Zaćma

Zaćma

Zaćma — są choroby oczu, które jest spowodowane przez całkowite lub częściowe nieprzezroczystości substancji lub torebkę soczewki, powodując zmniejszenie ostrości widzenia do całkowitej utraty.

Spośród wszystkich zgłoszonych przypadków łamania zaćmy ostrości wzroku ma 33%, w tym 90% — związane z wiekiem zaćma.

Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. W wieku 50-60 lat, występuje 5% populacji, a osoby w wieku 70-80 lat — 45%. Obecnie istnieje tendencja do zaćmy związane ze starzeniem się ludzi, którzy nie przekroczyli próg pięćdziesięciu.

Soczewka krystaliczna — jest przejrzyste ciało wypukłe ułożone w gałce ocznej za ucznia i służy jako załamania światła. Zewnętrznie, soczewka jest pokryta cienką elastyczną skorupą — kapsułka. która załamuje światło i chroni obiektyw przed uszkodzeniem. Sam składa się ona z warstwy z komórek nabłonkowych, które rosną w głębokości formowania włókien rozciągniętych do jego środka.

Obiektywem wypełniona jest substancją składającą się z grupy białek zwanych specjalnymi krystaliny. W centrum gęstszej substancji, tak środka soczewki zwane jądro, a na obwodzie o mniejszej gęstości materiału tworzy skorupę.

Zaćma występuje w wyniku zakłóceń płynu śródgałkowego, upośledzając procesów metabolicznych i oczywistym denaturacji (rozkład) Utrata białek i ich funkcje.

Share →