Torbiel ciałka żółtego jajnika w planowaniu i ciąży

Torbiel ciałka żółtego jajnika w planowaniu i ciąży

Wiele kobiet zaczynają panikować, jeśli podczas badania USG, lekarz odkrywa, że ​​mają kość ciałka żółtego. Jeśli chodzi o to, jak kobiety w ciąży, dziecko już czeka, a kobiety wciąż planuje się ciążę. Ale naprawdę niebezpieczne Torbiel ciałka żółtego w ciąży i planowania?

Może to mieć negatywny wpływ na tworzenie się ciąży? Niech nas wszystkich w porządku.

Co to jest ciałko żółte jajnika?

Ciałko żółte jajnika — Organ specjalne tymczasowe hormonalnego, które normalnie występuje u kobiet w jajniku każdy cykl menstruacyjny w miejscu pękniętego pęcherzyka. Po owulacji — uwolnienie komórki jajowej z pękniętego pęcherzyka — komórki aktywnie dzieląc ściany i wypełnione żółtej substancji o nazwie «luteina», Ta substancja i dał nazwę żółtego ciała.

Główną funkcją ciałka żółtego jest opracowanie progesteronu — hormon, który wspiera rozwój ciąży. Jeśli nastąpiło poczęcie, a jajko jest wszczepiony w endometrium, ciałko żółte rozwija i produkuje więcej progesteronu. Jeśli zapłodnienie nie było, to ciałko żółte umiera, a na jego miejsce nie jest blizna (tzw biały korpus).

W nowej sytuacji cykl menstruacyjny jest powtarzany.

U szczytu swojego rozwoju, ciałko żółte osiągnie 3 cm średnicy. Jeśli jest większa niż 4 cm, to znaczy, że nie pojawiają się w ciągu torbieli. Zazwyczaj wielkość torbieli mniejszej niż 7 cm, a najbardziej w ciałko żółte produkuje progesteron.

Większy rozmiar torbieli pokazuje, że ciałko żółte nie jest już w pełni wykonywać swoje funkcje.

Dlaczego powstają luteina torbieli?

Mechanizm powstawania torbieli ciałka żółtego jest to, że po owulacji komórki mieszków włosowych nie rosną i nie wypełnić luteiny. W tym przypadku, ściany pęcherzykowego rozciągających i napełniania płyn surowiczy. Dokładna przyczyna torbieli ciałka żółtego nie są znane. Najbardziej prawdopodobne czynniki, które muszą przed ich pojawieniem się:

 • łamanie krwi i przepływ limfy w ciałko żółte;
 • chorób zapalnych narządów miednicy;
 • zaburzenia równowagi hormonalnej;
 • poważny stres;
 • podawanie leków do stymulacji jajników w niepłodności;
 • podawanie leków do antykoncepcji;
 • diety niezdrowe;
 • aborcji.

Lutealnej torbiele powstać wyłącznie w dwufazowym cykl menstruacyjny i więcej — tylko stymulacja jajników. Często znajdują się one w momencie wystąpienia ciąży mnogiej. Należy zauważyć, że cyst corpus luteum nie ozlokachestvlyayutsya.

Objawy torbieli ciałka żółtego

Objawy wyrażone ich wygląd nie zawsze jest — w rzadkich przypadkach kobiety pojawiają się:

 • ból podczas stosunku i wysiłku;
 • ciężar w jamie brzusznej (z ręcznie);
 • wskaźnik awaryjności cyklu miesiączkowego (nie w ciąży).

W większości przypadków te masy stopniowo zmniejszone i znikają pod koniec ciąży, w nieciężarne — 2-3 cyklach. Ból w torbiel ciałka żółtego go wraz z jego spadkiem.

Jednakże, w niektórych przypadkach, luteina torbiele powodować poważne komplikacje. Należą do nich:

 • Naruszenie integralności ścian pęcherzyka — pęknięcie torbieli ciałka żółtego (W tym przypadku zawartość wylewa się do jamy brzusznej);
 • Nogi skrętne, co powoduje martwicę tkanek otaczających;
 • krwawienie wewnętrzne (krwotok z pęknięciem torbieli jajnika).

To może towarzyszyć silny ból w jamie brzusznej, nudności, zawroty głowy, ogólne osłabienie. Torbiele skręcanie ramienia może pęknąć, powodując krwawienie doprowadzić do opracowania procesów zakaźnych i zapalnych, w miednicy, zapalenie otrzewnej, etc. Ponadto, gdy jest to możliwe legs skrętne nekroza i zapalenie otaczającej tkanki jajnika.

W takich przypadkach, chirurgii urazowej, ponieważ opóźnienie może być śmiertelne. Gdy krwawienie w obrębie jamy brzusznej, w zależności od stopnia utraty krwi i statusu kobiet może zarówno leczenia zachowawcze i chirurgiczne.

Diagnostyki i leczenia torbieli ciałka żółtego

Ciałko żółte torbiel jest zwykle wykrywane podczas rutynowego USG jako losowej ustalenia. W ciążą również na wykrycie torbieli podczas laparoskopii. Często cyst corpus luteum trudno jest odróżnić od innych nowotworów jajnika, tak, aby potwierdzić diagnozę stosować kolor Dopplera, co wskazuje na brak nowotworu w naczyniach krwionośnych.

Jeśli w ciągu kilku miesięcy torbiel nie przeszedł odwrotną rozwoju, a pacjent czuje się gorzej, poza ciąży przepisać doustne środki antykoncepcyjne, przyspieszyć proces resorpcji nowotworów.

Powszechnie stosowane:

 • balneoterapii i błota;
 • fizjoterapia (magnetyczne i laserowe leczenie, fonoforeza).

W skrajnych przypadkach, interwencja chirurgiczna — Torbiel usunięte w ciągu zdrowej tkanki laparoskopowej (rzadko — używając zagłębiony punkt).

Jak torbiel ciałka żółtego wpływa na ciążę?

W większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla dziecka i matki, ale jak już powiedziałem, może czasami wystąpić powikłania wymagające interwencji chirurgicznej.

Ponadto, jeżeli cyst jest duża, możliwe jest zmniejszenie poziomu hormonów niezbędnych dla rozwoju ciąży (zwłaszcza progesteronu). Dlatego w ciąży dodatkowo przepisać leki, progesteron, aż do utworzenia łożyska (16-20 tygodni ciąży).

W przypadku problemów awaryjnych ciąży traktować jedynie chirurgicznie. W większości przypadków, w takiej sytuacji z odpowiednim czasie leczenia, rokowanie dla matki i dziecka z dziećmi.

Share →