Zapalenie opon mózgowych u dzieci

Zapalenie opon mózgowych u dzieci

Strona: 1/2

Zapalenie opon mózgowych – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

wtórny

Głównym wyrazem kliniczne zapalenia opon mózgowych jest zespół oponowa:

ból głowy

nudności

wymioty

oponowe się

sztywna szyja

Ogólnie hiperestezja

Objawy: Kerniga, Brudzinskogo, Lessazha itp

Bóle częściej rozproszone, ale mogą znajdować się na czole i szyi. Jest to związane ze stymulacją czuciowych zakończeń nerwu trójdzielnego i włókna przywspółczulne i współczulne unerwiającego opon mózgowych.

Wymioty sam mechanizm, to jest często towarzyszą bóle głowy. Obecność wymioty spowodowane bezpośrednią stymulację czasem n.vagus. Często poprzedza wymiotów, nudności, wymioty, nagłe, ale czasami nazywa mózgu wymioty (ona nie jest związane z przyjmowaniem leków, żywności, itp)

Ogólne nadwrażliwość (nadwrażliwość, powiek). Nadwrażliwość – zwiększona wrażliwość skóry. Nadwrażliwość – zwiększona wrażliwość słuchową. Kurcz powiek – zwiększona wrażliwość wizualną.

Objawy te wymagają nadzoru medycznego.

Oponowe pozycja – stanowią „setter”, zbudowany kurczaka. Dziecko zwykle leży na boku, nogi wyciągnął do jego żołądka i głową odrzuconą do tyłu, brzuch kość łódkowata wyciągnąć – nie ma to jak odruch tonik opon mózgowych, skurczu tonicznego mięśni. Zjawisko to powoduje również i objawy Brudzinskogo, Kerniga, Lessazha.

Napięcie lub wybrzuszenia duży (czołówki) ciemiączko. Konsekwencją zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Choroba występuje we wszystkich, ale najczęściej dotyka dzieci.

W wyniku obniżonej odporności i zwiększonej przepuszczalności bariery krew-mózg (BBB). W noworodków, co przyczynia się do patologii okołoporodowej:

wcześniactwo

Zakażenie u matki

niekorzystne ciąża, poród

Gateway to górne drogi oddechowe. Następnie, krwiopochodnej infekcji osiąga opon mózgowych. Możliwe, a ciągłe rozprzestrzenianie się zakażenia zapalenie ucha, zapalenie wyrostka sutkowego.

Zacznij ostre, gwałtowne. Typowe wspaniałe dreszcze, gorączkę (temperatura do 40 stopni), gwałtowne pogorszenie się stanu ogólnego. Są skargi na silny ból głowy.

Niemowlęta Szpital jest nieco inna:

niepokój, dziecko nie zasnąć

często płacze przez sen

podekscytowani z każdego dotyku

nawracające wymioty

wzbudzenia zastępuje apatia, oszołomiony. Świadomość zmian do wtorku.

W przeciwnym razie, emocje przechodzi w niepokój, omamy, pojawiają się drgawki toniczno-kloniczne. Występują one zarówno przed jak i po zespołem opon mózgowo-rdzeniowych lub towarzyszą. Napady powtarzają (mniejszą dziecka, częściej powtarzany) może przebiegać w zależności od rodzaju stanu padaczkowego.

Nerwów czaszkowych często wpływa na rodzaj toksycznej lub naciekową zapalenie nerwu. 3,6,7,12 coraz bardziej zaangażowane nerwy czaszkowe.

Napięcie mięśni jest zwykle ograniczona, a zwiększona odruchy. Czasami anizorefleksiya (z jednej strony odruchów wyższą niż inne).

W ciężkich odruchów zatrucia mogą nie być dostępne za toksyczne działanie na łuku odruchowego. Często oznaczone clonuses nogi i stanów objaw Babińskiego, Rossolimo. Paraliż i niedowłady są rzadkie, jedynie w przypadku zapalenia mózgu akcesyjnego.

Świetne miejsce jest zatrucie, które tworzy tło i często prowadzi do krążenia, soli i wody zaburzeń hormonalnych.

Gorączka nie jest pewnego rodzaju i nie zawsze pasują do nasilenia.

Alkohol.

Podczas nakłucia lędźwiowego ciśnienia niemowląt jest normalne to 100-150 mm słupa wody. Gdy przebicie komory (poprzez Fontanelle) normalne ciśnienie 10-20 mm słupa wody.

Cytoza.

U noworodków zazwyczaj 25-20 limfocytów w 1 mm.

Dzieci od 3 miesięcy do 1 roku – 12-15 limfocytów w 1 mm.

Starsze dzieci – 1-5 limfocyty w 1 mm.

Zliczanie komórek przeprowadzono w komorze Fuchs-Rosenthala. Odpowiedź znajduje się w trzecim, na przykład 73/3 limfocyty (np podzielona przez 3) (w aparacie komora Fuchs-Rosenthala różni się od Goryaeva, który jest przeznaczony do 3 L i aparat Goryaeva w 1 mm). Jeśli wzrost komórek występuje w płynie mózgowo-rdzeniowym – nazywa się liczbę komórek, w przypadku wielu z nich – pleocytoza: neutrofilowej i limfatyczną.

Normalnie, neutrofile i erytrocytów w CSF nie powinno.

CSF: normal 0,1 – 0,3 g / l. Aby określić próbkę białka używane Pandy (Pandy), Nonne-Apelt. Surowość jest szacowany ins.

Alkohol cukru. Zazwyczaj dzieci 0.5-075 g / l białka.

