Żywienie kobiet w ciąży

Żywienie kobiet w ciąży

Ukraina pracuje nad Jobs.ua

Podczas ciąży ciało kobiety zmienia się metabolizm, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zrównoważoną dietę. Prawidłowe odżywianie, wraz z innymi czynnikami, jest jednym z istotnych warunków korzystny przebieg i wynik ciąży, porodu, prawidłowy rozwój płodu i noworodka. Stan noworodka zależy jedli matki w czasie ciąży.

Źle, jeśli jedzenie nie było wystarczająco dużo, ale nie lepsze, niż gdyby to było nadmierne. A że był on żywienia przyszła mama niedawno stanowiły poważne zagrożenie dla dobrobytu wielu dzieci, które urodzą się.

Kalorii w diecie wielu przyszłych matek wyższych niż normalnie w pierwszej kolejności ze względu na dużą ilość rafinowanych węglowodanów w słodyczy, dań ciast, dżemów, kompotów słodkie. Oraz jeżeli jest to konieczne, grupy produktów w celu ograniczenia w czasie ciąży. Nadmiar słodkie prowadzi do otyłości, nadmiernego przyrostu masy ciała, a ponadto może sprzyjać cukrzycy i skazy.

Nic, tylko szkody, i nie przynosi nadmiar tłuszczu, szczególnie opornym jako baraniny, wieprzowiny i wołowiny. Produkty te, a także śmietany, masła, zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi, co prowadzi do rozwoju miażdżycy tętnic.

I dziś nadal można usłyszeć: "Kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga", To nie to. Całkowita ilość żywności może pozostać niezmieniona.

Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie, że jedzenie było zróżnicowane i obejmują wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, pierwiastki śladowe. To powinno wyeliminować pokarmy, które niekorzystnie wpływają na płód (alkohol, mocna kawa, herbata, itp). Spożywanie dużych ilości smażonych, wędzonych i konserwowanych produktów może niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży.

Odżywianie w czasie ciąży

Od pierwszych dni ciąży organizm potrzebuje ciągłej dostawy kompletnych białek – podstawowy materiał budulcowy dla komórek i tkanek płodu. Ich źródła muszą być nie tylko produkty mięsne i rybne, ale także należy mleko, produkty mleczne, sery, grzyby, orzechy, rośliny strączkowe, jajka. Niedostateczne przyjmowanie produktów bogatych w białko, przyczynia się do rozwoju niedokrwistości i zmniejszenie odporności na choroby zakaźne.

Największą część codziennej diety są pokarmy, które są bogate w węglowodany. Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany do 3-3,5 razy więcej niż w białka i tłuszcze. Kobieta w ciąży powinna otrzymać węglowodany głównie z pokarmów bogatych w błonnik roślin (chleb, pełnoziarniste, warzywa, owoce, zboża).

Produkty te, oprócz węglowodanów, zawierają witaminy i sole mineralne, a także przyczyniać się do poprawy pracy jelit. Włókna i włókna grube przyczynić się do wzmocnienia i rozwoju mięśnia sercowego, owoce i jagody mogą być częściowo zastąpione przez naturalne soki.

Począwszy od 14 tygodni ciąży, kobiety powinny ograniczyć spożycie słodyczy, słodycze, dżemy. Ilość cukru nie powinna przekraczać 40-50 gramów dziennie.

Strukturę wszystkich tkanek ciała obejmować tłuszcze, które są także istotne zapas energii. Wartość tłuszczów, które zawierają zasadnicze rozpuszczalne w tłuszczach witaminy (A, M, K, D). Dieta kobiety w ciąży powinna być do 40% tłuszczów roślinnych, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i są bogate w witaminę E. Z olejów roślinnych może być zalecane, słonecznikowy, kukurydziany, olej z oliwek (około 2 łyżek dziennie).

Tłuszcze zwierzęce, takie jak śmietana, masło, śmietana, zaleca się stosować w bardzo małych ilościach.

W trakcie ciąży znacznie zwiększa zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Niewystarczająca zawartość witamin w pożywieniu może powodować zaburzenia metaboliczne matki na płód, rozwój różnych komplikacji podczas ciąży, zwiększona podatność na zakażenia.

Niedobór witaminy B i C, na przykład, upośledza funkcji wątroby w ciąży, ma negatywny wpływ na układ nerwowy płodu.

Jeśli we wczesnych etapach ciąży, matka nie otrzymuje witaminę A, może to spowodować powstawanie nieprawidłowe łożyska, a to nie jest poważnym zagrożeniem dla dziecka. Po łożysko otrzymuje pokarmowe i usuwa się z produktów przemiany ciała.

Przy braku w diecie witaminy D w ciąży płód rozwija gorsze szkielet kostny, on rodzi się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju krzywicy.

Witamina E znacząco wpływa na rozwój płodu i ciąży. W przypadku niedoboru ciąży może być przerwany przedwcześnie.

