Wszystkie ostrego zapalenia trzustki i jej leczenia

Wszystkie ostrego zapalenia trzustki i jej leczenia

Ostre zapalenie trzustki: przyczyny, objawy przedmiotowe i podmiotowe, diagnostyka, leczenie

Ostre zapalenie trzustki – jest ostrą chorobą zapalną trzustki, spowodowane przez aktywację enzymów trawiennych wytworzonych przez trzustkę. Zazwyczaj, ostre zapalenie trzustki rozwija się u osób z chorobą układu przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego (dróg żółciowych, kamienie żółciowe) i nadużywania alkoholu. Główne objawy ostrego zapalenia trzustki są: silny ból w górnej części brzucha, nudności i wymioty.

Diagnozy ostrego zapalenia trzustki jest oparty na określaniu poziomu enzymów trzustkowych enzymów (amylazy i lipazy) we krwi. Zachowawcze leczenie ostrego zapalenia trzustki i jest zgodny z dietą, oczyszcza krew enzymów trzustkowych i leczenie objawowe. W przypadku stopniowego pogorszenia działania mogą być przeprowadzone w celu usunięcia martwiczej tkanki trzustki.

Jak to ostre zapalenie trzustki?

Trzustki – organ, który znajduje się w jamie brzusznej za żołądka i dwunastnicy. Trzustka posiada wiele funkcji, z których najważniejszą jest produkcja enzymów biorących udział w trawieniu pokarmu, jak również produkcję hormonów biorących udział w metabolizmie (insulina, glukagon, i inne). Enzymy trawienne produkowane przez trzustkę, który może rozkładają białka, tłuszcze i węglowodany , Aby uniknąć poczucia trawienie enzymów trzustkowych, nie jest to mechanizm obronny.

Enzymy trzustkowe są wytwarzane w postaci nieaktywnej, a jedynie wprowadzenie jelita pod działaniem żółci aktywnym. W niektórych chorób dróg żółciowych (na przykład, pęcherzyka żółciowego dyskineza) należą do dróg żółciowych i trzustki, włączyć go przed wydaniem enzymów w jelitach. Aktywne enzymy zaczynają „przetrawić” tkanki trzustki, powodując stan zapalny i narządów rozwoju ostrego zapalenia trzustki. Inną przyczyną ostrego zapalenia trzustki może być blokada wydalniczego kanał z kamieni żółciowych trzustki.

Rzadziej ostre zapalenie trzustki z wyników przenikanie do zakażenia trzustki.

Najczęściej występuje ostre zapalenie trzustki po ciężkich obżarstwa i nadużywania alkoholu (np, święta). Szczegółowy przypadku aktywacji enzymów trawiennych wywołane wpływem alkoholu, na tle zwiększonej produkcji enzymów przez trzustkę, który próbuje strawić dużych ilości żywności.

Jak niebezpieczne ostre zapalenie trzustki?

Ostre zapalenie trzustki jest bardzo niebezpieczna choroba, w przypadku braku odpowiedniej obróbce często prowadzi do śmierci pacjenta. Enzymy trzustkowe aktywny cleave każdej tkance organizmu ludzkiego. Tak więc, gdy erozja enzymów trzustkowych ściany naczynia dostają się do krwiobiegu i są przewożone do wszystkich narządów, ich nieodwracalne uszkodzenie wniesienia.

Ostre zapalenie trzustki może prowadzić do rozwoju ostrej niewydolności oddechowej, niewydolności serca lub nerek.

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia trzustki?

Istnieje wiele przyczyn ostrego zapalenia trzustki, ale mechanizm ich szkodliwe działanie na trzustkę słabo poznane. Głównymi przyczynami ostrego zapalenia trzustki są:

 • Choroby dróg żółciowych: kamienie żółciowe, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. dyskinezy (naruszenie czynności skurczowej), raka pęcherzyka żółciowego, pęcherzyka żółciowego i innych.
 • Spożycie alkoholu w dużej ilości
 • Urazy trzustki
 • Rak trzustki bezkanałowej
 • Przyjmujących niektóre leki (np, azatiopryna, furosemid, etc.).

