Świąteczne sałatki 2015

Świąteczne sałatki 2015

Bez świątecznych sałatek – Olivier. mimoza i śledź pod futrem Po pierwsze, obecnie nie wyobrażam sobie tabelę sylwestrową. Jednak ograniczony do tradycyjnego zbioru sałatek nie jest wymagane. Po tych wszystkich, istnieje wiele przepisów na Boże Narodzenie. Na przykład, sałatki doskonałą noworoczne – Sałatka z mięsem kraba lub Sałatka ryżowa z małżami – że mogą odwoływać się do tych, którzy się do figury.

Bardzo popularny w czasie wakacji sałatki z drobiu: indyka, kurczaka, a nawet kaczki doskonale z delikatnej sałacie – Odwraca się i obfite, a nie obciążeniem dla żołądka.

W zasadzie każda sałatka – Jest to świetna okazja, aby pokazać wyobraźnię i pomysłowość, ponieważ wszystko zależy od tego, jak dobrze połączenie smaków, faktur i temperaturach nawet można wybrać (np mięso sałatka może być ciepły i warzywa – zimna).

Przetarg mięso indyka i kurczaka dobrze komponuje się z gotowanymi ziemniakami i marchewką, grzyby, a także z zielonej sałaty, orzechy, suszone owoce i surowe – pomarańcze, jabłka, ananasy, suszone morele, śliwki.

Mięso praktycznie każdy Sałatka noworoczny może zastąpić kalmary mięso. Smak sałatki będzie bardziej miękka, ale istota pozostaje taka sama. Punkt – gotować to kalmary tak, że on nie chciał gumy. Faktycznie, po prostu ugotować, a niektórzy nie.

Po prostu trzeba być obniżony do 10 minut w gorącej wodzie (około 80 stopni), i wszystko.

Generalnie owoce morza może prawie każdy świąteczną sałatkę: smak im, co do zasady, bardzo delikatny (ale jednak bardzo wyraziste), i wyglądają jasne, atrakcyjne. Punkt – nie zabijaj ich delikatny smak i nie przesadzaj w małże gotowania smażenia. krewetki. przegrzebki i inne zwierzęta morskie powinny być poddane obróbce cieplnej kilka sekund, w przeciwnym razie tracą smak i czułości notorycznie i świeżości. Jednak niektóre owoce morza, takie jak małże i krewetki w naszych sklepach sprzedawane są już ugotowane raz, ale nic nie można zrobić.

Bardzo elegancki wygląd Nowe sałatki z zieloną sałatą. Ponadto są one połączone z prawie nic. Oto tylko gotować je z wyprzedzeniem nie będzie działać: liście kuleje, i tracą objętość i kolor. Aby opóźnić moment utraty «prezentacja» i zapisać w wiele witamin, sałata lepiej nie ciąć nożem i łzy rękami. I kolejna zasada: liście sałaty powinno być suche – inaczej sos sałatkowy są po prostu wyczerpana.

Jeśli nie masz specjalnego urządzenia do suszenia sałaty, po umyciu, potrząśnij je i miejsce na czystym, suchym ręcznikiem – 15 minut później będą całkowicie gotowa do użycia.

Wypełniać Nowe sałatki Świeże warzywa i zielone liście sałaty trzeba tuż przed podaniem. Ale sałatki gotowane warzywa lepiej wypełnić kilka godzin przed dostawą – napełnić czas zanurzenia w.

Share →