Wyprostowany pięciornik (galangal, Dubrowce)

Wyprostowany pięciornik (galangal, Dubrowce)

Potentilla erecta

Wieloletnia roślina zielna z rodziny różowatych (Rosaceae), z krótkim, nieregularnie zagęszczonej kłącza pokryte licznymi dodatkowymi korzeni. Pędy wyprostowane lub rosnąco, cienkie, do 50 cm w górnej części rozgałęzione. Basal pozostawia rzadko pyatipalchato trójdzielnego, z długimi ogonkami; liście macierzyste są trójlistkowy, siedzące, z dużymi przylistkami. Kwiaty pojedyncze, na długich, cienkich łodygi rozgałęzione, żółte, o średnicy około 1 cm, z podwójnym czterech członach okwiatu, zabezpieczone epicalyx, licznymi pręcikami i słupkami.

Mnogooreshki owoce, które należą do różnych orzechów gładkich lub pomarszczone. Kwitnie od maja do września, owoce dojrzewają w lipcu – wrześniu.

Ukazuje się w europejskiej części Rosji, na Uralu, Syberii Zachodniej i na Kaukazie. Rośnie na skraju lasu, polany i polany w wyblakłych lesie, na łąkach i pastwiskach gruntów, na skraju bagna, wąwozy leśnych.

W medycynie, kłącza Potentilla zawierającą od 14 do 35% flawonoidy, taniny i kwasów organicznych, guma arabska, barwniki, olejki eteryczne.

Żniwa kłącza Potentilla jesienią (sierpień i wrzesień) lub wiosną (marzec – maj). Kopanie z łopatami, a czasem nawet zaorać pługiem, otrząsnąć się z ziemi, oczyszcza się z korzeni, łodyg i liści, przemyć zimną wodą, jeśli to możliwe, i suszy się na otwartym powietrzu, w pomieszczeniach, suszarek i pieców. Umyty kłącza Potentilla po wysuszeniu dokładnie wstrząsnąć pozostałości żelaza sit z gleby.

Można je przechowywać na sześć lat.

Kłącza pięciornik mają ściągające Wiążące wyrażone właściwości. Ich zastosowania jako wywary (głównie) w medycynie ludowej jako środek bakteriobójczy protivoponosnoe i do leczenia chorób zapalnych przewodu pokarmowego (nawet czerwonki) i różne krwawienia wewnętrzne (płuc, żołądka, jelit, macicy, et al.). Rosół jest zwykle przygotowywane w wysokości 2 łyżeczki rozdrobnionych kłączy do 1 szklanki wody, 1 łyżka 3-4 podjąć razy dziennie na 30 minut przed lub 1 godzinę po posiłku.

Czasami w życiu stosować wywar, infuzji lub nalewki (wódka) w chorobach płuc (wykrztuśne), nerek, wątroby (żółciopędny) i inne.

Często do płukania (co 2 godziny) z dusznicą bolesną, zapalenie dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej przy użyciu bulionu. W tym przypadku, rozcieńczone 1 łyżkę bulionu 1 szklanka przegotowanej wody. Zewnętrznie odwar stosować jako środek przeciwzapalny i gojenia ran do prania i ściska z krwawiących ran i wrzodów, oparzenia, odmrożenie, płacz egzema i innych chorób skórnych.

Gdy pęknięcia na wargach lub ręce są maści 5 gramów korzeni gotowane w 200 g masła. Kłącza Potentilla to w spotkaniu żołądka i protivoponosnoe.

Przeciwwskazania: przewlekłe zaparcia, specyfiką.

  • Rosół. 1 łyżka posiekane suszone kłącza zalać 200 ml wrzącej wody w garnku szkliwa, gotować na małym ogniu przez 10-12 minut, nalegać godzin, filtr. Pić 1-2 łyżki

    3-4 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem.

Share →