Zapalenie jelita grubego - Objawy i leczenie zapalenia jelita grubego

Zapalenie jelita grubego – Objawy i leczenie zapalenia jelita grubego

Zapalenie jelita grubego – zapalenie okrężnicy jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń układu pokarmowego. W rozwoju zapalenia jelita grubego zajmuje szczególne miejsce infekcja, czerwonka bakteryjna najczęściej. Powodem może być zapalenie jelita grubego, patogennych bakterii z grupy coli, Staphylococcus, Streptococcus bakterie z rodzaju Proteus i innych grup.

Zapalenie jelita grubego Czasami obserwuje się w pewnych ostrych i przewlekłych chorób – duru, śwince grypy. zapalenie płuc. malaria i inne. Colitis może rozwijać się w wyniku własnej zakażenia flory bakteryjnej, która w pewnych warunkach stają patogenne. Nie ostatnia rola w rozwoju choroby ma pierwotniaków (amebiaza. Giardiasis, Balantidioza) i robaka zakażenia.

Niektórzy autorzy uważają, że zapalenie jelita grubego może być spowodowane również błędy pokarmowego – odbieranie niskiej jakości żywności, jednostronne, głównie węglowodanów diety.

W przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia jelita grubego znaczenie czynnika alergicznej, a także rozmaite zatrucia – zatrucie przez arsenu, ołowiu, grzyby. Rozwój choroby przyczynia się do: anatsidny zapalenie żołądka, zapalenie trzustki, hemoroidy, zaburzeń jelita, choroby metaboliczne i endokrynologiczne – otyłość, dna. nadczynność tarczycy, choroby Addisona

Przewlekłe zapalenie okrężnicy, w niektórych przypadkach może to być uzasadnione z funkcjonalnymi zaburzeniami jelita grubego, takimi jak długotrwałe zaparcia. Naruszenie czynności ruchowej (dyskineza) związanych z odruchowo na części pęcherzyka żółciowego, prostaty, pęcherza moczowego i innych narządów, a także przyczynia się do zapalenia okrężnicy.

Ostre zapalenie jelita grubego

Izolowane ostre zapalenie jelita grubego jest rzadkie, często zapalenie w jelicie grubym lub zapalenie żołądka i jelit łączy jelit.

Objawy i powikłania ostrego zapalenia jelita grubego

Obraz kliniczny ostrego zapalenia jelita grubego jest bardzo podobny do jelit. Choroba zazwyczaj zaczyna się ostro. Biegunka, temperatura wzrasta do 38-39 ° C, bólu, które znajdują się w różnych częściach jelita grubego, pragnienie, utratę apetytu. Objawy zapalenia jelita grubego różnią się w zależności od lokalizacji zapalenia.

Najostrzejsze bóle są w klęsce lewej połowy okrężnicy. Mają tendencję do zwiększenia przed aktu defekacji i promieniujący do krocza, sacrum. Krzesło przyspieszane do 20 razy dziennie lub więcej.

Kał nierówna konsystencja – gęsta masa w ciekłych śluzu lub krwi. Region esicy i okrężnicy tkliwość malejącym; Należy również zauważyć, huk i plusk.

Gdy preferencyjne lokalizacja procesu chorobowego w prawej połowie choroby okrężnicy jest mniej krytyczna, temperatura stan podgorączkowy, jelita występuje 2-5 razy dziennie, często bez parcie. Ekskrementy płynne, bez widocznych śluzu i krwi, często śmierdzący. Gdy badanie dotykowe kątnicy, czułości, przelewanie i dudnienie.

W łagodnych przypadków ostrego zapalenia okrężnicy trwa od kilku dni do 2 tygodni kończy się odzysk. Dla bardziej poważne zapalenie jelita grubego, pochodzenie zakaźne często opóźnione o 3-4 tygodnie. Te okrężnicy, często okazują się do chronicznej choroby z tendencją do nawrotu.

Wśród komplikacji obserwowanych angiocholitis, zapalenie otrzewnej, ropień wątroby.

Leczenie ostrego zapalenia okrężnicy

Niezależnie od etiologii zapalenia okrężnicy w leczeniu ostrej fazy szczególnym miejscu leczenia trwa diety schemat podobny do systemu w przypadku ostrego zapalenia jelit (numer cm. Diet 4 na Pevsner).

Leków przepisywane soli przeczyszczające raz. Zakaźne zapalenie okrężnicy leki sulfonamidowe stosowane w połączeniu z antybiotykami. Ponadto, powszechnie stosowane środki objawowe: silne parcie – świece belladonna, ból – papaweryny, podczas odwodnienia – wlewie podskórnym lub dożylnym soli fizjologicznej lub 5% roztworu glukozy.

Ucisk czynności serca podawano kofeinę kardiamin. W ciężkich przypadkach pokazano transfuzji krwi lub osocza.

