Zanik nerwu wzrokowego

Zanik nerwu wzrokowego

Zanik nerwu wzrokowego rozwija się w wyniku wielu chorób, gdy nie jest zapalenie, obrzęk, ściskanie, uszkodzenie zwyrodnienie włóknach nerwu wzrokowego lub naczyń krwionośnych, które zasilają go.

Często zanik nerwu wzrokowego rozwija się w centralnych guzów układu nerwowego, syfilis, ropień mózgu, zapalenie mózgu, stwardnienie rozsiane, urazy głowy, zatrucia, zatrucia alkoholem alkoholem metylowym i innych. Zanikiem nerwu wzrokowego może być poprzedzona zapalenie nerwu, zastoinową dysku, nadciśnienie i miażdżycowych zmiany naczyniowe. Często obserwuje się zanik nerwu wzrokowego w przypadkach zatrucia chininy, beri-beri, głodu, górując czaszkę, w leczeniu ostatniego plazmotsid.

Zanik nerwu wzrokowego może rozwoju chorób, takich jak niedrożność tętnicy środkowej siatkówki i tętnic zasilających nerwu wzrokowego, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie siatkówki barwnikowe.

Kliniczny obraz składa blanszowania tarczy nerwu wzrokowego i gwałtownym zwężeniu naczyń krwionośnych. Na wysokości atrofii płyty jest biała, czasami odcieniu szarości lub barwy niebieskiej, gdy jest znaczne zmniejszenie liczby małych jednostek.

Odróżnić podstawowy (prosty) i wtórne zanik nerwu wzrokowego. Jeśli podstawowy zanik granicy tarczy nerwu wzrokowego wyraziste, ostrzejsze niż normalnie, a następnie zanik wtórny, który jest konsekwencją stagnacji, zapalenie nerwu, niedokrwienie naczyń, granice niejasne, są zamazane. Zanik nerwu wzrokowego po stagnacji płycie charakteryzuje nie tylko mgliste i niewyraźne granice, ale jego duży rozmiar, pewną sławę i krętym przebiegu naczyń.

Diagnoza zanik nerwu wzrokowego powoduje pewne trudności, ponieważ zanik nerwu wzrokowego poprzedzać pierwsze subtelne zmiany w postaci częściowego płyty blanszowania, czasami pół czasowy, który wskazuje, zaangażowanie w belce papillomacular. Szczególne znaczenie ma badanie pola widzenia i ostrości wzroku.

Należy zauważyć, że nie wszystkie formy zanik nerwu wzrokowego towarzyszy widzeniu. Musimy przestrzegać długoterminowego zachowania ostrości wzroku i pola widzenia w obecności wyraźnej dysku przebarwienia i w tym samym czasie, gwałtowny spadek ostrości wzroku i pola z wizualną zwężenie drobnych zmian tarczy nerwu wzrokowego. Tylko zanik obwodowa włóknach nerwu wzrokowego, bez zaangażowania w papillomacular wiązki widzenia może się utrzymywać lub nieco spadną.

Dla atrofii nerwu wzrokowego najbardziej charakterystyczne zmiany w polu widzenia. Są one bardzo zróżnicowane i są w dużej mierze zależy od lokalizacji procesu patologicznego. Mroczek środkowy zwykle wskazują procesy zanikowe w belce papillomacular.

Zanik nerwu włókien nerwowych obwodowych obserwowano różne typy zwężenie granic pola widzenia. Jeśli zanik nerwu wzrokowego występuje jako wynik procesu chiasmatic, możesz spodziewać bitemporal hemianopsia. Gdy zaburzenia widzenia rozwija samej nazwie hemianopsia.

W diagnostyce różnicowej różnych form zanik nerwu wzrokowego mogą być również oparte na badaniu widzenia barwnego z tabel Rabkin. To jest czasem okaże się, że podwyższone progi kolor na czerwony i zielony. Wiele może dać oftalmohromoskopicheskoe badania na angiografii fluorescencyjnej i Vodovozov, zwłaszcza w początkowej fazie zanikiem nerwu wzrokowego.

Specjalna forma pierwotnego atrofii jest dziedziczna lub leberovskaya zaniki związane z seksem. Choroba rozwija się zwykle u mężczyzn – członków jednej rodziny, w wieku 13 do 28 lat. Dziewczyny cierpi na zanik nerwu wzrokowego jest bardzo rzadko i tylko w przypadku, jeśli matka i ojciec probanda jest dotkniętych chorobą.

Dziedziczenie leberovskoy zanik jest zarówno recesywny i dominujący charakter warunkowy związany z chromosomem X. Obraz kliniczny charakteryzuje gwałtowny spadek widzenia w obu oczach w ciągu kilku dni. Choroba występuje na tle stanie ogólnym dobrym. Czasami pacjenci skarżą się na ból głowy.

Po pierwsze, istnieją przekrwienie nerwu wzrokowego i łatwych granic stushevannost. Na pole widzenia wskazuje na centralną bezwzględną bestię na białym tle, linia wzroku są normalne. Stopniowo płyt stać znak woskowa, blada, zwłaszcza w połowie doczesnej.

Proste zanik nerwu wzrokowego jest powszechne w tabes dorsalis i postępujący paraliż. Zwykle koncentryczne zwężenie pola wizualnych, zwłaszcza w kolory czerwony i zielony, a pogorszenie wzroku. Proces jest zwykle odwracalna, brak występuje u pacjentów w średnim wieku. Typowy pozytywny objaw Argyll Robertsona uczniów reflex bezruchu, ich nieregularny kształt i anisocoria.

Rokowanie jest zwykle niska, choroba kończy się ślepotą.

Leczenie zaniku nerwu wzrokowego – bardzo złożony i trudny problem, ze względu na bardzo ograniczoną zdolność do regeneracji tkanki nerwowej. Wszystko zależy od tego, jak szeroko procesie zwyrodnieniowym w włóknach nerwowych i zachować je żywe.

Pewien postęp w leczeniu atrofii nerwu wzrokowego, osiągnięty przez patogenezie skierowane działania w celu poprawy rentowności tkanki nerwowej. Aby to zrobić, leki rozszerzające naczynia, Angioprotectors, Osmotherapy, terapii witaminy.

Grupa leków rozszerzających naczynia obejmują azotyn amylu, kwas nikotynowy (1 ml roztworu 1% podskórnie) komplamin, stugeron.

Osmotherapy stosować w postaci iniekcji dożylnych z 10% roztworem chlorku sodu, 40% roztworem glukozy. Przypisywanie ATP kokarboksilazu i witaminy – Ascorutinum, B1, B6 i B12. Przydatne do podawania podskórnego 0,1% roztworu azotynu sodu do skroni.

W zanik nerwu preparatów tkanki nerwowej pokazanych Filatov (preparaty do iniekcji podskórnej aloes bujda, peloidodistillyat, torfot) i przebieg terapii ultradźwiękowej.

Gdy tabeticheskih atrofii, ale szczególne traktowanie ostrożni antisifiliticheskogo podawać wlewach dożylnych 10% roztworu jodku sodu.

Share →