Zapalenie opon - chorobą charakteryzującą się stanem zapalnym ...

Zapalenie opon – chorobą charakteryzującą się stanem zapalnym miękkich skorup rdzenia kręgowego i mózgu. Nadwrażliwość na tę chorobę są osoby z osłabionym układem odpornościowym, zwłaszcza wcześniaków, a także u pacjentów z uszkodzeniem kręgosłupa i głowy. Ropne zapalenie opon mózgowych jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi.

Należy zauważyć, że choroba jest spowodowana przez stan fizjologiczny organizmu, a nie jego wieku.

Ropne zapalenie opon mózgowych jest dla dzieci bardzo szybko się rozwija, z objawami wyraźne, w większości przypadków, niestety, kończy się bardzo źle. Główne przyczyny zapalenia opon mózgowych są wirusy, bakterie i grzyby. Źródło zakażenia, zwykle nosicielami infekcji meningokokowej, który jest łatwo przenoszona przez kropelki rozpylone w powietrzu. Dlatego w dużych miastach, aglomeracjach łatwiej chorują na zapalenie opon mózgowych niż wsi. Tendencja ta jest związana z wysokim stężeniem ludzi w pojazdach samochodowych, metra, szkół, przedszkoli, itp

W wyniku takiej infekcji rozwija ropne zapalenie opon mózgowych. Zapalenie opon mózgowych może wywołać nie tylko meningokoki, i inne mikroorganizmy: krętki, paciorkowce, pneumokoki, gronkowce, gruźlica i Haemophilus influenzae, Escherichia, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa, a Candida grzyby z rodzaju Listeria.

Ropne zapalenie opon mózgowych objawy u dzieci.

W większości przypadków, objawy są znaczące natychmiast. W małych dzieci, objawia się wymioty i gwałtowny wzrost temperatury ciała. W niektórych przypadkach są one nie widoczne objawy zatrucia: odrzucenie picia i jedzenia, senność, osłabienie, bóle głowy.

Starsze dzieci stają się agresywne, niespokojne, często trzymając się za głowę, skarżąc się na bóle głowy, krzycząc, bezsenność. W większości z nich jest wymioty, nie przynosząc ulgę i nie jest związana ze spożycia. U niektórych pacjentów, okres pobudzenia nagle z fazy hamowania.

Dzieci przejawiała – nadwrażliwość. Najmniejszy dotyk pacjenta powoduje niepokój i ból. U dzieci młodszych niż rok objawy są łagodne lub nie występują. Cechą charakterystyczną manifestację zapalenia opon mózgowych w tym wieku jest drżenia rąk, hipotonia mięśniowa, pulsacji duże ciemiączko, wygląd sieci żylnej na powiekach i na głowie, monotonny krzyk i stałej senność, przechodząc w stan soporous. Około 35% przypadków zapalenia opon mózgowych jest również widoczne w postaci krwotocznej wysypki skórne „gwiaździste” lub postaci wybroczynowe.

Po przeniesieniu choroby, około 2% pacjentów mogą być rejestrowane komplikacje, które pojawiają się w formie całkowitej lub częściowej ślepoty i głuchoty.

Leczenie tej choroby.

Manifestacją dziecka żadnych oznak ropne zapalenie opon mózgowych jest wystarczającym powodem do hospitalizacji w specjalistycznej szpitalnych oczyszczalni. Gdy naruszenie oddychaniu lub świadomości dzieci wysłanych do oddziałów intensywnej opieki medycznej w szpitalach w okolicy.

Do leczenia ropne zapalenie opon mózgowych z wykorzystaniem terapii złożonej, która zawiera – antybiotyki i leczenia przeciwwirusowego. Przed powołanie antybiotyków jest wymagane przeprowadzenie badań laboratoryjnych od wrażliwości ich patogenów. Również wyznaczyć agenta antytoksyczny i leki moczopędne, aby złagodzić obrzęk opon mózgowych.

Do profilaktyki pewnych typów opon mózgowych mogą być szczepione.

Konsekwencje ropne zapalenie opon mózgowych u dzieci.

Zapalenie opon mózgowych – raczej poważna i niebezpieczna choroba. Z późnej diagnozy i niewystarczającego leczenia choroby może mieć katastrofalne skutki dla ludzi. Konsekwencje opóźnionego leczenia zapalenia opon mózgowych może być częściowa lub całkowita ślepota i głuchota, uszkodzenie mózgu, zaburzenia funkcji aparatu wokalnego, może pojawić się z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego dziecka.

W najtrudniejszych sytuacjach na zapalenie opon mózgowych może prowadzić do śpiączki i śmierci.

Share →