Przewlekłe zapalenie jelita grubego

Z punktu widzenia etiologii są następujące formy przewlekłe zapalenie jelita grubego:

  • Zakaźne zapalenie okrężnicy: specyficzne i niespecyficzne;
  • Pasożytnicze zapalenie jelita grubego: pierwotniaki (Amoebic, lyambliozny itp), pasożytami;
  • Upojenie zapalenie jelita grubego: endogenne, egzogenne;
  • Wrzodziejące zapalenie okrężnicy o nieznanej etiologii.

W rozwoju niektórych zapalenie jelita grubego ma szczególne znaczenie zwiększonej wrażliwości na substancje spożywcze, jak również naruszenie nerwowego regulacji jelit. Zależnie od lokalizacji patologicznego procesu przewlekłego zapalenia okrężnicy podzielono na rozproszonego (Pancole) oraz segmentowe (zapalenie kątnicze, transverzit, sigmoiditis, odbytnicy).

Objawy przewlekłego zapalenia jelita grubego

W rozlanym zapaleniem jelita grubego jednym z najczęstszych objawów jest naruszenie jelita: typowe uznać biegunka, występuje zwykle w godzinach porannych. W innych przypadkach, są zaparcia, biegunka, lub często zmieniających się zwykle tworzone stolce. Często nie "błędny" pragnienia, wraz flatus, niewielkie ilości śluzu z krwią.

Ze względu na wzdęcia, pacjenci zwykle wystąpić uczucie ciężkości, wzdęcia brzucha. Ból nie zawsze jest przestrzegane. Jeśli tak jest, to czułem się wokół brzucha i często wiąże się z aktem defekacji, wzmacniający przed i po nim.

Często nie ma mdłości, odbijanie powietrza, nieprzyjemny smak w ustach, utrata apetytu, uczucie ucisku w nadbrzuszu. Zjawiska te są zazwyczaj związane z jednoczesną obecnością zapalenia żołądka powodowanych przez wydzielniczą awarii. Często mieszanina obu procesów patologicznych w wyniku interakcji fizjologicznych pomiędzy dwoma ciałami.

Z typowych dolegliwości obejmują: zaburzeniami snu, drażliwość, bóle głowy, obniżenie nastroju. Temperatura w większości przypadków normalnej. Z długotrwałym przebiegu choroby nie ma mocy spadek.

Podczas badania palpacyjnego, czułości wzdłuż jelita grubego, dudniącym, plusk. Charakter krzesła mogą być różne: zgniły niestrawność są śmierdzące, obfite, ma odczyn zasadowy. Jeśli bohater niestrawność fermentacji – pianki krzesło, ma odczyn kwaśny.

Badanie rentgenowskie z przewlekłym zapaleniem jelita grubego są często specyficzne wykryto nieprawidłowości. W innych przypadkach, nie mogą być oznaki zastoju, stan spastyczny atonii jelit lub odwrotnie, rozdrażnienie ulga błony śluzowej. Jednakże, zmiany te są często obserwowane i zaburzenia czynnościowe jelit bez grubego.

Leczenie przewlekłego zapalenia okrężnicy

Główną metodą leczenia przewlekłego zapalenia okrężnicy, niezależnie od ich etiologii jest zalecenia dietetyczne. Bardziej skuteczne leczenie tych przypadków, gdy przyczyną przewlekłego zapalenia jelita grubego jest ustawiony.

Podczas diety budowy należy wziąć pod uwagę charakter niestrawność (fermentacji, zgniły), wydzielniczej funkcji trzustki. Zbyt surowy reżim diety, według wielu ekspertów, jest niepotrzebny, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego wyczerpania i rozwoju hipowitaminozy niż tylko skomplikować zapalenie jelita grubego.

W okresie ostrego zapalenia jelita grubego z diety wyklucza żywności, mechanicznie i chemicznie drażniących jelita. Jedzenie powinno być podane w formie przegotowanej i puree. Jeść 6-7 razy dziennie. Sól kuchenna jest ograniczony do 8-10 m

Rozwiązany: raczej słaba rosół, mięso w postaci kotletów parowych, chude gotowane ryby, owsianka na wodzie, kwaśny twaróg, galaretki, soki.

Zabronione: czarny chleb, wędzone mięso i produkty rybne, smalec, wieprzowina, gęsi, mleko, śmietana, jajka, pikantne jedzenie, żywność w puszkach, itp

Pacjenci z tendencją do biegunki należy zakazać jedzenia i picia na zimno. W porównaniu do ścisłej diety powinny być podawane tylko w okresie ostrego zapalenia jelita grubego.

W przewlekłym zapaleniu jelita grubego, w towarzystwie zaparcia, dieta powinna zawierać mięso, warzywa i owoce, w celu pobudzenia perystaltyki jelit. Warzywa i owoce powinny być podane mięso gotowane i posiekane w formie.

Do zapobiegania chronicznego zapalenia jelita grubego jest ważne zapobiegania i wczesne leczenie ostrego zapalenia okrężnicy, a zwłaszcza czerwonki. Szczególną rolę w profilaktyce chorób układu pokarmowego odgrywa racjonalne, regularne posiłki, dobry stan aparatu żucia, jak również wzmacniające system nerwowy.

Share →