Produkty wykonane z mąki pszennej, otręby, ziarna, rośliny strączkowe nierozdrobnionej, ziemniaki, owoce, jaja, wątroba, mięso, ser, masło, co do zasady, zapewnienie potrzeb witaminy w ciąży. W okresie zimy i wczesnej wiosny miesiącach ciąży powinna być w porozumieniu z lekarzem, aby suplementy witaminowe. Syntezę witaminy A występuje w organizmie karotenu.

Jej dużo marchwi. Witaminy lepiej absorbowany w obecności tłuszczu. Rozdrobnionych marchewek z olejem roślinnym, na przykład, są korzystniejsze niż soku z marchwi jako olej roślinny zawiera witaminę E i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Z początku ciąży dwukrotnie konieczności wzrostu wapnia, jak to jest wymagane do tworzenia kości płodu. A jeśli chodzi o małej ilości pożywienia, kobiety w ciąży zaczynają się łamać zęby. Głównym źródłem wapnia – mleko, twaróg, i mają go w jaja, chleb żytni, zbóż, zielonych warzyw.

Ważne jest, że kobiety ciężarne otrzymania odpowiedniej ilości soli mineralnych (wapń, fosfor, potas, sód itd) oraz elementy (żelazo, miedź, kobalt, jod, itd.), Śladowych. Potrzeba nich jest zwiększona szczególnie w drugiej połowie ciąży. Wszystkie te są zawarte w produktach żywnościowych.

Dzięki odpowiedniej kombinacji na zapotrzebowanie na tych materiałów jest w pełni spełnione.

Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe wykorzystanie soli. W pierwszej połowie ciąży mogą być wykorzystywane do 10-12 gramów soli dziennie, w drugim półroczu powinna być ograniczona do 8 g, oraz w ostatnich dwóch miesiącach ciąży – do 5-6 g dziennie.

Główną rolę płynu w organizmie. Kobieta w ciąży powinna otrzymać 1,0-1,2 litrów płynu wolnego (woda, herbata, sok, itp). W ciągu dnia. Skłonność do obrzęku herbaty i kompot można zastąpić ziołowe wywary, napary, środek moczopędny. Można je mieszać z sokiem z świeże jagody i owoce.

To zmniejsza obrzęki. Ale musimy pamiętać, że kobiety w ciąży nie powinny stosować oregano zioła i wrotycz pospolity. Delikatnie na pokrzywę, gdyż zwiększa krzepliwości krwi.

A teraz pragnienia. Należy pamiętać, że kobieta w ciąży nie powinno się pić.

Przy sporządzaniu diety powinny być brane pod uwagę zwyczaje i tradycje, charakteru pracy, różnych indywidualnych cech kobiet. Ma wartość i czas trwania ciąży. W drugiej połowie kalorii powinna zostać zwiększona.

Dieta

Duże znaczenie ma tryb zasilania w pierwszej połowie ciąży. 4 posiłki dziennie (śniadanie w 1st 7-9 godzin – 30% wartości energetycznej dziennej ilości pokarmu, 2 śniadania w 11-12 godzin – 20%, obiad w 14-15 godzin – 40%, kolacja 18 -19 – 10%, przed pójściem do łóżka – kubek jogurtu, biodra rosół). Przerwa między posiłkami nie powinna być mniejsza niż 1,5 godziny.

Ostatni posiłek nie powinien być później niż 2-3 godziny przed snem.

Ponieważ białka zwierzęce są zachowane w żołądku dłużej, zapewniając stymulujący wpływ na układ nerwowy, mięso i ryby są najlepsze spożywane rano na śniadanie, lunch i kolację gotować lakto-wegetariańskie jedzenie: naleśniki, ser i warzyw duszonych, gotowane na parze warzywa.

Mięso, ryby, ziemniaki, gotować lub piec lepiej. A jeśli w pierwszej połowie ciąży może czasem jeść mięso z grilla, w drugiej połowie smażone najlepiej unikać (może powodować zgagę).

Od początku macierzyństwa pozostawić zmniejszenie zużycia energii w organizmie, a zatem konieczne jest, aby zmniejszyć ilość kalorii, głównie ze względu na wyrobów cukierniczych i piekarniczych naczyń.

Po prawej zestaw żywności może być oceniana przez wzrost wagi kobiety w ciąży, w drugiej połowie ciąży nie powinna przekraczać 6 kg oraz dla całej ciąży – 10 kg.

Przybliżony Dzienna racja

3 szklanki mleka

Mięso, drób, ryby, rośliny strączkowe, orzechy 120-180 g

Produkty mleczne, sery 120-180 g

Owoce 60-120 g

Warzywa 90-150 g

Makarony, kasze, pieczywo: 180-330 g

1 jajko dziennie, najlepiej gotowane gotowane.

Share →