Zaburzenia czynnościowe żołądka

Zaburzenia czynnościowe żołądka

Zasady ogólne

Żywienia klinicznego odgrywa kluczową rolę w złożonej terapii wielu chorób żołądka. W tym samym efekt osiąga się nie tylko ze względu na pozytywny wpływ czynników lokalnych mechanicznych, termicznych i chemicznych na stan funkcjonowania żołądka (działanie bezpośrednie), ale także na całym ciele, zmieniając różne typy metabolizmu, nerwowego i humoralnej regulacji (efekt pośredni).

Przykład pośredni wpływ na stan funkcjonalny żołądka jest zdolność węglowodanów, aby zapewnić stymulujący wpływ na autonomiczny układ nerwowy i nasilać objawy „drażliwy” żołądka (nadmierne wydzielanie soku żołądkowego, trwałe zgaga, kwaśne odbijanie, tendencja do skurcz odźwiernika i t.).

Wpływ pokarmu na wydzielanie soku żołądkowego inaczej. Na tej podstawie są one podzielone na mocnych i słabych stron aktywatorów.

Przez silne aktywatory wydzielania żołądkowego są napoje alkoholowe i bezalkoholowe, zupy i Navara z mięsa, ryb, warzyw, grzybów, marynat, smażonych, konserwy, wędliny i odtłuszczonego mleka ryb, surowe warzywa, jajka na twardo, kawa, chleb żytni i inne produkty.

Słaby stymulujący wpływ na wydzielanie soku żołądkowego tkwi w wodzie pitnej, mleka, śmietany, serów, skrobi, oraz gotowane mięso i świeże ryby, warzyw, w postaci puree, tłuszczu, slimy zupy, płatki, puree słodkie owoce potrawy z kaszy manny i gotowanego ryżu , Gdy połączenie wpływu pokarmu zależy w pewnym stopniu. Na przykład, zastosowanie tłuszczów białek zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, ale wydłużenie tego ostatniego.

Wpływ na motorykę żołądka zależy przede wszystkim od konsystencji potrawy. Stały pokarm jest usuwany z żołądka najpóźniej papkowate. Najszybsza ewakuowani z węglowodanów, białek, żołądka i nieco wolniejszy później tłuszcze.

Podrażnienie mechaniczne błony śluzowej żołądka przyczynia się do dużej ilości wejścia na posiłek, a także korzystanie z nepodribnenih bogatej grubej włókien roślinnych (rzodkiewki, rzepa, fasola, groch z łuską, niedojrzałych owoców, agrest, winogrona, rodzynki, porzeczki, daty, mąki chleba posiłek i tak dalej ..) i tkanki łącznej (chrząstki, suche mięso, skórę, drób, ryby i inne.) produkty. Podrażnienie błony śluzowej żołądka jest zimno i gorące jedzenie.

Głównym interwencji dietetycznych chorób żołądka jest zasada schazheniya. W strukturze sparing diety to przede wszystkim żywności, które są słabe aktywatory wydzielanie, szybko opuścić żołądek i nie podrażnia błonę śluzową jelit.

Sparing żołądka i promuje regularną część mocy ułamkowej, co poprawia warunki trawienia i przyswajania pokarmu. Jeśli to konieczne, długotrwałe stosowanie korzystnych warunków zadbać o pełne wykorzystanie diety.

Zasada schazheniya żołądka zapewnia także stopniowe przejście do wywiązania racje. Jednakże, w powolny w trakcie procesu ze zmniejszeniem żołądka wykazuje ostrzejszy łagodne przejście od załadowania diety („zygzak”), aby dać sygnał i aktywację mechanizmów kompensacyjnych.

W prowadzeniu terapii diety należy wziąć pod uwagę charakter, formę i stadium choroby, możliwych powikłań i stanu innych narządów układu pokarmowego.

Odżywianie Odżywianie kliniczny klinika Instytut Nauk Medycznych ZSRR opracowany do stosowania w patologii żołądka sparing diety numer 1a 0, 16, 1. 2.

Zaburzenia czynnościowe żołądka

Zaburzenia funkcji wydzielania żołądkowego może występować w neurotycznych warunkach organiczne choroby centralnego, obwodowym i autonomicznym układzie nerwowym, zatrucia (tarczycy, gruźlica itp. D), refleks podrażnienie pochodzące z innych narządach wewnętrznych (dróg żółciowych, trzustki, jelita, genitalia i t. d.).

Jeśli podstawa jest nadmierne wydzielanie podrażnienia żołądka autonomicznego układu nerwowego, to zaleca się ograniczenie ilości węglowodanów przed May 1, 0 – 200 m

Gdy licznik zgaga korzystny wpływ częstsze posiłki (co 2-3 godziny); Oprócz bezpośredniego wiązania kwasu solnego pomaga zapobiegać hipoglikemii, stymulując aktywność układu przywspółczulnego autonomicznego układu nerwowego i ekscytujących wydzielniczą aktywność ruchową żołądka.

Share →