Szkarlatyna

Szkarlatyna

Scarlat i (Ital. Scarlattina, od późnego scarlatum — jasny czerwony), ostra choroba zakaźna, głównie u dzieci objawia się gorączką, bólem gardła i wysypka. Pierwszy kliniczny opis S. dał w 17 wieku. T. Sydenham. który jest właścicielem nazwy choroby. Patogenem S. — betagemoliticheskih paciorkowce grupy "А"Która tworzy toksyny. Źródło zakażenia — chorych i bacillicarriers. Zakażenie następuje głównie przez rozpylonych, rzadko — przez rzeczy pacjenta.

Najczęściej dotyka dzieci w wieku 6 lat—7 lat. Zachorowalność wzrasta podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Były okresowe aktualizacje choroby co 4—6 lat.

Po przejściu S. rozwija silną odporność (powtarzające się przypadki zdarzają się w 1.5—4% przypadków), które mogą być określone przez reakcję skóry na toksyny (Dick) reakcji.

Okres inkubacji trwa średnio C. 2—7 d. Ostry początek choroby: szybki wzrost temperatury, złe samopoczucie, wymioty i ból gardła — charakteryzuje się jasne zaczerwienienie gardła, niekiedy powstawanie płytki nazębnej na migdałków. Verhnesheyny węzły chłonne puchną, stają się bolesne. W pierwszym, przynajmniej drugi dzień choroby na skórze całego ciała, pojawia się jasny różowy lub czerwony wysypka punctulate. Język pierwszym pokrył biały szaro-filmu, a 4—5th d Choroba jest całkowicie usunięte, to staje się jasne (czerwony, ziarniste"Język malinowy").

Choroba trwa 3—6 d. Po zniknięciu wysypki zauważyć krupnoplastinchatoe obierania. Należy rozróżnić między łagodną, ​​umiarkowaną i ciężką form S. ostry mogą być toksyczne, z ciężkimi objawami toksycznego uszkodzenia układu nerwowego i układu krążenia; septycznego, znamienna tym, ciężkiego zapalenia gardła i tendencję do ropne ogniska; toksyczne-septyczne, podczas łączenia ich objawy. Zdominowany przez łagodną formę choroby; powikłaniami (ropne szyjnych węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok jam nosa, stawów, choroby serca, zapalenie nerek, sepsa), znamienny tym, głównie przez jego poważne postaci bardzo rzadko.

Śmiertelność w nowoczesnym leczeniu zmniejszyła się do dziesiątych i setnych procent. Często nie jest najlżejszy (skasowany) Forma C, w którym wiele oznak choroby są nieobecne.

Leczenie: antybiotyki; w postaci toksycznych — antytoksycznym szkarłat surowicy; powikłania terapii. Pacjent podlega izolacji przez okres nie krótszy niż 10 d w ciężkich postaciach choroby, jak również niekorzystnych warunków życia dzieci hospitalizowanych. Wizyta w przedszkolu i pierwszych dwóch lat nauki jest dozwolona po 12 d po upływie izolacji.

Dla zdrowych niemowląt narażonych na chorym S. siedzibę kwarantanny 7 d. W pokoju, w którym pacjent systematycznie bieżącej dezynfekcji.

Share →