Zmiana zębów u dzieci

Zmiana zębów u dzieci

Około 4 lat w dziecko zaczyna zmiany zębów: zęby mleczne są zastąpione przez stałe. Jakie normy ząbkowania u dzieci i jak dbać o zęby, jeśli ten proces jest bolesny? Mówi MD profesor stomatologii dziecięcej Valery Landinova.

Podczas wymiany zębów?

Przykładowe standardy ząbkowania tam, ale wszystko jest bardzo indywidualne. Trzeba jednak wiedzieć, że zmiana zębów żuchwy występuje nieco wcześniej niż górna. Centralny siekacz – 4-5 lat, boczny siekacz – 6-8, psów – 10-12, przedtrzonowe – 10-12, 1 molowy – 6-7, 2 molowy – 12-13 lat.

Szczęki zęby wyrzynają się w kategoriach: środkowy siekacz – 7-8 lat, z boku – 8-9, psów – 11-12, przedtrzonowe – 10-12, 1 molowy – 6-7, 2 molowy – 12-15 lat.

Jeśli zmiana zębów wyciągnął, to nie martw się. Trzeba tylko wiedzieć, że ząbkowanie – Proces związany z ogólnym rozwojem ciała, więc wszelkie choroby przenoszone przez dzieci może prowadzić do zmian terminów ząbkowania. Diagnostyka RTG pomoże ustalić, czy żywiołom stałych zębów w szczęce i przybliżonym czasie erupcji.

Opieka stomatologiczna

Jeśli proces jest bezbolesny, wystarczy myć zęby codziennie, rano i wieczorem, przepłukać usta wodą po każdym posiłku. W sytuacjach, w których ząbkowanie są jakieś problemy, nie ma bólu, można użyć żelu z lekkim znieczuleniu i antyseptyczne działanie na podstawie wyciągów z lipy i rumianku (sprzedawane w aptekach bez recepty).

W przypadku zmiany czasu na zęby stałe, z wyjątkiem obowiązkowego czyszczenia zębów (zalecamy stosowanie pasty do zębów zawierającej fluor lub wapnia) należy używać dla dzieci, płyny do płukania ust po każdym posiłku. Może być również stosowany do płukania żywności słaby roztwór soli morskiej (0,5 h. Szklanką wody) lub wywar z rumianku.

Dlaczego czasem zęby stałe rosną krzywo? Zęby stałe są ułożone w formacji w rzucie szczęki przestrzeni deficytu, ale dziecko rośnie szczękę i zęby podczas cięcia z powrotem. Jeśli wybuchną wystarczająco dużo miejsca i nie koliduje z tymczasowych zębów i korzeni, to na ogół zajmują się zęby prawidłowe położenie.

Zęby często podejmują złą pozycję w wyniku różnych złych nawyków u dziecka, takich jak ssanie języka, warg, policzków, palców, dłoni, ciała obce, i tak dalej. D W takich przypadkach należy rozpocząć natychmiast korekta – od erupcji zębów stałych dziecka.

Natychmiast po wybuchu stałe wystarczająco mineralizacji szkliwa zębów (niedojrzałych), więc ryzyko próchnicy w tym okresie wzrasta. Konieczne jest, aby dbać o zęby dokładnie wyczyszczone pastę zawierającą fluor lub wapnia. Pamiętaj, aby przepłukać usta po każdym posiłku (nie ślina staje się bardziej kwaśna), a nie, aby coś przekąsić.

Dentysta może wzmocnić szkliwo zębów, farbami, żele, ciekłe i wsp., I trzymać uszczelnienie szczelin («wpuszczone») Zębach. Środki i kontrola stanu zębów powinny być przeprowadzane przez lekarza 2 razy w roku.

Problemy ze zmianą zębów

Jest to konieczne, aby usunąć chwiejny dziecka zęby? Najczęściej tymczasowe zęby są zastąpione przez stałe niezauważony przez dziecko i nie wymagają usunięcia. Ale pomoc dentysty jest wymagane, jeśli:

  • by dziecka zakłócać prawidłowe erupcji zębów stałych dziecka;
  • zębów mleko przyczyną zapalenia w jamie ustnej;
  • Mobilność zęba «zmartwiony»Zb zapobiega spożyciu.

Jeśli ząb wypadł, a rana krwawi, trzeba dać dziecko gryźć sterylny bandaż lub gazę na 10 minut. Jeżeli krwawienie nie ustępuje w ciągu 20 minut – niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Jeżeli tymczasowy ząb po prostu wypadł, wskazane jest, aby nie jeść 1,5-2 godziny. W tym dniu, to jest konieczne, aby wyeliminować drażniący żywności (gorące, kwaśne, słone).

Jeśli dziecko skarży się na ból i swędzenie podczas zmiany zębów, trzeba pokazać je do dentysty, który, w razie potrzeby, przepisać leczenie. Na ogół jednak podczas zmiany zębów rodzice należy nadzorować higieny jamy ustnej. Pożądane doochischat zębów mlecznych, jak jakościowym czyszczenia dentystycznych to sam ciężko. Podczas zmiany zębów towarzyszy wzrost organizmu dziecka jako całości, a spożycie witaminy i minerały rośnie. Dlatego spożycie witaminowo-mineralny ogródki 3-4 razy w roku kursy pożądane.

Co dokładnie? To powinna być ustalona przez lekarza. Wapń, w razie potrzeby, wyznaczyć dentysty i pediatra.

Na odporność na próchnicę wpływa dziedziczności, niekorzystne warunki zakładki i tworzenie podstaw zębów stałych u dzieci. Choroby zapalne i urazy zębów tymczasowej może prowadzić do naruszenia mineralizacji szkliwa zębów stałych w ich miejsce. Dlatego lekarze i ciągle mówią: Naucz dziecko prawidłowo dbać o zęby (aby je wyczyścić prawidłowo), postępuj zgodnie z diety.

W celu zapobiegania próchnicy u dzieci często spędzają fluoryzacji zębów.

Share →