Chlorki 7-7,5 g / l.

Gdy zapalenie opon ciśnienie wewnątrzczaszkowe wzrośnie do 300-500 mm słupa wody. Jednak nie jest to normalne, a nawet zmniejszona, ze względu na zwiększoną lepkość płynu mózgowo-rdzeniowego, częściowe zablokowanie drogi przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego i konsolidacji z ropą.

Liczba komórek wyraża się zazwyczaj w zależności od rodzaju opon mózgowych.

Białka wzrósł.

Cukru i chlorki stopa lub opuszczone, w zależności od rodzaju opon mózgowych.

W typowej praktyce klinicznej jest trudna, ale typowe klinice jest rzadkością, zwłaszcza u niemowląt.

Blade polimorficzne: Nieregularne niepokój, na przemian apatia, odmowa jedzenia, niedomykalność, monotonny płacz, wymioty, gorączka przerywana, drżenie rąk, oczy patrząc w przestrzeń, wypukłe ciemiączko duże.

Objawy te sprawiają lekarz myśleć zapalenia opon, ponieważ objawy Kerniga, Brudzinskogo, sztywność karku są dla niemowląt fizjologicznych. Może pomóc Lessazha objaw (przy próbie umieścić dziecko na nogach ciągnie nogi na brzuchu, ale powinna przejawiać intensywniejszej refleksyjny, refleksyjny lub wsparcia). Często najbardziej oczywistym objawem choroby toksikosepticheskogo noworodka. I dość szybko przez 1-6 dni rozwijają wodogłowie. U noworodków zakażenie występuje zwykle albo transplacentally lub podczas porodu lub w okresie poporodowym.

Powyżej charakteryzuje się objawami zapalenia opon mózgowych dla wszystkich, niezależnie od ich etiologii. Niemniej jednak, każdy ma swoje zapalenie opon mózgowych cechy.

Ropne zapalenie opon mózgowych:

meningokokowe zapalenie opon mózgowych (pierwsze miejsce). Zarejestrowany w 140 krajach, w bardzo wysokiej częstości występowania w Afryce. W okresie interepidemic 80% wszystkich przypadków to dzieci najmłodszych lat. W okresie epidemii – starsze dzieci. Częstość choroby: wzrostu co 10-15 lat. Sezonowość infekcji – zimowo-wiosennym (luty, marzec, kwiecień).

Źródło zakażenia – pacjent, przewoźnik.

Droga transmisji – w powietrzu (poprzez bliski kontakt – mniej niż 50 cm).

Okres inkubacji wynosi 1-4 dni.

Charakterystyczne dla rozwoju choroby: skórze szarawy odcień, skurczów w ciągu pierwszych godzin choroby, ze względu na obrzęk mózgu, zaburzenia świadomości, rumień wysypka odropodobna, który trwa 1-2 godzin. 3-4 tygodni opryszczki mogą być w różnych miejscach skóry, błony śluzowej jamy ustnej, oczu, itp

W rozwoju meningokokowe zapalenie opon mózgowych kilka etapów:

Zwiększyć ciśnienie czaszki

Pojawienie się liczby komórek mózgowo płynu neutrofili

Typowe zmiany ropne zapalenia opon mózgowych

Na tym tle może rozwijać meningokokemia. Zaczyna ostro, gwałtownie z hipertermii. Kilka godzin później pojawia się wysypka krwotoczna skóry, zvezdachataya, gęsty, wzrośnie powyżej poziomu skóry, może być dowolną lokalizację (pośladki, uda, nigdy. Twardówki, itp).

Wysypka może być na narządach wewnętrznych. Wysypka krwotoczna – meningokoki zakrzepicy. Kończy martwicy, złuszczanie i blizny. Na korzystne, jeśli traktowane wcześnie. Jednak w niektórych przypadkach mogą powstać złośliwe choroby, co prowadzi do śmierci w ciągu 18-24 godzin – pioruna śmierci. Jest on oparty na kombinacji ostrej toksyczności, obrzęk – obrzęk mózgu, meningokokom i posocznicy.

Charakterystyczny hipertermii, niedociśnienie tętnicze rozwija się od ostrej niewydolności kory nadnerczy (krwotok nadnerczy).

Pneumokokowe zapalenie opon mózgowych. Charakteryzuje się szybkim przebiegiem i dużą śmiertelność (60%). Chorują częściej dzieci w wieku 1 roku, jest zdominowany przez chłopców. Choroba rozwija się najczęściej wśród pełnego zdrowia, czasami na tle zapalenia płuc (płata).

Wpływy jak meningokokowe zapalenie opon mózgowych. Często Obrzęk – obrzęk mózgu, który jest przyczyną śmierci w pierwszych 3 dni (dyslokacji mózgu). Podczas nakłucia lędźwiowego CSF ​​zazwyczaj błotnista, zielono-szary, ropne. Ciśnienie nieco wyższe, a często ograniczona z powodu naruszenie liquorodynamic właściwości, bloku lub konsolidacji ropą.

Od 0,1-10 cytoza 10 stopni na litr. Cięższe przepływy z małą liczbą komórek. Białko 3-6 g / l, w celu zwiększenia jego 9-20 g / l albo powiedział ventriculitis lub bliski śmierci.

Cukier i chlorki są zwykle zmniejszone.

Gronkowcowe zapalenie opon mózgowych (trzecie miejsce). Charakteryzuje się szybkim przebiegiem i dużą śmiertelność (33%). Co do zasady, jest wtórne do prądu posocznica tle.

Share →