Trzustka mści nas za nasze błędy

Trzustka mści nas za nasze błędy

Kim ona jest?

O niej wiedzieć, starożytni Grecy i nazwał ją «trzustka», Trzustka wydziela sok trzustkowy – że wszystkie niezbędne enzymy, które pomagają trawić białka, tłuszcze i węglowodany w jelitach. A drugi jest jego obowiązkiem – produkcji hormonów, powiedzmy, znane wszystkim insuliny: reguluje poziom glukozy we krwi.

Jeśli zatkany raka przewodów, takich jak kamienie żółciowe, enzymy nie może się wydostać «na zewnątrz»Pozostając w trzustce i zniszczyć komórki. Jest to stan zapalny – zapalenie trzustki. Może być ostry lub przewlekły.

Dlaczego zapalenie trzustki

Po pierwsze, że mści się na nas za nasze błędy. Pierwsze miejsce w rankingu «prowokatorzy» podziel choroby alkoholowej i kamieni żółciowych: to jest więcej niż 70% przypadków. Przy okazji, ostre zapalenie trzustki może nagle zacząć się bez picia człowiek, choćby «podniósł»,

W ogóle, zdaniem ekspertów, przyczyny choroby więcej niż sto. Najczęściej:

 niektóre leki (leki moczopędne, sulfonamidy, i tak dalej. d.);

 zakażenia wirusowe (hepatitis B, C);

 choroby metaboliczne;

 otyłość;

 robaki;

 Uraz brzucha.

Dlaczego jest to niebezpieczne?

Ostre zapalenie trzustki może być reprezentowana jako graficzny footage horroru. Enzymy «topiony» Komórki trzustki, a jeśli proces jest bardzo aktywne, rozwój ostrej układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, niewydolność nerek… Oczywiście, że lekarze robią wszystko, aby uratować pacjenta, ale nawet wtedy, gdy wydaje się, że niebezpieczeństwo ciągu, może to być nowe poważne zagrożenie. Na gruzach niedawnej bitwy jest zakażenie, które jest obarczona skutkiem śmiertelnym.

Przewlekłe zapalenie trzustki nie jest agresywne, ale w przeciwieństwie do ostrych, prowadzi do nieodwracalnych zmian w trzustce. Ofiar śmiertelnych «praca» komórki są zastępowane przez komórki tkanki łącznej, które nie produkują enzymy trawienne i hormony. Śledztwo – choroba jelit, rozwój cukrzycy. Czasami powoduje przewlekłe zapalenie trzustki i raka trzustki.

Witaj, «Szybko»?

Nieznośny ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka, serce bije często często – to są główne objawy ostrego zapalenia trzustki. W tej sytuacji

 natychmiast wezwać «Wkrótce»!

 odmawia jedzenia i picia: drażni trzustkę i stymuluje produkcję enzymów.

 podjąć środki przeciwbólowe i inne leki przed przybyciem lekarza;

 Aby złagodzić ból, to lepiej, żeby usiąść, lekko zgięte, a dołączyć do lewej strony brzucha, tuż pod żebrami, termofor, worek z lodem. Ten dom nie jest? Użyj pakiet mrożonek.

Biedne, biedne kroniki

W przewlekłym zapaleniu trzustki – inna osoba. Nie są tzw bolesna forma, jej głównym objawem – Ból w lewym lub prawym górnym kwadrancie, w tylnym obszarze. Są znacznie gorsze po alkohol, tłuste i pikantne żywności. Choroby biegunkowe – Często jest to biegunka, niestrawione jedzenie w kale, wzdęcia.

Jednak nie jest bezobjawowa postać przewlekłego zapalenia trzustki, długo wystarczająco dużo osób nie zdaje sobie sprawy o chorobie.

W szpitalu iw domu

Sposób leczenia zapalenia trzustki? Ostre zapalenie trzustki – Tylko w szpitalu z «gorący» Wymagany jest również dopasowanie przewlekłej hospitalizacji.

– Aby skutecznie leczyć zapalenie trzustki, musimy jasno zrozumieć, co się dzieje, – skomentował gastroenterolog Ludmiła Zharkova, – z powrotem do szpitala natychmiast przeprowadza inspekcję awaryjnego (rentgenowskie, USG, itd.) i zrobić niezbędne badania. W łagodnym do umiarkowanego nasilenia ostrego zapalenia trzustki należy najpierw usunąć skurcze i ból oraz hamuje wytwarzanie enzymów trzustkowych, a także zmniejszyć zatrucie i zapobiec odwodnieniu – źle umieścić kroplomierza z solą fizjologiczną, glukoza. Dwa lub trzy dni – absolutnie nie jedzenie, ale trzeba pić dużo płynów – alkalicznej wody mineralnej bez gazu.

Lekarz może przepisać antybiotyki.

Jednak istnieją różne sytuacje, na przykład, ostre zapalenie trzustki może powodować problemy z oddychaniem, niedotlenienie. Więc trzeba się dopływ tlenu przez maskę, a czasem intensywnego leczenia opieki, a to jest możliwe tylko w szpitalu. Grób powikłaniem – niewydolność nerek, i pacjent musi dializy.

Niektóre postacie ostrego zapalenia trzustki wymaga natychmiastowej operacji.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki jest zwykle zachowawcze: lekarz przepisze leki, do bólu, enzymów, gdy trzustka produkuje kilka z nich. A czasami wymaga insuliny do regulowania poziomu glukozy we krwi. A co najważniejsze, – dieta, to ona ratuje od nawrotów.

Jak jeść na zapalenie trzustki?

Produkty mleczne, omlety białkowe, chude mięso, drób, ryby, produkty pełnoziarniste – płatki owsiane, kasza gryczana, ryż, warzywa, gotowane i pieczone w obskurnym (ziemniaki, kalafior, marchew, cukinia, dynia, buraki, zielony groszek), owoce i jagody – pureed surowe lub pieczone.

Orzechy, grzyby, fasola, silne buliony, tłuszczowe, pikantne dania kwaśnego, kiełbasy, parówki, kiełbaski, podrobów, wędlin, jaj, tłuste ryby, cytrusy, jagody i owoce kwaśne, brązowy chleb, proso, świeże wypieki, ciasta , ciastka, czekolady, lodów, alkoholu, napar kawy, napojów gazowanych.

Przy okazji

Pacjenci wymagają znacznie ograniczyć stosowanie soli. Lepiej – gotować dla pary. Masło lub olej roślinny można dodawać tylko w gotowej potrawy: tłuszcze, poddane obróbce cieplnej, szkodliwy dla trzustki.

Share →