Objawy i oznaki ostrego zapalenia trzustki

Atak ostrego zapalenia trzustki, zwykle rozwija się nagle, po spożyciu lub alkoholu. Główne objawy ostrego zapalenia trzustki należą:

 • Ból brzucha – pojawia się w górnej części jamy brzusznej i daje z powrotem. Zwykle ból jest intensywny, wzrosła o kaszel, kichanie, głębokie oddechy. Często ból w postaci ostrego zapalenia trzustki jest opryszczka.
 • Nudności. wymioty
 • Wzrost temperatury ciała do 37-38 ° C, rozwija się w ciągu kilku godzin od wystąpienia bólu
 • Szok – gwałtowny spadek ciśnienia krwi, kołatanie serca, zawroty głowy. Rozwija się w ciężką chorobę.
 • Kiedy widzisz powyższe objawy, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ każde opóźnienie może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci pacjenta.

Ostre zapalenie trzustki w ciąży

Podstawową przyczyną ostrego zapalenia trzustki w czasie ciąży jest kamica żółciowa. Ponadto atak ostrego zapalenia trzustki u kobiet w ciąży może wywołać niektóre leki (furosemid, azatiopryna, itp), chorób zakaźnych, a także niektóre poprzedzone wątroby i dwunastnicy. Objawy ostrego zapalenia trzustki w ciąży

 • Nudności, nawracające wymioty
 • Ból w górnej części brzucha, rozciągający się do tyłu
 • Osłabienie, spadek ciśnienia krwi

Powyższe objawy mogą wskazywać na dokładność do rozpoznania ostrego zapalenia trzustki, a służą jedynie jako sygnał, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Leczenie ostrego zapalenia trzustki w czasie ciąży odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku innych ludzi (patrz poniżej).

Jakie badania potwierdzają obecność ostrego zapalenia trzustki? Rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki

W przypadku podejrzenia ostrego zapalenia trzustki, konieczne jest Analiza biochemiczna krwi, co objawia się wzrost poziomu we krwi enzymów trzustkowych: amylazy i lipazy. Aby potwierdzić rozpoznanie w niektórych przypadkach uciekają się do laparoskopii diagnostycznej (metoda, która pomaga zbadać organów wewnętrznych za pomocą specjalnego narzędzia – laparoskopii), czy USG jamy brzusznej.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki przeprowadzić w większości przypadków konserwatywne, to jest za pomocą leków. Podstawowe zasady leczenia ostrego zapalenia trzustki: dieta, leczenie bólu, oczyszczania krwi z wymienionych enzymów trzustkowych i leczenia objawowego.

Diety w ostrym zapaleniu trzustki zapewnia spokój umysłu zapalnie trzustki. W ciągu pierwszych 3-6 dni od pojawienia się choroby wykazuje głodu. Pacjent może pić tylko wodę.

Moc jest podawanie pozajelitowe, to znaczy przy użyciu pożywki podawanej dożylnie. 3-6 dni w zależności od nasilenia choroby, niewielka ilość płynu podawanego pożywienia.

Ulga bólu – za pomocą leków (morfina) lub bez narkotycznych środków przeciwbólowych.

Terapia infuzyjna – dożylnie wielu specjalnych płynów, rozcieńczającymi krwi przyczynia się do zmniejszenia stężenia enzymów trzustkowych.

Preparaty niszczą enzymów trzustkowych uwięzionej we krwi (Contrycal, Trasylol, etc.).

Leczenie objawowe – przeciwwymiotne leki o powtarzające się wymioty, leczenie niewydolności serca, zwiększenie stężenia wapnia we krwi, gdy spadnie, i inne.

Antybiotyki są zwykle podawane w celu zapobiegania zakażeniu uszkodzonych organów.

Jeżeli w ciągu 7 dni po rozpoczęciu stanu opieki medycznej nie poprawi, zwykle wymaga zabiegu chirurgicznego – laparotomii (wnikaniu w jamie brzusznej) oraz usuwanie (martwe) martwiczej tkanki trzustki.

Share →