Struktura ludzkiej kości

Struktura ludzkiej kości

Każde połączenie jest utworzone przez powierzchnie stawowe kości z nasad pokrytych szklistej chrząstki, stawów wnęki zawierającej małą ilość płynu maziowego, torebką stawową i błony maziowej. We wnęce z łąkotki stawu kolanowego są – to chrząstki wzrostu kongruencji (synchronizacja) powierzchni stawowych i są opcjonalne amortyzatory, zmiękczanie drżenie działania.

Główne elementy ludzkiego stawu:

  • chrząstki nasadowe kości tworzących staw
  • chrząstka stawowa
  • torebka stawowa
  • Maziówka
  • jamy stawu
  • Płyn stawów

Powierzchnia stawowa

(Łac.) Facji articulares powierzchni stawowej kości przegubowe pokryte są bezbarwne (mniej włókniste) grubości 0,2-0,5 chrząstki stawowej mm. Stała podpora tarcia gładkie, aby ułatwić ślizganie się powierzchni stawowych i chrząstki zmiękcza powodu właściwości sprężystych uderzenia, działającego jako bufor.

Torebka stawowa

Torebka stawowa (łac Capsula articularis.) Lub torebki stawowej – szczelnie otacza jamę stawu, rośnie w kości współpracujących na skraju ich powierzchni stawowych, uniemożliwia połączenie z różnych urazów zewnętrznych (złamania i uszkodzenia mechaniczne). Pokryte włóknistą zewnętrznej i wewnętrznej błony maziowej. Jest to najbardziej unerwione części wspólnych ćwiczeń wrażliwości na ból. Torebka stawowa składa się z gęstych włókien, które dają mu siłę.

To również tkane z włókien więzadła i ścięgna otaczające mięśnie. Oprócz funkcji ochronnej stawów kapsułka jest tak zaprojektowana, aby zapewnić wystarczające ślizgowe elementy mating kości w stosunku do siebie nawzajem. W tym celu, płyn maziowy wspólny Jama jest wydzielane.

Jamy stawu

Glenoid wnęka – szczelina szczelnie zamkniętą przestrzeń ograniczonego powierzchni błony maziowej i stawowych. W jamie stawu kolanowego są łąkotki.

Tkanek okołostawowych

Tkanki okołostawowe – ta tkanka otaczająca staw natychmiast: mięśnie, ścięgna, więzadła, naczynia krwionośne i nerwy. Są wrażliwe na wszelkie wewnętrzne i zewnętrzne negatywne wpływy, z naruszeniem ich bezpośredniego wpływu na stan stawu. Mięśnie wokół połączenia bezpośredniego ruchu stawu, wzmacniają je na zewnątrz.

Przez międzymięśniowego łącznej warstw tkanki są liczne ścieżki neuronowe, naczyń krwionośnych i limfatycznych, które żerują na stawy.

Elementy złączne

Szczeliny dylatacyjne – mocne, gęste formacje, które wzmacniają połączenie między kośćmi i ograniczają zakres ruchu w stawach. Połączenia są rozmieszczone na zewnętrznej stronie wspólnej kapsułki kilka szczelin (kolano, biodro) umieszczony wewnątrz dla zwiększenia wytrzymałości.

Dopływ krwi do stawu wykonuje się powszechnie anastomozujące (rozgałęzione) wspólna sieć tętnicze utworzona 3-8 tętnice. Unerwienie stawu uczynił go sieć nerwowy utworzony przez słodkie i nerwów rdzeniowych.

Wszystkie elementy przegubowe (oprócz chrząstki szklistej) mają unerwienie, innymi słowy, stwierdzono znaczną liczbę zakończeń nerwowych, co ma w szczególności u pacjenta percepcja może zatem być źródłem bólu.

Klasyfikacja stawów

Zgodnie z obecnym anatomicznej i fizjologicznej klasyfikacji stawów wyróżnia się:

  • od liczby powierzchni stawowych;
  • kształt powierzchni stawowych;
  • przez funkcję.

Od liczby powierzchni stawowych przegubowi klassifitsiruyutsya:

Proste stawów (łac articulatio simplex.) – Posiada dwie powierzchnie stawowe, takie jak międzypaliczkowego stawu kciuka.

Kompleks stawów (łac articulatio composita.) – Ma więcej niż dwie powierzchnie stawowe, takie jak kolanka

Zintegrowane złącze (łac articulatio complexa.) – Zawiera wewnątrz chrząstki łąkotki lub płyty (), wspólne staw na dwie komory, takie jak stawu skroniowo-żuchwowego.

Połączone joint – połączenie kilku izolowanych stawów umieszczone oddzielnie od siebie, na przykład skroniowo-żuchwowym.

