sprężyste. Dzięki nim skóra elastyczna i łatwo rozciągnąć: wyciągnij go z tyłu ręce i zwolnić natychmiast wraca do stanu pierwotnego.

Grubość skóry właściwej Grube to 0,5-5 mm na plecach, ramionach, biodrach. Skóry właściwej do naskórka oferuje różnorodne, brodawek, które podniesienia naskórek, tworząc grzbiety i rowki. Zrozumieć, że każdy jest inny. W skórze właściwej znajdujących krwi i układu chłonnego kapilary, włókna mięśniowe i nerwowe, zakończenia nerwowe, komórki pigmentowe, gruczoły potowe i łojowe, mieszki włosowe. Rak skóry jest gruczoły ductless wydzielające tajemnice do powierzchni skóry. Gruczoły potowe wygląda średnicy rury 0,3-0,4 mm, skręcone w piłkę. Jeden koniec jest połączony z czasem w naskórku.

U ludzi, w odróżnieniu od innych ssaków, gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, ale większość z nich na dłoniach, podeszwach, pod pachami. Sekretem jest gruczoły potowe potowe, które są tworzone z płynu. Zawiera 98% wody, reszta rozpuszczone sole, mocznik i inne produkty metaboliczne.

Struktura gwoździa

W odróżnieniu od potu, rozgałęzione gruczoły łojowe i ich kanały otwarte do mieszka włosowego. Większość gruczołów łojowych znajdujących się głowy, twarzy i górnej części pleców. ich sekret zawiera substancje tłuszczu jak. Dzielą się one na włosy i na powierzchni skóry i łagodzą jej.

Wodoodporna warstwa utworzona przez te substancje, chroni skórę przed kurzem i mikroorganizmami i zapobiega jej wysuszeniu. W ciągu dnia, gdy gruczoły łojowe wydzielają około 20 gram wydzieliny.

Tkanki podskórnej Dolna warstwa skóry utworzona z tkanki tłuszczowej grubości 3-10 mm. Tkanka podskórna działa jako amortyzator wstrząsów mechanicznych, który amortyzuje uderzenie na powierzchnię ciała. Nic dziwnego, że gruba warstwa tkanki znajduje się na pośladkach i podeszwach momencie ich doświadcza dużą presję.

Tkanka tłuszczowa jest dobrym izolatorem, więc szczupła zwykle zamrozić ponad tolstyachki.

Pochodzące naskórka wykonać dodatkowe funkcje ochronne, mają włosy i paznokcie. Włosów obejmują zasadniczo całą powierzchnię skóry poza dłońmi, podeszwy i boczne powierzchnie palców. Człowieka o średniej głowie rośnie około 100 tysięcy złotych.

Włosy i choć 75-100 osób dziennie tracą ich liczba jest zwykle przywrócony.

W wątku odróżnić pręt wystający z powierzchni skóry i korzeń jest usytuowany w skórze. Korzeń znajduje się w mieszku włosowym i kończy zagęszczające mieszków włosowych. Podstawa pęcherzyka jest podłączony do mięśni gładkich w zmniejszaniu suszarki do wzrostów. Cebulka włosa składa się z komórek nabłonkowych, które dzielą, dzięki czemu włosy rosną. Wybierasz się do powierzchni skóry, komórki te są wypełnione keratyną i grubsze.

Przez miesiąc włosy rosną około 1 cm. Komórki zdolność mieszków włosowych podzielić na 2-4 lat, a następnie wzrost włosów ustaje i spada. Po pewnym czasie żarówka włosów może przywrócić swoją działalność. Kolor włosów spowodowane przez ilość melaniny pigmentu zawartego w zewnętrznej warstwie.

Z wiekiem, syntezę melaniny jest zmniejszona i włosów zmienia się na szaro.

Gwóźdź Ta ścisła napalone płyty, które leży na łóżku paznokci. Łóżko poprzecznie ograniczone fałdy skóry krotnie paznokci. Nail rośnie przez podzielenie komórek korzenia paznokcia, jak również rośnie włosów.

Tempo wzrostu paznokci wynosi około 0,5 mm na miesiąc na ramionach i 0,15 mm na miesiąc na nogach.

Share →