W funkcji i formy powierzchni stawowych z klassifitsiruyutsya stawów:

1. jednoosiowe stawy:

– Cylindryczne stawów (łac. Art.cylindrica), takich jak środkowej szczytowo-osiowym

– Zablokuj stawów (łac. Art.ginglymus), na stawach międzypaliczkowych przykładem palców

– Spiralnie stawów, jako rodzaj bloczkowego przykład plecheloktevoy

2. Kliknij dwukrotnie osi stawów:

– Kłykciowy (łac. Art.condylaris), takie jak kolanowy

– Siodło (łac. Art.sellaris), np śródręcznym stawów kciuka I

3. Wspólny wieloosiowe:

– Kulistego kształtu (łac. Art.spheroidea), np stawu barkowego

– Kształcie miseczki, w rodzaju kulisty, na przykład stawu biodrowego

– Mieszkanie (łac. Art.plana), takich jak międzykręgowych stawów.

4. wspólne cylindryczny

Cylindryczne złącze (wspólne obrotowy) – cylindryczna powierzchnia stawowa, którego oś znajduje się w pionowej osi ciała lub równolegle do osi długiej kości i pozwala przegubowych ruch wokół osi (pionowej) – obrót (łac Rotatio.).

5. wspólne bloczkowy

Ginglymoid joint – powierzchni stawowej płaszczyzny leżącej z przodu cylindra znajduje się prostopadle do dłuższej osi przegubowych kości.

6. wspólne eliptyczna

Elipsoidy wspólne – wspólne powierzchnie mają kształt segmentów elipsy (jeden wypukły i wklęsły), z drugiej, która zapewnia przepływ o dwóch wzajemnie prostopadłych osi.

7. Condylar wspólne

Kłykciowy wspólne – ma wypukłą głową stawową, wystającą krawędź (kłykcia), podobne kształtem do elipsy. Scion odpowiadające wgłębienie w drugiej części kości powierzchni stawowej, chociaż powierzchnia może znacznie różnić się od siebie. Kłykciowy stawów może być uznane za formę przejściowym od stawu zawiasów w kształcie elipsy.

8. siodło wspólne

Kształcie siodła joint – utworzony przez dwa siodło wspólnych powierzchniach sit „w górę” od siebie, z których jeden przesuwa się w górę i w dół drugiej, umożliwiając ruch w dwóch wzajemnie prostopadłych osi.

Wspólne 9. Piłka

Przegub – jedna z powierzchni stawowych reprezentowanych przez wypukłą kulistą główką i drugiej, odpowiednio wklęsły Glenoid ustnej. Teoretycznie rodzaj ruchu stawu może być ustawiony wokół osi zasadniczo wartości tylko trzy. Przegub kulowy z najwolniejszych wszystkich stawach.

10. wspólne mieszkanie

Mieszkanie wspólnego – są niemal płaska powierzchnia stawowa (powierzchnia kuli, z bardzo dużym promieniu), więc możliwe jest, że ruch wokół wszystkich trzech osi, ale zakres ruchu ze względu na niewielkie różnice nieistotne obszary powierzchni stawowych.

11. Ścisła wspólne

Szczelne połączenie (amphiarthrosis) – reprezentują wspólną grupę z różnych form powierzchni stawowych z napiętą kapsułki i bardzo silnego dodatkowego urządzenia podłączonego ściśle przylegające powierzchnie stawowe poważnie ograniczyć zakres ruchu w postaci stawu. Tight stawy wygładzić i zmiękczyć stłuczki wstrząsnąć między kośćmi.

12. Choroby stawów

Nadmierna ruchomość stawów – zwiększenie ruchomości stawów; rozciąganie więzadeł stawowych, umożliwiając wspólne, aby ruch trójwymiarowy poza jego cech anatomicznych. W rezultacie elementy powierzchniach stycznych chrząstki może emitować kliknięć. Takie więzadła stawowe wynika z rozszerzalność zmiany strukturalne kolagenu, który jest mniej wytrzymałe i bardziej elastyczna i posiada zdolność do częściowej deformacji.

Czynnik ten jest dziedziczna pochodzenie, ale mechanizm tego łącznej niższości jest nadal nieznany.

Nadmierna to głównie kobiety i młodzież. Genetycznie uwarunkowaną nadmierna powoduje zmiany w wielu tkankach. Przed stawów, ale także innych narządów, które zawierają wiele zmian kolagenu.

Na przykład, osoby takie mają skóra jest cienka, rozciąganie i wrażliwe, łatwo rozciągnąć pojawiają się znaki, i wydaje się, nawet u bardzo młodych dziewcząt i nigdy nie rodziła. Gdy obserwuje się nadmierna ruchomość stawów niewydolność naczyń ponieważ ich ściany są również składa się z kolagenu. Jeśli jest rozszerzalna, naczynia krwionośne pod presją bardzo szybko wyciągnął.

Dlatego takie osoby jest wczesne żylaki (25 lub nawet 20 lat).

Ludzie z nadmiernej nie jest zalecane, aby wybrać zadanie, gdzie trzeba dużo czasu, aby być w tym samym miejscu (zwłaszcza nauczycieli, kupców, lekarzy, fryzjerów, którzy stoją na kilka godzin). Ludzie w tych zawodach jest bardzo wysokie ryzyko żylaki i choroby zwyrodnieniowej stawów, oraz w obecności ryzyka nadmiernej prawie sto procent. Ponadto, trzeba być ostrożnym, gry sportowe – nie spowodować dalszego połączenia hiperprzeprostna.

Share →